Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti
Noslēdzoties konkursam "Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017", trešdien, 21. jūnijā, godinātas un apbalvotas šā gada energoefektīvākās ēkas.
Konkursa laureāti – 1. vietu ieguvēji šogad ir:
- Daudzdzīvokļu ēka Liepājā, Ziedu ielā 5 – 1. vieta nominācijā "Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka 2017";
- Daudzdzīvokļu ēka Rīgā, Stendes ielā 5 – 1. vieta nominācijā "Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka 2017. Jaunbūve";
- Biedrības "Privātā vidusskola ĀBVS" sporta zāle Ādažos – 1. vieta nominācijā "Energoefektīvākā sabiedriskā ēka 2017".
Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens uzsver: "Energoefektivitāte un "zaļa" saimniekošana aizvien vairāk no kustības kļūst par dzīvesveidu. Ikdienas gaitās pārvietoties ar velosipēdu vai elektro auto, dzīvot nulles enerģijas mājā, ikdienā izmantot energoefektīvu sadzīves tehniku un baudīt ekopārtiku – ir ne vien gudrs ieguldījums vides kvalitātē, bet, kas priecē – arī kļūst par stilīga un ilgtspējīga dzīvesveida tendenci. Konkurss jau septiņus gadus ir energoefektīvās domāšanas un saimniekošanas vēstnesis. Šogad, starp saņemtajiem kopā 27 pieteikumiem, visvairāk pieteikumu saņemti no renovētām daudzdzīvokļu ēkām dažādās Latvijas pilsētās. Tas apliecina iedzīvotāju aktivitāti un savstarpēju sadarbību visu kopējās sadzīves kvalitātes un komforta paaugstināšanā. Bet visvairāk – tieši izpratni par energoefektivitātes pasākumu nepieciešamību un jēgu".
Žurnāla "Būvinženieris" galvenā redaktore Mārīte Šperberga: "Šobrīd ir pašsaprotami, ka, būvējot jaunas ēkas, tiek domāts par to, lai tās būtu ērti un ekonomiski ekspluatējamas, lai tās ir energoefektīvas. Tāpat, gādājot labākus dzīves apstākļus un atjaunojot pirms vairākiem gadu desmitiem būvētās daudzdzīvokļu un sabiedriskā ēkas, vispirms kā būtiskākais rezultāts tiek ietverti energoefektivitātes rādītāji, un tam līdzi nāk estētiska, sakārtota koplietošanas vide un telpas, kas ēku īpašniekus un namu iedzīvotājus mudina sakopt arī savus privātos īpašumus. Un to ieguvumu kopumu var mēģināt mērīt visdažādākajos veidos: metros un kvadrātmetros, stundās, jaudā, kā arī naudā, bet nav iespējams izmērīt ne motivāciju, ne emocijas, ne lepnumu un prieku par paveikto. Novēlu, lai visas mūsu pilsētas un ciemati spēj saorganizēties ēku atjaunošanai, kā to dara Valmierā, Liepājā, Cēsīs, Jelgavā un citur Latvijā."
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra padomniece Vija Gēme, pasniedzot balvas, uzsvēra: "Konkurss "Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017" ir lielisks piemērs, kā veicināt un popularizēt zaļās ekonomikas priekšrocības. Energoefektivitātes paaugstināšana ļaus samazināt izdevumus par siltumapgādi, bet atbrīvotos līdzekļus būs iespējams novirzīt citu svarīgu jautājumu risināšanai. Lai konkursa laureātu īstenotie projekti kalpo par iedvesmas avotu un iedrošina uzdrīkstēties arī citus!"
Žūrijas īpašu atzinību saņēma arī atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Cēsīs, L.Paegles ielā 19a, atzinīgi novērtējot ēkā izmantotos ventilācijas un siltumapgādes sistēmas renovācijas risinājumus.
Interneta balsojumā visvairāk balsu (966 balsis) un līdz ar to arī konkursa simpātiju balvu saņēma atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Rīgā, Dombrovska ielā 49.
Ekonomikas ministrijas Diplomus un simpātiju balvas saņēma biedrība "Privātā vidusskola ĀBVS" par atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes risinājumu ienešanu jauniešu ikdienā, izveidojot energoefektīvu sporta zāli; atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Liepājā, Cieceres ielā 43, par kvalitatīvu daudzdzīvokļu ēkas atjaunošanas projekta īstenošanu, un SIA "Valmieras namsaimnieks" projektu vadītāja Ieva Šakena par nozīmīgu ieguldījumu energoefektivitātes idejas veicināšanā.
