building.lv skaitļos

Lietotāji online54
Aktīvie uzņēmumi2009
Nozares raksti32929
EM: Daudzdzīvokļu 602. sērijas ēkas ir drošas turpmākai ekspluatācijai : building.lv - par būvniecību Latvijā

EM: Daudzdzīvokļu 602. sērijas ēkas ir drošas turpmākai ekspluatācijai

EM: Daudzdzīvokļu 602. sērijas ēkas ir drošas turpmākai ekspluatācijai

Turpinot Padomju laikā celto daudzdzīvokļu dzīvojamo māju tehniskā stāvokļa izpēti, Ekonomikas ministrija sadarbībā ar pieredzējušiem būvspeciālistiem veikusi 602. sērijas daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku konstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes izpēti. Tāpat kā iepriekš, tiek piedāvāti arī tipveida risinājumi ēku konstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes atjaunošanai, kur tas ir nepieciešams.

Pētījumā tika apsekotas 18 šīs sērijas daudzdzīvokļu ēkas – 15 deviņstāvu un trīs sešstāvu ēkas Jelgavā, Ogrē, Salaspilī un Rīgas mikrorajonos Imantā, Pļavniekos un Dārzciemā. Izpēte veikta ēkām, kuras tika nodotas ekspluatācijā laika posmā no 1974. līdz 2006. gadam.

602. sērijas apsekoto ēku pamatu un pamatnes tehniskais stāvoklis izpētes rezultātā novērtēts kā atbilstošs ēku mehāniskās stiprības un stabilitātes prasībām. Arī apsekoto ēku nesošo sienu un ēku pagraba, starpstāvu un bēniņu pārsegumu stāvoklis novērtēts kā apmierinošs un atbilstošs mehāniskās stiprības un stabilitātes prasībām. Kopumā 602. sērijas ēkas ir apmierinošā tehniskā stāvoklī un ēku ekspluatācija ir droša.

Izpētē divām ēkām konstatēts pirmsavārijas stāvoklis ēku jumta klāja plātņu tehniskajam stāvoklim. Tāpat konstatēts nedrošums un neatbilstības balkonu nesošajām konstrukcijām, kā arī elementu bojājumi un deformācijas.

Izpētes laikā konstatētajiem defektiem, nepilnībām un bojājumiem par iemeslu ir nekvalitatīvi veiktie būvdarbi, neveiksmīgi projekta risinājumi ēkas norobežojošām konstrukcijām (ārsienām, balkoniem, lodžijām). Tāpat klimatiskie apstākļi pastiprināti ietekmē neatbilstoši projektētus un nekvalitatīvi ražotu elementu bojājumu attīstību. Ēku stāvokli ietekmē arī ēku ekspluatācijas periodā savlaicīgi neveikta vizuālā un tehniskā apsekošana, laicīgi neidentificētas iespējami negatīvo izmaiņu pazīmes vai izmaiņu sekas.

Ēku tehniskā stāvokļa uzlabošanai un drošai ekspluatācijas turpināšanai visām ēkām ar balkoniem pēc iespējas īsākā termiņā jāveic jumta klāja un jumta nesošo konstrukciju tehniskā apsekošana ar tehniskā stāvokļa detalizēta novērtēšana. Savukārt, balkoniem pēc novērtēšanas jāveic plātņu virsmu atjaunošana un aizsardzība pret klimatisko faktoru ietekmi vai arī plātņu un norobežojošo ekrānu demontāža un jaunu elementu izbūve.

Lai iedzīvotājiem samazinātu izmaksas šo darbu veikšanai, Ekonomikas ministrija piedāvā nesošo konstrukciju mezglu stiprināšanas tipveida risinājumus. Projekta konstruktīvo nepilnību un neprecīzu montāžas būvdarbu dēļ, ēkām ar balkoniem un jumta konstrukciju bez teknes, izstrādāti tipveida risinājumi, kas paredz nostiprināt jumta klāja plātnes. Tāpat tiek piedāvāti risinājumi balkonu pārbūvei, ar mērķi novērst pirmsavārijas situācijas un to veidošanos, kā arī ēkas mehāniskās stiprības un stabilitātes nodrošināšanai. Piemēram esošās konstrukcijas balkonu vietā iespējams izbūvēt franču tipa balkonus, kas ir ātrākais un lētākais risinājums.

Detalizēti ar 602. un 602.P sērijas daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku konstrukciju mehāniskās stiprības un stabilitātes izpētes rezultātiem var iepazīties Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē.

Lai pārliecinātos par esošā dzīvojamā fonda tehnisko stāvokli, Ekonomikas ministrija plāno līdz 2025. gadam veikt visu daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku sēriju mehāniskās stiprības un stabilitātes izpēti.

2023. gadā paredzēts pētīt 316. un 318. sēriju un 2024. gadā - 104. un 119. sēriju ēkas.

Kā zināms, iepriekšējos gados tika veikts arī 316. un 318. sērijas daudzdzīvokļu ēku balkonu apsekojums un izstrādāti tipveida risinājumi to atjaunošanai, kā arī 464. sērijas, 467A sērijas un 103. sērijas ēku apsekojums.

Iepriekšējos gados veikto ēku apsekojumu rezultāti ir pieejami  Ekonomikas ministrijas tīmekļa vietnē.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.