EM informē par ES fondu projektos konstatētajiem pārkāpumiem būvniecības procesā
Šā gada 11.augustā Ekonomikas ministrija (EM) iepazīstināja Ministru kabinetu ar apkopoto informāciju un izvērtējumu par ES fondu 2007. – 2013.gada plānošanas perioda projektos konstatētajiem pārkāpumiem būvniecības procesā.
Pēc ES fondu administrēšanā iesaistīto četrpadsmit institūciju sniegtās informācijas ES fondu 2007.-2013.gada plānošana periodā īstenoto 33 pasākumu/aktivitāšu/apakšaktivitāšu 222 projektos ir konstatēti 584 pārkāpumi būvniecības procesā. Visvairāk pārkāpumu būvniecības procesā konstatēti būvuzraudzības un būvdarbu posmā.
Lai mazinātu ES fondu finansētajos projektos konstatētos būvniecības speciālistu pārkāpumus, lai novērstu nekvalitatīvu būvprojektu izstrādi, neatbilstošu būvniecības projektu realizāciju, EM plāno izstrādāt un iesniegt ieteikumu vadlīnijas Centrālajai finanšu līgumu aģentūrai (CFLA) riska pazīmju konstatēšanai ES fondu finansētajos būvniecības projektos, kā arī noteiks sadarbības sistēmu un metodiku informācijas apmaiņai ar CFLA un būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības iestādēm, tajā skaitā Būvniecības valsts kontroles biroju.
Papildus EM ierosinās sadarbībā ar CFLA pašvaldībām un valsts iestādēm ES fondu finansētajos būvniecības projektos, kuru būvdarbu līgumcena pārsniedz 5 186 000 euro, rekomendējoši izmantot Starptautiskās inženierkonsultantu federācijas (FIDIC) izstrādātās līguma parauga formas. Taču projektos, kuru būvdarbu līgumcena nepārsniedz šo summu, izmantot EM un Būvvaldes padomes sadarbībā izstrādātās līguma parauga formas, kas tiktu apkopotas EM mājas lapā. FIDIC ir starptautiska inženierkonsultantu federācija, kas ir izstrādājusi līgumu paraugformas, kuras tiek plaši lietotas pasaulē tieši būvniecības projektu realizēšanā, tās ir vienkāršas un saprotamas, kā arī izmantojamas dažādiem būvniecības projektiem, t.sk. inženierbūvēm. FIDIC līgumi precīzi definē risku, atbildības sadalījumu, kā arī strīdu izšķiršanu, tajos precīzi tiek noteiktas inženiera pilnvaras.
Cita starpā EM paredz organizēt apmācību programmas pašvaldībās par būvniecības projektu uzraudzību un jauno būvniecības normatīvo aktu regulējumu.
EM sagatavotajā ziņojumā ir aplūkotas galvenās konstatētās problēmas, kā arī sniegts skaidrojums par Būvniecības likuma un uz tā pamata izdoto Ministru kabineta noteikumu regulējuma izmaiņām, tā uzlabošanu, kas ir vērstas uz konstatēto problēmu novēršanu, piemēram, pastiprinot kontroles prasības būvdarbu veicējiem, būvuzraugiem, kā arī citiem būvniecības speciālistiem.
Tāpat ziņojumā ir ietverta EM paredzēta faktiskā plānotā rīcība ES fondu administrēšanas stiprināšanai.
Detalizētāk ar EM sagatavoto informatīvo ziņojumu "Par ES fondu 2007.-2013.gada plānošanas perioda projektos konstatētajiem pārkāpumiem būvniecības procesā" var iepazīties Ministru kabineta tīmekļa vietnē : http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40361604&mode=mk&date=2015-08-11.