Grib ietekmēt negodprātīgu namu pārvaldnieku darbību
Rīgas domes Mājokļu un vides komitejā 9.jūnijā bija spraiga diskusija par to, kā varētu ierobežot negodprātīgu namu pārvaldnieku darbību, jo pašvaldība saņem iedzīvotāju sūdzības par šādiem pārvaldniekiem un lūgumus, lai pašvaldība pārņem šos daudzdzīvokļu dzīvojamos namus.
Rīgas domes Mājokļu un vides departaments, ir konstatējis, ka vairākos gadījumos namu pārvaldnieki nepārskaita tālāk no iedzīvotājiem iekasētos maksājumus par komunālajiem pakalpojumiem, līdz ar to veidojas lieli parādi, un ir mājas, kurām jau patlaban ir atslēgts karstais ūdens. Joprojām problēmas ir to māju iedzīvotājiem, kuru ēkas savulaik apsaimniekoja a/s "Māju serviss KSA". Jaunie apsaimniekotāji, izpētot situāciju tuvāk, ir konstatējuši, ka ir mājas, kurās starpība starp iedzīvotāju samaksātajiem rēķiniem un pakalpojumu sniedzējiem pārskaitīto naudu pārsniedz trīs, četras un pat piecas reizes.
"Pirmais solis būs nodrošināt informācijas pieejamību iedzīvotājiem par to, vai viņu maksājumi ir sasnieguši pakalpojuma sniedzēju. Jau tuvāko mēnešu laikā ikviens rīdzinieks varēs akciju sabiedrības "Rīgas siltums" interneta vietnē iegūt informāciju par to, cik liels parāds par siltumenerģiju ir viņa mājai," uzsvēra Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko. Viņš ir pārliecināts, ka tas veicinās pašus dzīvokļu īpašniekus aktīvāk sekot līdzi namu pārvaldnieku darbībai, aizstāvēt savas tiesības un problēmu gadījumos ātrāk pieņemt lēmumus par pārvaldnieku ietekmēšanu, tostarp, vēršoties arī tiesībsargājošās institūcijās.
Komitejas sēdē tika apsvērta arī nepieciešamība citām personām piederošu īpašumu pārvaldīšanu noteikt par licencējamu uzņēmējdarbības veidu, taču šis jautājums jārisina visas valsts līmenī.
Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 18. pants dzīvojamo māju pārvaldniekiem uzliek pienākumu reģistrēties pārvaldnieku reģistrā. Kārtību, kādā pārvaldnieki tiek reģistrēti un izslēgti no reģistra, nosaka Ministru kabineta 03.05.2011. noteikumi Nr.343 "Dzīvojamo māju pārvaldnieku reģistra vešanas un aktualizēšanas noteikumi". Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta speciālisti uzskata, ka būtu jāgroza šie normatīvie akti, nosakot, ka citām personām piederošu īpašumu pārvaldīšanu var veikt tikai pārvaldnieku reģistrā reģistrētās personas, jo tad Ekonomikas ministrijas pilnvarota iestāde pēc ieinteresēto personu lūguma vai pēc savas iniciatīvas varētu pārbaudīt reģistrā reģistrēto pārvaldnieku finansiālo darbību, kā arī pieņemt lēmumus par pārvaldnieka izslēgšanu no reģistra (tādējādi liedzot tam sniegt pārvaldīšanas pakalpojumus), ja pārbaudē konstatēti apzināti pārkāpumi, kas rada nelabvēlīgas sekas trešajām personām.
Mājokļu un vides komitejas deputāti nolēma, ka nepieciešams diskusiju turpināt un, ka jāsagatavo vēl citi priekšlikumi.