EM rosina uzlabot būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības procesu
Lai uzlabotu pašreizējo būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības procesu, Ekonomikas ministrija rosina veikt vairākas izmaiņas esošajā sistēmā, tāpēc izstrādājusi un saskaņošanai nodevusi jaunu MK noteikumu projektu "Būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumi".
MK noteikumi nosaka:
nosacījumus, ar kādiem fiziskajām personām piešķir, reģistrē un anulē sertifikātu patstāvīgai praksei arhitektūras un būvniecības jomā (turpmāk – būvspeciālista sertifikāts), kā arī būvspeciālista sertifikāta izsniegšanas, reģistrēšanas un anulēšanas, darbības apturēšanas un atjaunošanas kārtību;
praktiskās darba pieredzes arhitektūras vai būvniecības jomā ilgumu būvspeciālista sertifikāta iegūšanai;
būvspeciālistu kompetences pārbaudes organizēšanas nosacījumus un kompetences pārbaudes saturu;
būvspeciālistu patstāvīgās prakses uzraudzības kārtību;
maksas pakalpojumu apmēru, maksāšanas kārtību un saņemto līdzekļu izmantošanas kārtību;
būvspeciālistu kompetences pārbaudes iestādes pilnvaras;
būvspeciālistu reģistrā iekļaujamo ziņu apjomu un pārbaudes kārtību.
Ministrija rosina mainīt kritēriju būvspeciālista sertifikāta iegūšanai, aizstājot šobrīd noteikto trīs vai piecu gadu ilgo praksi ar pienākumu izpildīt būvspeciālistu kompetences pārbaudes iestādes noteikto minimālās praktiskās darba pieredzes programmu.
Jaunajā MK noteikumu projektā arī precizēta patstāvīgās prakses uzturēšanas kārtība. Paredzēts, ka gadījumos, ja kompetences pārbaudes iestāde konstatē, ka nav iesniegta informācija par būvspeciālista patstāvīgo praksi un apgūtajiem pilnveides pasākumiem, kā arī gadījumos, ja ir bijuši pārkāpumi, būvspeciālistam ir jānokārto kompetences pārbaude.
Tāpat rosinām precizēt kritērijus brīdinājuma izteikšanai, sertifikāta darbības sfēras apturēšanai un anulēšanai, kā arī noteikts, ka turpmāk tiks piešķirts sertifikāts būvekspertīzes specialitātē, nesadalot darbības sfērās.
Papildus MK noteikumu projektā noteikta vienota kārtība ārvalstu būvspeciālistu profesionālās kvalifikācijas atzīšanai, kā arī prasības īslaicīgo pakalpojumu sniegšanai. Personām, kuras ir ieguvušas profesionālo kvalifikāciju ārvalstīs un vēlas patstāvīgi strādāt Latvijā, profesionālo kvalifikāciju atzīs saskaņā ar likumā "Par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu" noteikto un piešķirot būvspeciālista sertifikātu bez termiņa ierobežojuma. Savukārt par personām, kuras vēlas sniegt īslaicīgus pakalpojumus Latvijas Republikā, kompetences pārbaudes iestāde pieņems lēmumu par reģistrāciju īslaicīgo pakalpojumu sniegšanai uz laiku līdz 18 mēnešiem.
Pašlaik būvspeciālistu kompetences novērtēšanu un patstāvīgās prakses uzraudzības kārtību nosaka Ministru kabineta 2014. gada 7. oktobra noteikumi Nr. 610 "Būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumi", kas zaudēs spēku līdz ar jauno MK noteikumu spēkā stāšanos.
Detalizēti ar izstrādāto un saskaņošanai nodoto MK noteikumu projektu "Būvspeciālistu kompetences novērtēšanas un patstāvīgās prakses uzraudzības noteikumi" var iepazīties Ministru kabineta tīmekļa vietnē. MK noteikumu projekts vēl jāapstiprina Ministru kabinetā.
em.gov.lv