Grafiti mākslinieku postījumi nekustamajam īpašumam pieaug
Pēc «BTA Insurance Company» SE novērojumiem, Latvijas lielo pilsētu arvien pieaugoša problēma ir grafiti mākslinieku aktivitāte un viņu atstātie zīmējumi. Grafiti ir lielo pilsētu neiztrūkstoša sastāvdaļa. Latvijā īpaša aktivitāte vērojama Rīgā, Daugavpilī, Rēzeknē, Jelgavā un Liepājā. Zaudējumi, ko var radīt viens zīmējums vai paraksts, ir mērāmi pat vairākos tūkstošos latu. Zīmējot netiek šķirots, vai tas ir šķūnis, slimnīca, nevajadzīgs grausts vai tikko restaurēts arhitektūras piemineklis.
Latvijas plašsaziņas līdzekļos jau iepriekš izskanējusi informācija gan par Liepāju un Liepājas tramvajiem, gan par Jūrmalu un Rīgu. Ir dzirdēts, ka Latvijā pieķerti ārvalstu zīmētāji, kas devušies «grafiti tūrisma ceļojumā». Policija saņēmusi iesniegumus par bojātām ēkām, bet pierādīt zīmētāja identitāti un sodīt par pārkāpumu ir gandrīz neiespējami, turklāt tam var būt nepieciešami pat vairāki gadi. Zīmētājiem draud administratīvais sods līdz 100 latiem, bet, ja izdodas pierādīt apzinātu svešas mantas bojāšanu, iestājas arī kriminālatbildība.
Andris Andersons, «BTA Insurance Company» SE Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktora vietnieks: «Grafiti zīmējumu likvidēšanas izdevumi ir iekļauti nekustamā īpašuma apdrošināšanas polisē. Šādos gadījumos īpašniekam tiek atlīdzināti nodarītie zaudējumi. Tas attiecas gan uz privātajiem, gan komerciālajiem īpašumiem. Esam veikuši izmaksu par nupat izremontētas un nokrāsotas fasādes bojāšanu Daugavpilī. Tā ir kā cīņa ar vējdzirnavām – tikko notīri, pārkrāso, tā parādās jauns zīmējums. Valstīs, kur ir ļoti augsti attīstīta nekustamo īpašumu apdrošināšana, tiek izdalīts atsevišķs papildrisks – apdrošināšana pret grafiti, ko iegādājas papildus nekustamā īpašuma apdrošināšanas polises pamata segumam.»
Jo lielāka pilsēta, jo vairāk šādu negadījumu, Rīgas domes Satiksmes departaments šogad iztērējis jau 40 000 latu grafiti apkarošanai, arī «Latvijas Dzelzceļš» katru gadu tērē tūkstošiem latu, lai pārkrāsotu sabojātos vagonus. Skatoties uz pasaules praksi, nedz lielie sodi, nedz legālās sienas, kur mākslinieki visu diennakti drīkst izpausties, situāciju neatrisina.
«Varam būt diezgan pārliecināti, ka zīmētājiem nav finansiālas dabas problēmu, jo viens krāsas flakons maksā vidēji 3–5 latus, kas nav maz. Tā vien šķiet, ka zīmētājiem ikdienā ir labi apmaksāts un solīds darbs, bet naktīs viņi bezbailīgi dodas ielās, radot grafiti un arī zaudējumus māju īpašniekiem," teic A. Andersons.
Lai izvairītos no mājas fasādes nevēlamas apzīmēšanas, to var apstrādāt ar īpašu šķīdumu, kas vēlāk ļauj grafiti krāsas daudz vieglāk notīrīt. Ja māja ir jau iecienīts zīmētāju objekts un to renovē, vajadzētu vērsties pie speciālistiem, kas ieteiks gan materiālus, gan līdzekļus, lai faktiski nebūtu iespējams uzzīmēt vai lai zīmējums būtu viegli notīrāms.
Ļoti populāri grafiti mākslinieki pasaulē ir OBEY (ASV) un BANKSY (Lielbritānija), kuri savus darbus pārdod par milzu naudu, kuriem ir savas apģērbu līnijas. Latvijā tāds ir ielu mākslinieks KIWIE, kuram nupat bija darbu izstāde Kaņepes kultūras centrā un kura savdabīgie zīmējumi redzami vairākās Eiropas pilsētās.