Efektīvai siltumsūkņu darbībai ir nepieciešama profesionāla montāža

Efektīvai siltumsūkņu darbībai ir nepieciešama profesionāla montāža

  Siltumsūkņu izmantošana ēku apkurei un karstā ūdens sagatavošanai Latvijā ir kļuvusi ļoti populāra. Bet, lai apkures sistēma funkcionētu pareizi un energoefektīvi, saražotais siltums būtu lēts un siltumsūkņu ekspluatācijas izdevumi atbilstu reklamētajiem – tiem, uz kādiem šāda apkures iekārta ir spējīga, to uzstādīšanā un izmantošanā nepieciešams ņemt vērā dažādas nianses, par kurām daudzi cilvēki, diemžēl, nav informēti.

 

Pirms siltumsūkņu, tāpat kā jebkuras citas apkures sistēmas, uzstādīšanas savā mājoklī nepieciešams veikt pareizu iekārtas tipa un modeļa izvēli, lai pēc tam sistēma darbotos ērti un maksimāli efektīvi. Ne mazāk svarīga ir arī profesionāli veikta montāža. Un tas attiecas ne tikai uz siltumsūkņiem, bet arī jebkuru citu apkures veidu, jo sistēma spēj efektīvi apsildīt telpas tikai tad, ja tā ir pareizi uzstādīta. Tādēļ, lai izvairītos no riska pēc laika veikt sistēmas pārbūvi vai uzstādīt sistēmu no jauna, labāk nemēģināt visu paveikt saviem spēkiem, bet siltumapgādes sistēmu montāžas darbus uzticēt nozares profesionāļiem.

Siltumsūkņu parādīšanās sākumā daudziem trūka informācijas

Kad siltumsūkņi 2003. gadā ienāca Latvijas tirgū, daudziem šajā jomā iesaistītajiem montāžas uzņēmumiem trūka tehniskas informācijas, zināšanu par to izmantošanas īpatnībām, tehniskajiem risinājumiem un dažādām citām niansēm. Tomēr ar siltumsūkņu ražotāju atbalstu šīs lietas izdevās diezgan ātri sakārtot. Tika apmācīti cilvēki, uzkrātas tehniskās zināšanas, daudzi uzņēmumi, kas nodarbojās ar siltumsūkņu tirdzniecību, izveidoja arī savas montāžas grupas, lai varētu klientiem tos uzstādīt. Protams, sākumā netrūka dažādu kļūdu, kas saistītas ar cilvēcisko faktoru, bet pamazām tika uzkrāta dažāda pieredze, un izveidojās profesionālas meistaru grupas, kas nodarbojās ar dažāda veida siltumsūkņu uzstādīšanu, apkures sistēmu montāžu un to apkalpošanu. Tā kā šobrīd ar profesionālu montāžu problēmu nav.

 

Problēmas rada cilvēku vēlme ietaupīt un būvēt pašiem

Dotajā brīdī galvenās problēmas rada daudzu klientu vēlme ietaupīt uz montāžas rēķina, proti, veikt siltumsūkņu (un arī citu apkures sistēmu) uzstādīšanu un ar to saistītos būvniecības darbus saviem spēkiem, vai uzticēt tos kādiem saviem paziņām vai vienkārši individuālajiem komersantiem, kas, viņuprāt, varētu montāžu veikt tikpat kvalitatīvi, bet lētāk. Taču cilvēkiem, kas nav bijuši saistīti ar siltumsūkņu ekspluatāciju, vairumā gadījumu trūkst nepieciešamo zināšanu par to, kā konkrētā sistēma pareizi uzstādāma, kādas nianses jāņem vērā, gan izvēloties siltumsūkņa veidu un modeli, gan veicot tā uzstādīšanu, pieslēgšanu un iebūvēšanu (atkarībā no siltumsūkņa veida iespējami dažādi risinājumi). 

