Elektroenerģijas tirgotāji premjeram norāda uz būtiskiem riskiem Elektroenerģijas nodokļa likumā
![Elektroenerģijas tirgotāji premjeram norāda uz būtiskiem riskiem Elektroenerģijas nodokļa likumā](https://img.building.lv/articles/open/l/a/media/building/http/latvenergo.jpg_latvenergo_940x380.jpg)
Paužot bažas par plānoto grozījumu Elektroenerģijas nodokļa likumā negatīvajām sekām uz valsts tautsaimniecību, lielākie Latvijas elektroenerģijas tirgotāji šodien vērsās pie Ministru prezidenta ar aicinājumu rūpīgi izvērtēt plānotās izmaiņas. Vēstulē Mārim Kučinskim elektroenerģijas tirgotāji - SIA 220 Enerģija, SIA AJ Power, SIA Baltic Energy Services, SIA Enefit, SIA Geton Energy un SIA Inter Rao Latvia, norādījuši, ka iecerētie grozījumi likumā kropļos elektroenerģijas tirgu, radot zaudējumus gan tirgotājiem, gan patērētājiem.
Finanšu ministrija nākusi klajā ar ierosinājumu mainīt Elektroenerģijas nodokļu likumu, atceļot nodokļa atbrīvojumus elektroenerģijai, kas iegūta no atjaunojamajiem energoresursiem - hidroelektrostacijās vai efektivitātes kritērijiem atbilstošās koģenerācijas stacijās. Pašlaik šādai elektroenerģijai nodokļa likme ir 0.00 EUR/MWh, savukārt pēc plānoto likuma grozījumu stāšanās spēkā 2017. gada 1. janvārī tirgotājiem būs jāmaksā elektroenerģijas nodoklis pilnā apmērā – 1.01 EUR/MWh, neatkarīgi no elektroenerģijas izcelsmes.
Tirgotāji vērš uzmanību, ka, veicot likuma grozījumus esošajā redakcijā, būtiski ietekmēs Latvijas biznesa un investīciju vidi, kā arī palielinās nodokļu slogu patērētājiem. Kā piemēru tirgotāji min faktu, ka Latvijā patērētāji, slēdzot saistības ar tirgotājiem, izvēlas vidēja vai ilgtermiņa līgumattiecības, kas sniedz garantiju, ka pakalpojuma cenā tiek iekļauti visi nodokļi un nodevas. Stājoties spēkā jaunajam regulējumam gan tirgotājiem, gan patērētājiem radīsies neparedzēti papildu izdevumi, jo iepriekš noteiktās cenas vairs neatbildīs patiesajām izmaksām.
Tāpat tirgotāji atgādina, ka elektronenerģijas nodokļa atvieglojumi līdz šim kalpojuši par stimulu daudziem uzņēmējiem kļūt "zaļāk" domājošiem, dodot priekšroku no atjaunojamiem resursiem vai koģenerācijas procesā ražotai elektronenerģijai. Tas savukārt radījis papildu finansiālu atbalstu arī šādas elektroenerģijas ražotājiem.
Pēc tirgotāju domām, iecerētās izmaiņas likumdošanā ir rūpīgi jāpārskata, izvērtējot to ietekmi uz tautsaimniecību un elektroenerģijas tirgu ilgtermiņā. Savukārt, ja nodokļa atvieglojumu atcelšana tiek virzīta pieņemšanai Saeimā, jānodrošina pārejas periods, kas ļautu tirgus dalībniekiem pielāgoties jaunajam nodokļu regulējumam, grozījumiem stājoties spēkā ne agrāk kā 2018. gada 1. janvārī.