Konkursa galvenie vērtēšanas kritēriji bija sasniegtais kopējais siltumenerģijas patēriņš apkurei un karstā ūdens sagatavošanai, kā arī siltumenerģijas ietaupījums pēc renovācijas. Kā sekundārie kritēriji tika izvirzīti ventilācijas sistēmas risinājumi, ilgtspējīgie risinājumi, siltumapgādes sistēma un būvniecības kvalitāte.
Detalizēts apraksts par konkursa "Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017" laureātiem apkopots pielikumā un konkursa tīmekļa vietnē www.energoefektivaeka.lv.
Konkurss "Energoefektīvākā ēka Latvijā" tiek organizēts jau septīto gadu ar mērķi veicināt labo praksi ēku energoefektivitātes jomā, veidot sabiedrības izpratni par ēku siltumnoturību, kā arī siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanas nozīmi un iespējām, lai radītu kvalitatīvu un arhitektoniski izteiksmīgu dzīves telpu. Šogad konkursa ietvaros tika saņemti 27 pieteikumi.
Konkursu organizē Ekonomikas ministrija sadarbībā ar žurnālu "Būvinženieris" un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju. Detalizētāka informācija par konkursu pieejama interneta vietnē www.energoefektivakaeka.lv.
Konkursa nolikums sagatavots sadarbībā ar informatīvās kampaņas "Dzīvo siltāk" sadarbības partneriem. Konkursa atbalstītāji ir Profine Baltic pārstāvniecība, SIA "Paroc", SIA "Saint-Gobain Celtniecības produkti", SIA "Knauf", SIA "Rockwool", SIA "Robert Bosch", Attīstības finanšu institūciju Altum, SIA "Metāldarbnīca", AS "Lafipa", AS "Latvenergo" un AS "Sika Baltic". Konkursa informatīvie atbalstītāji ir laikraksts "Latvijas Avīze", būvniecības portāli www.abc.lv, www.buvlaukums.lv, www.building.lv un www.buvbaze.lv.
Konkursa "Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017" noslēguma pasākums notiek Eiropas Savienības Ilgtspējīgas enerģētikas nedēļas ietvaros. Sīkāka informācija par ES Ilgtspējīgas enerģijas nedēļas pasākumiem atrodama interneta vietnē http://eusew.eu.
Laureāti nominācijā
"Energoefektīvākā atjaunotā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2017"
Foto: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti; autors: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti1. vieta –daudzdzīvokļu ēka Liepājā, Ziedu ielā 5:
- Projekta pasūtītājs: SIA "Liepājas namu apsaimniekotājs"
- Projekta autors: Arnis Balčus
- Galvenais būvuzņēmējs: SIA "Dzintars AB"
Daudzdzīvokļu ēka Ziedu ielā 5, Liepājā, ekspluatācijā nodota 1976. gadā. Tā ir 602. sērijas ēka ar 72 dzīvokļiem.
Renovācijas laikā veikta fasādes, bēniņu un pagraba (grīdas) pārsegumu siltināšana, jumta remonts, logu un ārdurvju nomaiņa. Apkurei izveidota vienotā uzskaite siltuma mezglā, kā arī izveidota horizontālā apkures sistēma ar individuāliem siltuma skaitītājiem katrā dzīvoklī. Ventilācijai tiek izmantota vēdināšana, dabiskā pieplūde un dabiskā nosūce. Tāpat izveidota energoefektīva telpu apgaisme un uzstādītas apgaismes regulēšanas ierīces.
Pēc renovācijas projekta pabeigšanas patērētās siltumenerģijas rādījumi ēkā ir ievērojami uzlabojušies - ja 2010./2011. gada apkures sezonā kopumā tika patērēts 607,8313 MWh un 2011./2012. gada sezonā - 525,4980 MWh, tad 2016./2017. gada sezonā (oktobris-aprīlis) - 244,4790 MWh.
Vairāk informācijas par ēku šeit.
Foto: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti; autors: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti
2. vieta – daudzdzīvokļu ēka Liepājā, Graudu ielā 20:
- Pasūtītājs: DzĪB "Graudiņš"
- Projekta autors: SIA "PROENERGO"
- Galvenais būvuzņēmējs: SIA "MK Būvniecība"
Daudzdzīvokļu ēka Graudu ielā 20, Liepājā, ekspluatācijā nodota 1973. gadā, ēkas atjaunošana veikta 2015. gadā. Tā ir 103. sērijas ēka.
