Hidroizolācijas mastika: Veidi, īpašības un pielietojums
Būvējot jebkura veida ēku konstrukcijas, tiek veikta virkne dažādu pasākumu, lai ēkas pamatus, sienas un jumtu pasargātu no mitruma, nokrišņiem un mehāniskās slodzes. Šādos gadījumos plaši izmanto hidroizolācijas mastiku, kas ievērojami palīdz palielināt konstrukcijas kalpošanas laiku.
Hidroizolācijas mastika – pielietojums un īpašības
Autors: hidroizolacijas_mastika
Hidroizolācijas mastiku plaši izmantoto, lai aizsargātu no mitruma celtniecības konstrukcijas, kas atrodas gruntī un kas ir izgatavotas no betona, dzelzsbetona vai koka. Diezgan bieži to izmanto cauruļvadu hidroizolācijai, kā arī māju pamatu aizsardzībai. Vēl viens populārs pielietojums ir bezšuvju hidroizolācijas pārklājumu uzklāšana pagrabos un baseinos, kas palīdz aizsargāt pamatus un citas konstrukcijas no korozijas. Hidroizolācijas mastiku izmanto arī, piemēram, bitumena jumta hidroizolācijas remontam. Pateicoties hidroizolācijai, pats materiāls tiek aizsargāts no iznīcināšanas, un tā funkcijas tiek saglabātas ilgu laiku.
Hidroizolācijas mastikai ir daudz priekšrocību. Pirmkārt, tas ir labs hermētiķis, kas nelaiž cauri mitrumu, kā arī tā var ievērojami uzlabot ēku energoefektivitāti un skaņas izolācijas līmeni. Hidroizolācijas mastika iztur gan ļoti zemu, gan ļoti augstu temperatūru. Vēl viena svarīga īpašība – hidroizolācijas mastikai ir augsta saķere (adhēzija) un izturība pret sārmainu un skābu vidi.
Mastika ir diezgan spēcīga saistviela būvniecībā – ar tās palīdzību ir iespējams hermetizēt sienas, griestus, grīdas, logus, veikt flīžu ieklāšanu un hidroizolāciju. Mastiku ražo šķidrā vai pastveida formā, kā arī biezas līmes formā. Mūsdienās ir atrodams arī gatavs pulvera sastāvs, ko pirms lietošanas nepieciešams vien atšķaidīt ar ūdeni.
Hidroizolācijas mastikas veidi
Autors: mastika_hidroizolacijas
Hidroizolācijas mastikai ir ļoti daudz veidu un sastāvu visdažādāko celtniecības darbu īstenošanai. Lai pareizi izvēlētos materiālu, ir jāzina tā galvenie veidi. Tiek izdalīti tādi mastikas veidi kā karstās pielietojuma mastikas, aukstās uzklāšanas bitumena mastikas un akrila mastikas.
Karstās mastikas pirms uzklāšanas ir nepieciešamas uzsildīt līdz nepieciešamajai temperatūrai, lai to masa kļūtu plastiska. Tām ir salīdzinoši zemākas izmaksas nekā aukstajām mastikām un augsts elastības līmenis. Visbiežāk karstās mastikas izmanto liela apjoma ražotnēs.
Bitumena aukstā mastika ir piemērota betona un dzelzsbetona ārējo un iekšējo virsmu hidroizolācijas darbiem, parketa dēļu līmēšanai un grīdas izlīdzināšanai. Tā ir ērti lietojama un pilnīgi droša. Aukstās mastikas satur šķīdinātāju, un tās var iegādāties jau gatavā veidā. Atkarībā no sastāva bitumena mastikas tiek iedalītas bitumena-gumijas mastikas un bitumena-polimēra mastikas veidos. Bitumena-gumijas mastika tiek izmantota, lai izolētu tērauda cauruļvadus, pazemes tvertnes, ierīkotu visu veidu plakano jumtus, īstenotu hidroizolāciju mājas pamatiem, baseiniem, garāžām. Sastāvā ir gumijas pulveris, bitumens un papildu sastāvdaļu maisījums.
Bitumena-polimēra mastika ir piemērota tiltu konstrukciju hidroizolācijai, veco bitumena pārklājumu spraugu aizpildīšanai, kā arī mīksto jumtu segumu remontam. Tā ir izveidota uz ūdens emulsijas bituma bāzes, satur lateksu un sašķidrinātus sveķus. Organisko komponentu trūkuma dēļ šis hidroizolācijas materiāls ir vispiemērotākais lietošanai iekštelpās un ārpus tām.
Savukārt akrila mastika tiek uzskatīta par progresīvu hidroizolācijas materiālu. To var izmantot pat zemā temperatūrā jebkuru metāla virsmu hidroizolācijai. Tas ir polimēru membrānas materiāls, kas veido baltas krāsas plēvi, kas ātri izžūst un satur videi draudzīgas sastāvdaļas. Akrila mastikai ir lieliska izturība pret deformāciju, ultravioleto staru iedarbību, nokrišņiem un laba saķere ar dažādiem materiāliem.
Hidroizolācijas mastikas izvēle pēc sastāva un pielietojuma
Autors: hidroizolacijas_mastikas_veidi
Hidroizolācijas mastika atšķiras pēc sastāva, īpašībām un pielietojuma veida. Lai izvēlētos pareizo mastiku, nepieciešams saprast, kādam mērķim tā kalpos. Piemēram, pastāv hidroizolācijas mastikas jumtu segumiem, kas pēc izžūšanas veido gumijotu un elastīgu plēvi un kas paredzētas bitumena jumta hidroizolācijas remontdarbiem un mastikas jumta hidroizolācijas ierīkošanai. Tāpat ir, piemēram, mastika ruļļu materiālu pielīmēšanai. Ar šāda veida mastiku tiek pielīmēti ruļļu hidroizolācijas materiāli, neizmantojot atklātu liesmu. Pastāv arī mastika bitumena dakstiņiem, ar kuras palīdzību bitumena dakstiņi tiek pielīmēti pie metāla, koka, betona un citām virsmām, vai arī to izmanto salaiduma un pieslēguma šuvju blīvēšanai. Mastikas veidu patiešām ir daudz, svarīgākais ir saprast, kādiem celtniecības darbiem tā tiks izmantota.
Hidroizolācijas mastiku var izvēlēties arī pēc sastāva. Piemēram, modificētas bitumena emulsijas mastikas sastāvā nav šķīdinātāju, tāpēc tai ir neitrāla smarža, kas savukārt lieliski noder lietošanai iekštelpās. Savukārt mastikai polistirola pielīmēšanai ir pastas konsistence, tāpēc ar šī materiāla palīdzību var piestiprināt siltumizolācijas plāksnes pie vertikālām virsmām. Tirgū pieejama arī jaunās paaudzes hidroizolācijas mastika, kas tiek ražota uz MS-polimēru bāzes, tās sastāvā nav šķīdinātāju, bituma un ūdens. Tai arī nav aromāta un tā nav kaitīga apkārtējai videi.
Bez šaubām, labākās mastikas īpašības ir tās efektivitāte, elastība, viegla izmantošana un izturība – viss, kas nepieciešams, lai ievērojami palielinātu dažāda veida konstrukciju kalpošanas laiku.