EK: Latvijā esošā atbalsta shēma atbilst ES iekšējā tirgus prasībām
Eiropas Komisija (EK) 2017. gada 24. aprīlī ir pieņēmusi lēmumu valsts atbalsta lietā "Atbalsts elektroenerģijas ražotājiem", secinot, ka Latvijā esošā atbalsta shēma elektroenerģijas obligātā iepirkuma un garantētās maksas par uzstādīto jaudu veidā atbilst Eiropas Savienības iekšējā tirgus prasībām.
Ņemot vērā Eiropas Komisijas lēmumu, 2017. gada 1. maijā stāsies spēkā Ministru kabineta 2016. gada 5. jūlijā pieņemtie grozījumi Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumos Nr.221 "Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu un cenu noteikšanu, ražojot elektroenerģiju koģenerācijā" un Ministru kabineta 2010. gada 16. marta noteikumos Nr.262 "Noteikumi par elektroenerģijas ražošanu, izmantojot atjaunojamos energoresursus, un cenu noteikšanas kārtību", kas paredz izmaiņas esošajos atbalsta nosacījumos komersantiem, kas ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem un augstas efektivitātes koģenerācijā.
"Šodien noslēdzies vairāk kā trīs gadus ilgušais (2013. gada nogalē uzsāktais) Latvijas valsts atbalsta shēmas saskaņošanas process. Līdz ar to valdības pērn pieņemtais lēmums par izmaiņām atbalsta sistēmā komersantiem, kas ražo elektroenerģiju no atjaunojamiem energoresursiem un augstas efektivitātes koģenerācijā, ļaus izpildīt valsts un valdības apņemšanos nepalielināt obligātā iepirkuma komponentes negatīvo ietekmi uz ekonomiku, t.sk. uz elektroenerģijas cenu mājsaimniecībām. Esošajā atbalsta sistēmā ir rasts līdzsvars starp sabiedrības, tautsaimniecības un nozares interesēm, vienlaikus sekmējot ilgtspējīgu atjaunojamo energoresursu attīstību Latvijā," uzsver Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jānis Patmalnieks.
Ar iepriekšminēto grozījumu spēkā stāšanos no š.g. 1. maija mainīsies obligātā iepirkuma ietvaros iepirktās elektroenerģijas cenas aprēķināšanas princips biomasas elektrostacijām un daļai no biogāzes elektrostacijām. Turpmāk elektroenerģijas iepirkuma cena šīm stacijām vairs nemainīsies katru mēnesi atkarībā no attiecīgā mēneša dabasgāzes tirdzniecības cenas, bet būs fiksēta pie dabasgāzes tirdzniecības cenas 234,77 euro/tūkst. n.m3 līmenī, kas ir vidējā dabasgāzes tirdzniecības cena laika periodā, kurā komersanti, kas enerģijas ražošanai izmanto atjaunojamos energoresursus, varēja kvalificēties tiesību iegūšanai pārdot saražoto elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros un tiesību iegūšanai saņemt garantētu maksu par koģenerācijas elektrostacijā uzstādīto elektrisko jaudu.
Vienlaikus 1. maijā stāsies spēkā arī izstrādātais un Ministru kabineta apstiprinātais ražotāju, kas saņem atbalstu elektroenerģijas obligātā iepirkuma vai garantētās maksas par elektrostacijā uzstādīto jaudu veidā, pārkompensācijas novēršanas mehānisms, kas paredz izvērtēt katras elektrostacijas kopējo kapitālieguldījumu iekšējās peļņas normu visam atbalsta periodam un pārkompensācijas gadījumā noteikt un piemērot elektroenerģijas iepirkuma cenas diferencēšanas koeficientu pārkompensācijas novēršanai. Šāda mehānisma ieviešana bija prasība no Eiropas Komisijas puses, lai lemtu par atbalsta pasākuma atbilstību Eiropas Savienības iekšējam tirgum.
em.gov.lv