Renovācijas laikā siltinātas ēkas sienas, veikta ārdurvju nomaiņa un pārveidota apkures sistēma, kas to ļauj individuāli regulēt ar termoregulatoriem, veikta ventilācijas sistēmas vilkmes kontrole un gaisa plūsmas apjoma mērījumi, kanālu tīrīšana, ierīkota pieplūdes ventilācija katrā dzīvoklī. Tāpat veikta arī iekšējo elektrotīklu renovācija un atjaunots ēkas iekšējais elektrotīkls. Par ēkas uzkrājuma kopīpašuma līdzekļiem nomainīta visa ūdens un kanalizācijas sistēma, veikts kāpņutelpu kosmētiskais remonts.
2015. gada apkures sezonā decembrī tika patērētas 64 MWh, janvārī 66,149MWh, februārī 58,101MWh, bet pēc renovācijas 2015./2016. gada apkures sezonā attiecīgi decembrī - 16,366 MWh, janvārī - 31,272 MWh, februārī - 16,852 MWh.
Vairāk informācijas par ēku šeit.
Foto: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti; autors: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti3. vieta – daudzdzīvokļu ēka Liepājā, Klaipēdas ielā 88:
- Projekta pasūtītājs: SIA "Liepājas namu apsaimniekotājs"
- Projekta autors: Anita Pope
- Galvenais būvuzņēmējs: SIA "MK Būvniecība"
Daudzdzīvokļu māja Klaipēdas ielā 88, Liepājā, ekspluatācijā nodota 1968. gadā, ēkas renovācija veikta 2015. gadā.
Renovācijas laikā veikta ārsienu, pagraba grīdas seguma un bēniņu pārseguma siltināšana, logu un durvju nomaiņa. Ēkā ierīkota horizontālā apkures sistēma, kur katram dzīvoklim uzstādīts apkures skaitītājs, kā arī nodrošināta dabiskās pieplūdes un dabiskās nosūces ventilācija. Izveidota energoefektīva teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana.
Saskaņā ar siltumenerģijas patēriņa datiem pirms renovācijas 2012./2013. gada apkures sezonā tas bija 447,5800 MWh, 2013./2014. gada apkures sezonā - 387,5950 MWh, bet pēc renovācijas 2016./2017. gada apkures sezonā no oktobra līdz aprīlim - 190,3730 MWh.
Vairāk informācijas par ēku šeit.
Laureāti nominācijā
"Energoefektīvākā daudzdzīvokļu ēka Latvijā 2017. Jaunbūve"
Foto: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti; autors: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti1. vieta – daudzdzīvokļu ēka Rīgā,
Stendes ielā 5:
- Projekta pasūtītājs: SIA "YIT Celtniecība SIA"
- Projekta autors: SIA "Jākobsonu mākslas darbnīca"
- Galvenais būvuzņēmējs: SIA "YIT Celtniecība SIA"
Daudzdzīvokļu ēka Stendes ielā 5, Rīgā, nodota ekspluatācijā 2015. gadā. Ēkā ir 51 dzīvoklis un pazemes autostāvvieta.
Ēkas būvniecībā izmantoti vairāki ilgtspējīgi risinājumi un videi draudzīgi materiāli, nodrošināts siltumenerģijas un elektroenerģijas patēriņa monitorings un energoefektīva izmantošana, atbilstošs plānojums, ēka ir pieejama alternatīviem transporta veidiem, kā arī tiek veikta atkritumu un piesārņojuma kontrole.
Kopumā saskaņā ar 2014. gadā ēkai izsniegto pagaidu energosertifikātu, tā kopējais enerģijas patēriņš ir 98,31 kWh/m2 gadā, bet primārās enerģijas novērtējums ir 131,84 kWh/m2 gadā, bet oglekļa dioksīda emisija ir 28,42 kg CO2/m2 gadā.
Vairāk informācijas par ēku šeit.
Foto: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti; autors: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti
2. vieta – daudzdzīvokļu ēka Rīgā, Grostonas ielā 21:
- Projekta pasūtītājs: SIA "Merks"
- Projekta autors: arhitektu birojs "ARTEKS"
- Galvenais būvuzņēmējs: SIA "Merks"
Daudzdzīvokļu ēku komplekss Grostonas ielā 21, Rīgā, nodots ekspluatācijā 2015. gadā. Ēku kompleksā ir ēkas ar pieciem, astoņiem un desmit virszemes stāviem.
