building.lv skaitļos

Lietotāji online3
Aktīvie uzņēmumi1676
Nozares raksti32872
Gāzbetona bloku māju būvniecībā aizvien populārāks kļūst kompleksais risinājums : building.lv - par būvniecību Latvijā

Gāzbetona bloku māju būvniecībā aizvien populārāks kļūst kompleksais risinājums

Gāzbetona bloku māju būvniecībā aizvien populārāks kļūst kompleksais risinājums

Privātmāju būvniecībā pēdējā laikā vērojamas tendences, kad pasūtītāji aizvien vairāk griežas pie būvmateriālu ražotājiem un interesējas par iespējamiem risinājumiem savas privātmājas konstrukcijai.

Tas izteikti vērojams arī gāzbetona bloku māju būvniecībā. Ja agrāk privātmāja bieži tika pasūtīta kādam būvniekam, un būvnieks pēc tam realizēja šo projektu, kā māk, tad šobrīd pasūtītājs cenšas vairāk izzināt būvmateriālu īpašības un to ietekmi uz ēkas īpašībām, kā arī potenciālās iespējas un ieguvumus, ko piedāvā dažādu materiālu izmantošana ēkas būvniecībā. Gāzbetona bloku mājām šāda pieeja ir ļoti produktīva, jo viena vai otra materiāla izvēle ļauj laicīgi plānot projektu un veikt nepieciešamās korekcijas, ņemot vērā dažādas nianses, ko nosaka dažādu materiālu izmantošana.

Tāpat tas ļauj izvairīties no iespējamiem projekta labojumiem un pārplānošanas, kas prasa gan laiku, gan liekus izdevumus. Vairāk par dažādām niansēm un jaunākajām tendencēm gāzbetona bloku māju būvniecībā stāsta SIA "Bauroc" valdes priekšsēdētājs Māris Cimmermanis.

No gāzbetona  blokiem var būvēt jebkura tipa ēkas

Gāzbetona izstrādājumu plašais piedāvājums ļauj būvēt jebkura tipa ēkas ar atšķirīgām konstrukcijām,  dažādiem uzbūves un siltumizolācijas risinājumiem. Izmantojot blokus ar sevišķi augstiem siltumnoturības rādītājiem, iespējams iztikt bez papildu siltumizolācijas slāņa uzstādīšanas. Tālākā materiālu izvēle un pielietojums jau ir atkarīgs no ēkas projekta, no pasūtītāja ieceres, kādu māju viņš vēlas savā īpašumā iegūt.

Gāzbetona blokus, kā minējām, var izmantot jebkādu ēku celtniecībā, atšķirības nosaka ēkas projekts un lielums. Piemēram, privātmāju būvniecībā tos izmanto kā pilnībā nesošo konstrukciju, bet, ja tiek būvēta 9 vai 12 stāvu ēka, gāzbetona bloki nepilda šo uzdevumu, to nodrošina citas konstrukcijas sastāvdaļas. Daudzstāvu māju būvniecībā parasti nesošā konstrukcija ir dzelzsbetona karkass, bet no gāzbetona blokiem tiek veidotas sienas ārpusē un iekšpusē. Ārējās sienas – kā energoefektīvu bloku aizpildījums, iekšējās sienas – kā nenesošās starpsienas. Līdz ar to gāzbetona pielietojumam ierobežojumu praktiski nav, to izmanto gan privātmāju, gan sabiedrisko ēku, gan daudzstāvu ēku būvniecībā.

Kompleksais būvniecības risinājums vairo gāzbetona bloku popularitāti

Vērojot tirgus attīstību pēdējo gadu gaitā, redzams, ka gāzbetona izmantošanai ir tendences pieaugt, un ne tikai paralēli kopējā tirgus apgrozījumam un pieaugumam. Gāzbetona tirgus daļas pieaugums procentuāli ir nedaudz virs kopējā pieauguma. Augošās popularitātes iemesls, ļoti iespējams, slēpjas gāzbetona ražotāju piedāvātajā kompleksajā risinājumā. Tas piedāvā būvēt energoefektīvas ēkas (šis aspekts tirgū kļūst arvien būtiskāks), ietverot sevī visu – blokus, gatavās  pārsedzes, līmi, pārsegumu paneļus. Respektīvi, klientam kļūst iespējams visu māju kompleksi uzbūvēt no gāzbetona, un šī sistēma kļūst aizvien pazīstamāka, populārāka un pieprasītāka.

Ļoti būtisks faktors ir arī tas, ka šī sistēma ir energoefektīva, nepieļauj nekādu aukstuma tiltiņu veidošanos. Un, izmantojot paaugstinātas siltumnoturības blokus (piemēram, bauroc ECOTERM+), atkrīt nepieciešamība pēc papildu ēkas siltināšanas ar siltumizolējošajiem materiāliem, jo visu nepieciešamo izolāciju nodrošina bloki. Savukārt, pateicoties gatavām gāzbetona pārsedzēm virs logiem un arī pārseguma paneļiem, šajā vienlaidu konstrukcijā nerodas nekādi aukstuma tilti – nav nevienas vietas, kas būtu papildus jāsiltina. Tas atvieglo ēkas būvniecību, ietaupa laiku un samazina gatavās sienas izmaksas. Un tas tiek iegūts, neraugoties uz to, ka šie īpaši energoefektīvie bloki veikalā cenā uz m3 sākotnēji ir dārgāki, salīdzinot ar citiem, mazāk efektīviem gāzbetona izstrādājumiem, jo to izmantošana paredz arī siltumizolācijas slāņa uzklāšanu un samaksu par darbu. Kopā ņemot, tās arī ir šīs kompleksās būvniecības sistēmas galvenās priekšrocības – ātrāk, ērtāk, lētāk un efektīvāk.

