building.lv skaitļos

Lietotāji online38
Aktīvie uzņēmumi13
Nozares raksti32831
EM: Daudzdzīvokļu 316. un 318. sēriju ēkas ir drošas turpmākai ekspluatācijai : building.lv - par būvniecību Latvijā

EM: Daudzdzīvokļu 316. un 318. sēriju ēkas ir drošas turpmākai ekspluatācijai

EM: Daudzdzīvokļu 316. un 318. sēriju ēkas ir drošas turpmākai ekspluatācijai

Turpinot padomju laikā celto daudzdzīvokļu dzīvojamo māju tehniskā stāvokļa izpēti, Ekonomikas ministrija sadarbībā ar pieredzējušiem būvspeciālistiem veikusi 316. un 318. sēriju daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku konstrukciju padziļinātu tehniskā stāvokļa izpēti, novērtējot to atbilstību mehāniskās stiprības un stabilitātes prasībām. Tāpat kā iepriekš, tiek piedāvāti arī tipveida risinājumi ēku konstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes atjaunošanai, kur tas ir nepieciešams.

Izpētes ietvaros tika veikta tehniskā apsekošana 20 minēto sēriju daudzdzīvokļu dzīvojamām ēkām, lai pārliecinātos par šo ēku tehnisko stāvokli, novērtējot to mehānisko stiprību un stabilitāti, kā arī iespējamos vienojošos ēku defektus, kas var ietekmēt to drošumu. Izpēte veikta ēkām Rīgā, Jelgavā, Ventspilī un Rēzeknē, kas nodotas ekspluatācijā laika posmā no 1963. līdz 1973. gadam.

Izpētē secināts, ka ēku nesošās konstrukcijas kopumā atbilst mehāniskās stiprības un stabilitātes prasībām.

Vienlaikus ēkās ir konstatēti atsevišķi bojājumi, kas ēku īpašniekiem būtu jānovērš, taču tie neietekmē būves drošumu. Izpētē konstatēts, ka nereti šo ēku nesošo konstrukciju tehnisko stāvokli negatīvi ietekmē jumta seguma un lietusūdens novadīšanas sistēmas tehniskais stāvoklis un risinājumi. Tāpat katrai izpētes ietvaros pārbaudītai ēkai atklāti citi individuāli bojājumi vai inženiertīklu avārijas.  Novērtējot ēku balkonu tehnisko stāvokli, konstatēti gan bojājumi, kas neietekmē būves drošumu, gan tādi balkoni, kas ir pirmsavārijas stāvoklī.

Kā būtiskākos priekšlikumus šo sēriju ēku tehniskā stāvokļa uzlabošanai, lai nodrošinātu atbilstošu un ilgtspējīgu ēku turpmāko ekspluatāciju, pētnieki norādījuši:  

  • 316 un 318 sērijas ēkās ar bēniņiem jāveic jumta konstrukciju balstošo bojāto mūra stabu un sienu pastiprināšana;  
  • jāveic nolietotā Onduline jumta seguma nomaiņa ēkās, kur šāds jumta seguma veids bijis uzstādīts;
  • jāveic lietus ūdens novadīšanas risinājumu remonts un uzlabošana;  
  • jāveic balkonu remonts, pastiprināšana, nomaiņa vai demontāža. 

Lai iedzīvotājiem samazinātu izmaksas šo darbu veikšanai, izstrādāti tipveida risinājumi, kas paredz jumta nesošo konstrukciju balstošo mūra stabu un sienu pastiprināšanu, ņemot vērā, ka atbilstoši izpētes rezultātiem atsevišķu ēku ar bēniņiem jumta konstrukciju balstošajiem mūra stabiem un sienām ir konstatētas pazīmes, kas var ietekmēt būves drošumu turpmāk. 

Detalizēti ar SIA “CMB” veiktās 316. un 318. sēriju daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku izpētes rezultātiem var iepazīties Būvniecības informācijas sistēmas mājaslapā - https://bis.gov.lv/noderigi/daudzdzivoklu-eku-izpete. EM atgādina, ka iepriekšējos gados tika veikts arī 316. un 318. sērijas daudzdzīvokļu ēku balkonu apsekojums un izstrādāti tipveida risinājumi to atjaunošanai; Tāpat veikti arī 464. sērijas, 467A sērijas un 103. sērijas ēku apsekojumi. Arī iepriekšējos gados veikto ēku apsekojumu rezultāti ir pieejami Būvniecības informācijas sistēmas mājaslapā - https://bis.gov.lv/noderigi/daudzdzivoklu-eku-izpete. EM atgādina, lai pārliecinātos par esošā dzīvojamā fonda tehnisko stāvokli, Ekonomikas ministrija plāno līdz 2025. gadam veikt visu daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku sēriju mehāniskās stiprības un stabilitātes izpēti – šogad plānots veikt 104. un 119. sēriju ēku izpēti.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.