Otrs riska apstāklis, kas saistīts ar individuālo komersantu piesaistīšanu lētākas montāžas veikšanai, ir sekojošs – jebkādu tehnisku problēmu rašanās gadījumā bieži vien šādus "meistarus" vairs nevar atrast. Turpretī uzņēmums, kas nodarbojas ar siltumsūkņu tirdzniecību, piedāvā arī profesionālu montāžu un, ja tiek noslēgts attiecīgs līgums, klientam tiek nodrošināta arī 3 gadu pilna garantija, kuras laikā tiek veikts jebkāds tehnisku problēmu vai iekārtas defektu un nepilnību radīts apkures sistēmas remonts bez maksas. Un, protams, tiek piedāvāta arī nepieciešamā iekārtu apkope un citi ar siltumsūkņu ekspluatāciju saistītie darbi.

Nepareizi samontētu sistēmu var nākties pārbūvēt

Ir bijuši gadījumi, kas īpaši raksturīgi bija t.s. trekno gadu periodam, kad nereti pēc mājas uzbūvēšanas tās īpašniekam nācās vilties un veikt apkures sistēmas pārbūvi. Piemēram, jaunajā ēkā ir iebūvētas siltās grīdas, taču efekts nav ne tuvu tāds, kādam tam vajadzētu būt. Un, veicot pārbaudi, atklājas, ka sistēma ir nepareizi samontēta (nepareizi izvēlēts cauruļu garums, attiecīgi nav pareizi izvietoti apkures kontūri). Un vienīgais risinājums šādā gadījumā – uzlauzt nesen saliktās grīdas un veikt apkures sistēmas pārbūvi. 

Līdzīgas problēmas var rasties arī citos nepareizi samontētu apkures sistēmu gadījumos. Tādēļ ir svarīgi gan izvēlēties pareizos apkures veidus un piemērotas iekārtas, gan uzticēt montāžu profesionāliem meistariem, jo tikai tādā gadījumā sistēma strādās, kā paredzēts un funkcionēs normāli. Bet, cenšoties ietaupīt un mēģinot veikt uzstādīšanu saviem spēkiem vai uzticot darbus "krūmu meistariem", pastāv liels risks pēc neilga laika iedzīvoties papildu izdevumos sistēmas vai tās atsevišķu daļu pārbūves nepieciešamības dēļ.

Un tas attiecas ne tikai uz siltumsūkņiem, bet uz jebkuru apkures veidu. Apkure ir joma, kurai nevar pieiet bezatbildīgi, taču daudziem cilvēkiem bieži vien šķiet, ka viņi prot un māk vairāk, nekā ir patiesībā. Jo mūsdienās dažādas apkures sistēmas tiek apgādātas ar jaunām tehnoloģijām, eksistē arī dažādas prasības, noteikumi, ko nepieciešams ievērot, uzstādot dažādas apkures sistēmas dzīvojamās ēkās. Daudzas nianses, ko jāņem vērā, nezin ne tikai paši klienti, bet arī daudzi no tā dēvētajiem "krūmu meistariem". 

Tādiem cilvēkiem no malas, kas domā, ka ir pietiekoši zinoši, lai veiktu šādus darbus, īstenībā trūkst tehnisko zināšanu, tāpat viņiem nav pieejama pilna tehniskā informācija. Turklāt, izmantojot šādu nekvalificētu montāžnieku pakalpojumus, klients nesaņems nekādu garantiju, no viņiem nedabūs nekādu kļūdu atzīšanu (ja arī tās būs pieļautas), nekādu remontu un kompensāciju ne tik. Tādēļ labāk neriskēt un uzticēt apkures sistēmu montāžas darbus profesionāliem meistariem. 

Vairāk informācijas:

SIA "Siltumsūkņu centrs"

Robežu iela 46 – 215

Rīga, LV – 1004 

Tālr. – 67 561 777

Mob. +371 26 656 564

birojs@siltumsukni.lv

www.siltumsukni.lv

 

 

 
Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.