Bloku veidu ir daudz, un katram noteikts savs uzdevums

Ir daudz dažādu bloku veidu un paveidu, sākot ar energoefektīviem blokiem ārsienām, nesošajiem blokiem iekšējām sienām, un katrs bloks ir domāts kādai noteiktai konstrukcijas vietai un savam mērķim. Piemēram, ir speciāli akustiskie bloki, kas paredzēti skaņu izolējošām sienām. Gāzbetons un tā izstrādājumi dalās pēc to pielietojuma veida, un te nav runas par betonu, dzelzsbetonu, keramiskajiem blokiem vai citiem būvmateriāliem, gāzbetons jau sevī ietver virkni atšķirīgu materiālu. Līdz ar to no gāzbetona blokiem, variējot pēc to tehniskajām īpašībām, var izveidot:
•    energoefektīvas ārsienas;
•    nesošās iekšējās starpsienas (CLASSIC 3 MPa bloks);
•    gan ārējās, gan iekšējās sienas ar paaugstinātu izturību (HARD 5 MPa bloks) – pēc vajadzības, paredzēts lielākām slodzēm;
•    skaņu izolējošās sienas (bauroc ACOUSTIC bloks), kuras var veidot gan kā vienslāņa sienas, gan kā daudzslāņu sienas (bloks, akmens vate, gaisa šķirkārta, atkal bloks), pie kurām jau iespējams sasniegt izcilus skaņas izolācijas rādījumus.

Katram blokam ir paredzēta konkrēta loma un uzdevums, un pārējais ir atkarīgs no tā, kādu māju klients vēlas būvēt – cik lielu, kāds būs tās plānojums utt.
Vēl var atzīmēt, ka tagad ir pieejami arī sienu paneļi. Šāds panelis ir armēts gāzbetona elements, kura garums var būt līdz pat 6 metriem (pie augstuma 600 mm), ar dažādu biezumu. Šādi izstrādājumi jau vairāk domāti dažādu tehnisku ēku būvniecībai, arī, piemēram, zemniekiem, kur var noderēt kāda angāra būvniecībā. Šādi paneļi varētu kalpot kā labi aizvietotāji sendvičpaneļiem. Tie sastāv no viendabīga gāzbetona, nodrošina energoefektivitāti un izceļas ar mehānisku izturību, ugunsdrošību un ātru montāžu.

Gāzbetona bloku mājām iespējami dažādi konstruktīvie risinājumi

Lai nodrošinātu iespēju izmantot komplekso būvniecības risinājumu un iztikt bez papildu siltumizolācijas, Latvijas Būvnormatīvam (LBN) atbilstošs bloku veids būs bauroc ECOTERM+ 375 (tas šobrīd arī ir vispopulārākais no bauroc piedāvājuma), bet aizvien populārāks kļūst arī analogs 500 mm platuma bloks. Tas nodrošina siltumizolācijas līmeni jau virs pieprasītā Latvijas būvnormatīva. Latvijā kopumā valda tendence būvēt optimāli, lai maksimāli efektīvi ieguldītu līdzekļus šodien un ekonomētu uz apkuri nākotnē.

Latvijas būvnormatīva prasības pilnībā nodrošina jau 375 mm platuma bloks, savukārt tiem klientiem, kas vairāk orientējas uz pasīvās mājas vai superenergoefektīvas mājas būvniecību, pievilcīgāks jau šķiet tieši 500 mm bloks. Un šādu klientu kļūst arvien vairāk.

Bet joprojām ir arī klienti, kas izvēlas dot priekšroku šaurākiem (300 mm) blokiem un pēc tam veikt papildus siltināšanu ar siltumizolācijas materiāliem, jo šiem blokiem ir pilnīgi pietiekama nestspēja, taču nepietiekama siltumpretestība. Ja kādam pievilcīgāks šķiet šāds risinājums, var rīkoties arī šādi. Taču kopējās tendences rāda, ka arvien vairāk privāto klientu interesējas par galaproduktu, proti, māju, tās paredzamo energoefektivitāti un siltuma saglabāšanu, līdz ar to dod priekšroku energoefektīvākiem produktiem un risinājumiem. It sevišķi, ja ražotājs piedāvā komplekso risinājumu, kas ļauj iztikt bez liekiem sarežģījumiem – ir viens ražotājs, viena atbildība, viena garantija un viena kvalitāte.

autors: Gāzbetona bloku māju būvniecībā aizvien populārāks kļūst kompleksais risinājums
Foto: Gāzbetona bloku māju būvniecībā aizvien populārāks kļūst kompleksais risinājums; autors: Gāzbetona bloku māju būvniecībā aizvien populārāks kļūst kompleksais risinājums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.