Energoauditi lielajos uzņēmumos ļaus identificēt veicamos pasākumus uzņēmumu konkurētspējas celšanai
Energoefektivitātes paaugstināšana ir viens no nozīmīgākajiem instrumentiem, kā Eiropas Savienībā mazināt atkarību no enerģijas importa un ierobežot klimata pārmaiņas, vienlaikus radot papildus darbavietas.
Nolūkā izveidot kopēju pasākumu sistēmu energoefektivitātes veicināšanai, tika pieņemta Eiropas Parlamenta un Padomes 2012. gada 25. oktobra Direktīva (2012/27/ES) par energoefektivitāti, kuras īstenošana ļaus katrai dalībvalstij un Eiropas Savienībai kopumā līdz 2020. gadam un turpmāk ievērojami ietaupīt enerģiju, veicinot pāreju uz energoefektīvāku ekonomiku un palielinot reģiona rūpniecības un citu sektoru konkurētspēju.
Direktīva ietver arī virkni veicamo pasākumu, kas ļaus uzņēmumiem samazināt enerģijas patēriņu un līdz ar to arī izmaksas par patērēto enerģiju, tostarp prasību līdz 2015. gada 5. decembrim veikt obligātu energoauditu lielajiem uzņēmumiem, kuros energoefektivitātes potenciāls varētu būt nozīmīgs. Energoauditu rezultāti ļaus uzņēmumiem identificēt, kādi pasākumi veicami, lai samazinātu uzņēmumu enerģijas patēriņu un līdz ar to izdevumus par enerģiju.
Atbilstoši Centrālās statistikas pārvaldes iesniegtajiem datiem, Ekonomikas ministrija apkopojusi un mājaslapā publicējusi to uzņēmumu sarakstu, kuriem nepieciešams veikt obligātu energoauditu. Vienlaikus, Ekonomikas ministrija izstrādājusi un mājaslapā publicējusi Ieteikumus obligāto energoauditu veikšanai lielajiem uzņēmumiem, kuros noteikti energoaudita minimālie kritēriji, veikšanas termiņi un apjoms, nosacījumi atbrīvojumam no obligātā energoaudita veikšanas pienākuma, kā arī obligātā energoaudita veikšanas pienākuma izpildes secība.
Lai informētu uzņēmumus par pienākumu veikt energoauditu, Ekonomikas ministrija nosūtīs vēstuli katram uzņēmumu sarakstā minētajam uzņēmumam.
Saskaņā ar Direktīvu, lielo uzņēmumu grupā tiek ietverti uzņēmumi, kuri nodarbina vairāk nekā 250 darbinieku un kuru gada apgrozījums pārsniedz EUR 50 miljonus un/vai gada bilance kopā pārsniedz EUR 43 miljonus (detalizēti kritēriji definēti Komisijas 2003. gada 6. maija Ieteikuma 2003/361/EK I sadaļā: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32003H0361&from=EN). Lielajiem uzņēmumiem energoauditi būs jāveic reizi četros gados.
Atbalstam energoefektivitātes pasākumu īstenošanai apstrādes rūpniecības ēku siltumnoturības uzlabošanai Ekonomikas ministrija strādā pie atbalsta programmas izveides, kuras plānotais kopējais finansējums ir 32 miljoni EUR.
Kā iepriekš esam informējuši, Latvijas energoefektivitātes mērķi līdz 2020. gadam ir:
primārās enerģijas ietaupījums - 0,670 Mtoe (28 PJ);
katru gadu ietaupīt 1,5 % no piegādātās gala enerģijas 0,261 Mtoe (10,9 PJ) (kopā);
Katru gadu renovēt 3 % no centrālās valdības ēkām (maksimālās aplēses – kopā 678 460 m2), ietaupot 0,0044 Mtoe (0,18 PJ) enerģijas.
Evita Urpena
Ekonomikas ministrijas
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 67013193
E-pasts: Evita.Urpena@em.gov.lv; prese@em.gov.lv
Web: www.em.gov.lv; www.eu2015.lv
Seko mums Twitter: @EM_gov_lv
Youtube: http://www.youtube.com/ekonomikasministrija
Facebook: http://www.facebook.com/atbalstsuznemejiem