Ģeosintētiskie būvmateriāli – izdevīgs ieguldījums nekustamajā īpašumā
Iespējams, ka daudzi nekustamā īpašuma apsaimniekotāji nav pilnībā informēti par to, kas ir ģeosintētiskie būvmateriāli, kādiem mērķiem tie paredzēti un kalpo. Kā jau prievārds "ģeo" pasaka priekšā, tad ģeosintētiskie materiāli ir klājami uz horizontālas vai slīpas zemes virsmas. Vēlāk tos pilnībā vai daļēji apber ar zemi. Tie ir dažādu biezumu un izturības sintētiskie un dabīgie segumi – tekstils, režģi, tīkli, plēves, membrānas un paklāji, bez kuriem mūsdienās kvalitatīva būvniecība nav iespējama. Tā kā šādu materiālu kalpošanas laiks ir ļoti ilgs, dažiem tas paredzēts pat astoņdesmit un simts gadi, tad tas ir nenovērtējams ieguldījums jūsu nekustamajā īpašumā. Protams, tas nav kā zemē ierokams naudas pods, bet kā būvniecības materiāls, kas paredzēts daudzām un dažādām praktiskām funkcijām.
Foto: Ģeosintētiskie būvmateriāli – izdevīgs ieguldījums nekustamajā īpašumā; autors: Ģeosintētiskie būvmateriāli – izdevīgs ieguldījums nekustamajā īpašumā
Jau divdesmit gadus Latvijā ar ģeosintētisko klājumu pārdošanu un, ja nepieciešams, arī ieklāšanu, nodarbojas uzņēmums SIA Armat. Lielākā daļa ģeotekstila materiālu ir paredzēti, lai nodalītu esošo pamatnes grunti jeb zemi no uzbērtās grunts, kurai parasti augstāka drenētspēja. Ja grunts konstrukcijās netiek lietots ģeotekstila filtrs, tad pie zemes sasalšanas un atkušanas cikliem, noslodzes un citiem fizikālajiem procesiem agrāk vai vēlāk notiks "labās"un "sliktās" grunts kārtu sajaukšanās.
Lai nodrošinātu uzbūvēto ceļu vai laukumu ilglaicīgu nestspēju, bez atdalošā filtra ir nepieciešams lielāks konstrukcijas uzbēruma kārtas biezums un tas sadārdzina būves izmaksas, pie tam jaunuzbūvētā konstrukcija bez ģeosintētikas nebūs kvalitatīva ilglaicīgi un kalpos īsāku laika sprīdi. Izmantojot ģeosintētiskos būvmateriālus, savā nekustamajā īpašumā, iespējams papildus ietaupīt un ieguldīt konstrukciju ilgmūžībā, ierīkojot piebraucamos ceļus, apgriešanās un tehnikas stāvvietu laukumus kā arī citās tamlīdzīgās ilglaicīgas būves, kurām nepieciešama slodzes nestspēja un kontrolēta ūdens aizvadīšana.
Foto: Ģeosintētiskie būvmateriāli – izdevīgs ieguldījums nekustamajā īpašumā; autors: Ģeosintētiskie būvmateriāli – izdevīgs ieguldījums nekustamajā īpašumā
Ģeosintētiskie materiāli noteikti ir nepieciešami un ļaus ietaupīt visu veidu ceļu būvē, vai tā būtu šoseja, grunts, meža vai pie mājām piebraucamais ceļš. Senos laikos būvējot ceļu, nepieciešamajās vietās izmantoja ozola vai citu cietkoku baļķus, dēļus, kā arī zaru saišķus (fašīnas). Mūsdienās tos aizstāj dažāda biezuma un stiprības ģeotekstila būvmateriāli, kas izgatavoti no ļoti izturīga un kvalitatīva sintētiska plastmasas materiāla. Ceļu un laukumu būvju pastiprināšanas un uzbēruma slāņus atdalošie ģeotekstila izstrādājumi un armējošie ģeorežģi ir paredzēti dažādām slodzēm un grunšu nestspējai, sākot no 20 kN/m (kiloņūtoni uz metru) līdz pat 1000 un vairāk kN/m. Tie tiek izgatavoti gan auduma, gan sietu un režģu veidā, tos var iegādāties dažāda platuma un garuma ruļļos.