Pamatiem izmantoti dzelzsbetona pāļi un monolītais dzelzsbetons, karkass veidots no dzelzsbetona saliekamajām konstrukcijām un monolītā dzelzsbetona, ārsienām izmantoti daudzslāņu saliekamie dzelzsbetona paneļi.
Ēku ārsienas un bēniņu pārsegums siltināts, jumtam izmantota ruļļa materiāla hidroizolācija. Ēkām ir centralizētā siltumapgāde un siltuma regulēšana notiek atkarībā no ārgaisa temperatūras. Ventilāciju nodrošina dabiskā pieplūde un mehāniskā nosūce. Izveidota energoefektīvas teritorijas un telpu apgaisme un uzstādīta apgaismes regulēšana. Tāpat izveidota arī zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma, uzstādīti dūmu detektori un izveidota elektrotransporta uzlādes vieta, pieslēguma vieta ēkas autonomajai elektroapgādei.
Kopumā saskaņā ar 2017. gadā ēkai izsniegto pagaidu energosertifikātu, tā kopējais enerģijas patēriņš ir 64,77 kWh/ m2 gadā, bet primārās enerģijas novērtējums ir 84,20 kWh/m2 gadā, bet oglekļa dioksīda emisija ir 17,10 kg CO2/m2 gadā.
Vairāk informācijas par ēku šeit
Laureāti nominācijā
"Energoefektīvākā sabiedriskā ēka Latvijā 2017"
Foto: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti; autors: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti
1. vieta - Biedrības "Privātā vidusskola ĀBVS" Sporta zāle:
- Projekta pasūtītājs: Biedrība "Privātā vidusskola ĀBVS"
- Projekta autors: Sergejs Ņikiforovs (SIA "NAMS") un Andris Tomsons ("A.R.T. projekts")
- Galvenais būvuzņēmējs: AS UPB
Biedrības "Privātā vidusskola ĀBVS" Sporta zāle Attekas ielā 35, Ādažos, ekspluatācijā nodota 2016. gadā.
Celtniecības gaitā ieviesti ilgtspējīgi risinājumi - enerģija tiek iegūta no atjaunojamajiem energoresursiem, tiek veikts siltumenerģijas un elektroenerģijas patēriņa monitorings un energoefektīva izmantošana.
Siltumapgādei izvēlēts siltumsūknis un saules kolektori apkures atbalstam. Siltuma regulācija tiek veikta atkarībā no ārgaisa temperatūras, kā arī to var regulēt individuāli ar termoregulatoriem. Karstais ūdens tiek sagatavots lokāli, un to nodrošina siltumsūknis un saules kolektori. Karstā ūdens temperatūra tiek regulēta siltummezglā. Ēkai ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa. Elektroapgādei izmanto saules baterijas (elektrības ražošanai), vēja ģeneratoru un koģenerācijas iekārtu. Izveidota energoefektīva teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana, ierīkoti dūmu detektori.
Saskaņā ar 2016. gadā ēkai izsniegto pagaidu energosertifikātu ēka atbilst A klasei un tās atsauces vērtība ir 14 kWh/m2. Enerģijas patēriņš tiek novērtēts 81,24 kWh/m2 gadā, primārais enerģijas novērtējums ir 57,55 kWh/m2 gadā, bet oglekļa dioksīda emisijas novērtējums ir 2,06 kgCO2/m2 gadā.
Vairāk informācijas par ēku šeit.
Foto: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti; autors: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti
2. vieta – VAS "Ceļu satiksmes drošības direkcija" Klientu apkalpošanas centrs:
- Projekta pasūtītājs: VAS "Ceļu satiksmes drošības direkcija"
- Projekta autors: SIA "ARHIS Arhitekti"
- Galvenais būvuzņēmējs: SIA "Skonto Būve"
VAS "Ceļu satiksmes drošības direkcija" Klientu apkalpošanas centrs (KAC) S.Eizenšteina ielā 6, Rīgā, ekspluatācijā nodots 2016. gadā. Ēka būvēta kā vienots ēku komplekss ar Rīgas Motormuzeju.
Ēkas būvniecībā ieviesti vairāki ilgtspējīgi risinājumi, piemēram, pret dienvidiem pavērstā fasāde visā tās augstumā aprīkota ar metāla režģi, kura ir apzaļumota, lai vasaras karstajā laikā radītu dabisku pavēni un īpašu gaisotni darba kabinetos. Ēkā gandrīz katrā biroja telpā iespējams veikt iekštelpu mikroklimata individuālu kontrolēšanu (temperatūra, ventilācija, dzesēšana).
