EM izstrādājusi grozījumus Aizsargjoslu likumā
Izvērtējot šī gada janvārī dabas stihijas rezultātā radušos elektroapgādes traucējumus un to cēloņus, Ekonomikas ministrija ir sagatavojusi un šodien iesniegusi starpinstitūciju saskaņošanai grozījumus Aizsargjoslu likumā un saistītajā enerģētikas infrastruktūras objektu aizsargjoslu noteikšanas metodikā, kas samazinās šādu elektrības traucējumu riskus un novērsīs iespējamos kaitējumus sabiedrībai, videi un saimnieciskās darbības veicējiem.
Lai ierobežotu tādu situāciju atkārtošanās, kāda bija šoziem, piesnigušajiem kokiem pārraujot elektrolīnijas, viens no risinājumiem būtu liegums atstāt atsevišķi augošus kokus gar elektrolīnijām, pārskatīt apdraudošo koku ciršanas gadījumus un kārtību ārkārtas situācijās.
Vienlaikus, zemsprieguma elektrolīnijas, kas šķērso meža teritorijas, būtu jāpārbūvē kabeļu līnijās, paplašinot arī kabeļu līnijas trases platumu no diviem metriem līdz trīs metriem, lai nodrošinātu tehnikas piekļūšanu kabeļu līniju apkalpošanai un nodrošinātu to apkalpošanu.
Līdz ar grozījumiem Aizsargjoslu likumā paredzēts meža teritorijā palielināt aizsargjoslas gar elektrisko tīklu gaisvadu līnijām ar nominālo spriegumu līdz 20 kilovoltiem līdz 30 metriem.
Tāpat likumprojektā ir paredzēts noteikt ierobežojumus aizsargjoslās gar elektriskajiem tīkliem attiecībā uz koku un krūmu audzēšanu, nosakot aizliegumu audzēt kokus un krūmus elektrotīklu trasēs. Savukārt ārpus trasēm gaisvadu līniju ar nominālo spriegumu 330 un 110 kilovoltu elektrisko tīklu gaisvadu līniju aizsargjoslās aizliegts audzēt kokus un krūmus augstākus par attālumu līdz elektrisko tīklu līnijas malējam vadam.
Likumprojekts tiek papildināts ar nosacījumiem, ka ārpus meža zemēm būs aizliegts audzēt kokus visā aizsargjoslas platumā, kā arī būs aizliegts atstāt atsevišķi augošus kokus, augstākus par attālumu līdz elektrolīnijas malējam vadam.
Vienlaikus, likumprojekts paredz izņēmumu gadījumus, par kuriem tiek slēgtas rakstveida vienošanās ar elektrisko tīklu īpašnieku.
Normatīvo aktu projektos tiek noteikts, ka par apdraudošiem kokiem uzskatāmi visi koki, kuri ir ne augstāki par attālumu līdz elektrolīnijas malējam vadam.
Likumprojekts precizē procedūru apdraudošo koku ciršanai un koku ciršanai ārkārtas situācijās, paredzot, ka apdraudošo koku vai ārkārtas situācijās koku ciršanu var sākt pēc mutvārdu paziņojuma sniegšanas Valsts meža dienestam. Savukārt, zemes īpašnieku elektrolīniju īpašnieks vai valdītājs informē par koku nociršanu nedēļas laikā pēc koku nociršanas.
Likumprojekts paredz, ka ārpus trases koku ciršanu veic īpašnieks, bet, ja īpašnieks to neizdara, kokus izcērt elektroapgādes objekta valdītājs.
Likumprojekts tiek papildināts ar nosacījumu, ka nav jāmaksā par zemes transformāciju par elektrolīniju trases paplašināšanu, kā arī netiek maksāta atlīdzība par trases paplašināšanas sakarā izcirstajiem kokiem.
Pēc izstrādāto grozījumu Aizsargjoslu likumā un enerģētikas infrastruktūras objektu aizsargjoslu noteikšanas metodikā saskaņošanas ar ieinteresētajām institūcijām, tie tiks izskatīti Ministru kabinetā un Saeimā.
Detalizētāka informācija par Ekonomikas ministrijas sagatavotajiem grozījumiem Aizsargjoslu likumā pieejama Ministru kabineta interneta mājaslapā: http://mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40215011.
Ar grozījumu Ministru kabineta 2006.gada 5.decembra noteikumos Nr.982 "Enerģētikas infrastruktūras objektu aizsargjoslu noteikšanas metodika" var iepazīties Ministru kabineta interneta mājaslapā :- http://mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40215012.
Avots: www.em.gov.lv