Foto: Ģeosintētiskie būvmateriāli – izdevīgs ieguldījums nekustamajā īpašumā; autors: Ģeosintētiskie būvmateriāli – izdevīgs ieguldījums nekustamajā īpašumā
Mūsdienās bez zemes armēšanas un pastiprināšanas ģeorežģiem nav iedomājas kvalitatīvas autoceļu, dzelzceļu, upju krastu un cita veida dabiskas nogāzes. Pareizi izvēlēti materiāli nepieļaus ilgstošu lietavu un citu dabas apstākļu dēļ izraisītu nogāžu augsnes eroziju un nobrukumu. Ar radošu pieeju, inženiertehnisku domu un ideju ar šiem materiāliem var panākt visdažādākos risinājumus gan lielos, gan pavisam mazos, piemājas projektos. Sia Armat piedāvātie ģeosintētiskie preterozijas paklāji ir izmantoti Cēsu pils apkārtnes nogāžu stiprināšanā, Rundāles pils Zaļā teātra terašu veidošanā, Daugavas krastu nostiprināšanā ar gabioniem Likteņdārzā, u.c. Ļoti nozīmīgs projekts pabeigts pie Turaidas pilskalna nogāžu nostiprināšanā pēc tam, kad ilgstošs lietus, augsti gruntsūdeņi un pazemes avoti izraisīja nenostiprinātas grunts nogāzes šļūdoni uz autoceļa.
Foto: Ģeosintētiskie būvmateriāli – izdevīgs ieguldījums nekustamajā īpašumā; autors: Ģeosintētiskie būvmateriāli – izdevīgs ieguldījums nekustamajā īpašumā
Dažāda biezuma un izturības HDPE ģeoplēves ir obligāta nepieciešamība zem jebkurām atkritumu izgāztuvēm, minerālmēslu un toksisko atkritumu glabātavām, pie degvielas uzpildes stacijām. Šāda plēves ģeomembrāna neļauj sajaukties ar augsni un ietecēt gruntsūdenī visdažādākajām kaitīgajām vielām. To izmanto kā izolējošu un aizsargājošu materiālu zem kūtsmēslu lagūnām, vircas bedrēm, mākslīgām ūdenskrātuvēm privātīpašumos, arī golfa laukumu mākslīgajās ūdenskrātuvēs. Tās ļauj saglabāt ūdeni ugunsdzēsības un piemājas dīķos. Svarīgs faktors ir tas, ka ģeoplēves izmantošana kā hidroizolējošais materiāls izmaksā vismaz trīs reizes mazāk, nekā betonēšana.
Revolucionārs jaunums būvniecībā ir Bentofix materiāli – ar vulkāniskajiem bentonītmāliem pildīts divpusējs ģeopaklājs. To klāj zem māju pamatiem, pagrabu grīdām un sienām neizsalstošā dziļumā, kur tas, uzsūcot mitrumu, kļūst kā blīvslēgs, pilnīgi nodrošinot ēkas pret mitruma iekļūšanu un to pazemes daļu applūšanu. Vissvarīgākais ir tas, ka šis materiāls ir ilgmūžīgs un pilnīgi drošs, tā kalpošanas laiks ir 120 un vairāk gadu.
Foto: Ģeosintētiskie būvmateriāli – izdevīgs ieguldījums nekustamajā īpašumā; autors: Ģeosintētiskie būvmateriāli – izdevīgs ieguldījums nekustamajā īpašumā
SIA Armat piedāvā dažāda augstuma un stiprības plastmasas rievsienas, kuras ar speciālu tehniku tiek vertikāli iespiestas gruntī un paredzētas pretplūdu aizsardzībai un krastu nostiprināšanai. Lielākais projekts, kur tās tiek pielietotas, ir Gaujas krastos pie Carnikavas. Plastmasas rievsienas var izmantot arī daudzos mazākos projektos, piemēram, nelielu pārplūstošu upju vai grāvju krastos, un kaut vai savas privātās zemes teritorijas aizsardzībā no pavasara paliem.
Pirms mauriņu un zālienu ierīkošanas der pārliecināties, vai jūsu zaļo lolojumu neapdraudēs kurmji. Ja šādas briesmas pastāv, tad lieti noderēs augstas cietības ģeosiets, ko noklāj uz grunts, apber ar melnzemi un iesēj zālienu. Sieta acu diametrs regulē brīvu liekā ūdens noteci un zemes aerācijai vajadzīgo tārpu caurkļūšanu, un no kurmjiem iekoptais zāliens būs pilnībā pasargāts.
Uzņēmumā Sia Armat strādā augsti kvalificēti, sertificēti ceļu būves un hidrotehnikas būvinženieri, kuri dos padomus un konsultācijas par visiem jautājumiem, kuri skar ēku pazemes hidroizolācijas izbūvi, ceļu būvi un laukumu ierīkošanu. Par visiem šiem jautājumiem, gan par drošu konstrukciju uzbūvēšanu, gan pareizu ģeosintētisko materiālu izmantošanu, klients saņems kvalificētu konsultāciju, jebkurā, ar nekustamā īpašuma vērtības palielināšanu saistītajā jomā.