Ēkā ir izveidota BMS sistēma, kas pilnībā kontrolē siltumenerģijas un aukstumenerģijas piegādi ēkā. Lielākā daļa telpu ir aprīkotas ar individuālajiem temperatūras sensoriem, kas ļauj kontrolēt telpu gaisa temperatūru.
Katra fasāde būvēta un siltināta atšķirīgi. Ēkai ir centralizētā siltumapgāde, siltuma regulēšana notiek atkarībā no pārgaisa temperatūras. Ēkai ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa.
Ēkai ir veikta iekšējo elektrotīklu renovācija, izveidota energoefektīva teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana, sakārtota vai izveidota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma, ieviesti dūmu detektori. Izveidota elektrotransporta uzlādes vieta, pieslēguma vieta ēkas autonomajai elektroapgādei.
Enerģijas patēriņš tiek novērtēts 120,6 kWh/m2 gadā, primārais enerģijas novērtējums ir 164,2 kWh/m2 gadā, bet oglekļa dioksīda emisijas novērtējums ir 9,66 kgCO2/m2 gadā.
Vairāk informācijas par ēku šeit.
Foto: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti; autors: Godināti building.lv atbalstītā konkursa Energoefektīvākā ēka Latvijā 2017 laureāti3. vieta – VAS "Ceļu satiksmes drošības direkcija" Rīgas Motormuzejs:
- Projekta pasūtītājs: Valsts a/s "Ceļu satiksmes drošības direkcija"
- Projekta autors: SIA "ARHIS Arhitekti"
- Galvenais būvuzņēmējs: SIA "Skonto Būve"
Motormuzeja ēka S.Eizenšteina ielā 8, Rīgā, pirmo reizi ekspluatācijā nodota 1988. gadā. Ēkas rekonstrukcija veikta 2015. gadā. Esošā muzeja ēka tika pārbūvēta, lai pēc iespējas paplašinātu ekspozīcijai domātās platības, izveidotu ērtu, mūsdienīgu ieejas risinājumu, uzlabotu apmeklētāju plūsmas organizāciju ar skaidru navigāciju, nodrošinātu muzeja pilnīgu pieejamību visiem tā apmeklētājiem, veidotu šodienas prasībām atbilstošu telpu un ekspozīciju iekārtojumu.
Pārbūves rezultātā ieviesti vairāki ilgtspējīgi risinājumi. Attiecībā uz transportu un mobilitāti izveidots ērts, mūsdienīgs ieejas risinājums, kas nodrošina uzlabotu apmeklētāju plūsmas organizāciju, kā arī vides pieejamību visiem tā apmeklētājiem ar dažādām prasībām. Uzlabota arī iekšējās vides kvalitāte. Modernizācijā sakārtots arī ēkas mikroklimats, nodrošinot dzesēšanu un vēdināšanu ekspozīciju zālēs, īpašu mikroklimatu fondu glabātuvēs, kur konstanti jāuztur noteikts gaisa mitruma līmenis.
Pie inovatīviem risinājumiem jāmin izveidotā BMS sistēma, kas pilnībā kontrolē siltumenerģijas un aukstumenerģijas piegādi ēkā. Lielākā daļa telpu ir aprīkotas ar individuālajiem temperatūras sensoriem, kas ļauj kontrolēt telpu gaisa temperatūru. Ieviests inovatīvs dzesēšanas risinājums, maksimāli veicot ēkas vēdināšanu ar automātiskajām virsgaismām.
Ēkai ir mehāniskā ventilācija ar siltuma atgūšanu no izvadāmā gaisa. Pārbūves gaitā veikta iekšējo elektrotīklu renovācija: atjaunots ēkas iekšējais elektrotīkls, izveidota energoefektīva teritorijas un telpu apgaisme, uzstādīta apgaismes regulēšana, sakārtota un izveidota zibensaizsardzības sistēma, pārsprieguma aizsardzības sistēma un ierīkoti dūmu detektori.
Enerģijas patēriņš tiek novērtēts 129,0 kWh/m2 gadā, primārais enerģijas novērtējums ir 173,6 kWh/m2 gadā, bet oglekļa dioksīda emisijas novērtējums ir 3,8 kgCO2/m2 gadā.
Vairāk informācijas par ēku šeit.