Galvenais strīdu ābols - būt vai nebūt sertifikācijai
Būvniecības attīstības stratēģiskās partnerības (BASP) valdes priekšsēdētājs Valdis Birkavs: Fakts, ka jaunais Būvniecības likumprojekts tiek intensīvi apspriests būvindustrijas profesionālajās organizācijās, liecina par būvnieku patiesu ieinteresētību padarīt nozari pievilcīgāku un konkurētspējīgāku. Tāds ir arī Ekonomikas ministrijas mērķis. Tomēr kopsaucējs joprojām nav atrasts. Galvenais strīdus ābols- būt vai nebūt sertifikācijai.
Sertifikācijas pretinieki un atbalstītāji izmanto dažādu valstu pieredzi savas taisnības pierādīšanai. Īpaši populāri ir minēt Lielbritāniju kā paraugu gan sertifikācijas atcelšanai, gan saglabāšanai. Taču abu pretējo viedokļu pārstāvji nekad neapspriež kontekstu, kurā attiecīgā sistēma darbojas. Strīdnieki neizvērtē britu konservatīvās sabiedrības stipros ētiskos kanonus, ignorē prasīgās un profesionālās būvniecības kontroles lomu, neanalizē ilgtspējīgās būvniecības standartu sistēmu, kuras piemērošana Lielbritānijā ir obligāta visos valsts un pašvaldību objektos.
Nevar iedēstīt svešu sistēmu , neņemot vērā kontekstu, kurā tā attīstījusies un darbojas. Ir jāattīsta un jāpilnveido savā valstī iesakņojušās labākās tradīcijas.
Manuprāt, liberalizējot būvniecības normatīvo bāzi , vienlaikus jāstiprina būvniecības kontroli, atjaunojot un nostiprinot valsts būvinspekciju. Iespējams, ka viens no kompromisiem starp sertifikācijas atbalstītājiem un pretiniekiem varētu būt tāds normatīvs regulējums, kurš noteic, ka sertifikācija vai atbilstības novērtēšana vajadzīga tikai tad, ja būvinženieris vai būvkompānija piedalās valsts un pašvaldību konkursos.
Pakāpeniski ieviešot ilgtspējīgās būvniecības standartus būvniecībā (un tos vajadzētu iekļaut būvniecības normatīvajā bāzē), nepieciešams paaugstināt prasības būvinženieriem, nevis tās pazemināt. Un to var panākt tikai deleģējot attiecīgas valsts funkcijas, profesionālām organizācijām.
Esošās sistēmas pilnveidošana, saprātīgi kompromisi- tas ir vienīgais ceļš uz kvalitatīvu Būvniecības likumu.