Investoru interese pārsniegusi 2008. gada līmeni
Šī gada pirmo sešu mēnešu laikā saņemti 160 investīciju projektu pieprasījumi, līdz ar to ārvalstu interese par investēšanas iespējām Latvijā pašlaik ir krietni lielāka nekā 2008. gadā, kad tika saņemti 158 investīciju projektu pieteikumi, šodien Lielo un stratēģiski nozīmīgo investīciju projektu koordinācijas padomes sēdē norādīja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvis Māris Ēlerts.
Turklāt, pirmā pusgada laikā jau seši investori jau pieņēmuši lēmumus par investīciju projektu īstenošanu Latvijā kopumā vairāk nekā 170 miljonu eiro apmērā, kuru rezultātā tiks izveidotas vairāk nekā 150 jaunas darbavietas.
"Pēc krīzes pārvarēšanas galvenais uzsvars jāliek uz investīciju piesaisti, kas nostiprinās ražošanu un eksportu kā Latvijas ekonomikas galvenos dzinējspēkus, kā arī radīs jaunas darbavietas. Vienlaicīgi ar investoru intereses pieaugumu, pieaugusi arī valstu konkurence par investīcijām, tādēļ Latvijai jārīkojas maksimāli mērķtiecīgi, lai investīciju piesaistē veiksmīgi konkurētu Ziemeļeiropas un Baltijas reģionā," uzsvēra padomes vadītājs Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.
Tādēļ pēc padomes iniciatīvas tikusi izstrādāta Ārvalstu tiešo investīciju piesaistes stratēģija 2011.-2017. gadam, kas šodienas sēdē tika atbalstīta virzīšanai uz izskatīšanu Ministru kabinetā. Stratēģijas mērķis ir mainīt Latvijas tautsaimniecības struktūru, veidojot uz ārējo pieprasījumu un inovācijām balstītu ekonomiku, kā arī piesaistot ārvalstu tiešās investīcijas uz ārējo pieprasījumu orientētajās nozarēs, lai sasniegtu augstāko produktivitātes līmeni starp Baltijas valstīm.
Stratēģijā kā prioritārās nozares, kurās veicināt investīcijas, minēta metālapstrāde un mašīnbūve, transports un loģistika, IT, dzīvības zinātnes, veselības aprūpe, kokrūpniecība, zaļās tehnoloģijas un pārtikas rūpniecība. Katrai no nozarēm identificēts arī to valstu loks, uz kurām jāfokusējas investīciju piesaistē.
"Lai veicinātu investīciju piesaisti, stratēģijā paredzēti pieci galvenie darbības virzieni – uzņēmējdarbības vides uzlabošana, izglītības sistēmas pilnveidošana, sasaistot to ar darba tirgus pieprasījumu, uzņēmējdarbības infrastruktūras uzlabošana, tiesu sistēmas pilnveidošana un lietu izskatīšanas termiņu samazināšana, kā arī investīciju stimulu nodrošināšana. Papildus tam nepieciešams mērķtiecīgi strādāt pie pozitīva Latvijas tēla veidošanas starptautiskajā vidē, pozicionējot Latviju kā investīcijām pievilcīgu valsti," norādīja V.Dombrovskis.
Lai sasniegtu Ārvalstu tiešo investīciju piesaistes stratēģijas mērķus, līdz 2015. gadam nepieciešams eksporta īpatsvaru tautsaimniecībā palielināt līdz 60% no IKP (2010. gadā – 53,4%), līdz 35% palielināt uz ārējo pieprasījumu orientēto nozaru pievienotās vērtības īpatsvaru kopējā pievienotajā vērtībā (2010. gadā – 29,3%), kā arī paaugstināt produktivitāti apstrādes rūpniecībā līdz 40% no vidējā ES-27 līmeņa (2010. gadā – 27,5%).
Vērtējot padomes svarīgākos paveiktos darbus, tika uzsvērts, ka nozīmīgs progress panākts sadarbības veicināšanā starp investoriem un Latvenergo saistībā ar industriālajiem elektroenerģijas pieslēgumiem. Problēmas ar pieejamajām elektroenerģijas jaudām un to stabilitāti investori ražošanas sektorā minējuši kā vienu no būtiskākajiem šķēršļiem jaunu ražotņu attīstīšanai, un ar padomes atbalstu šajā jomā izdevies panākt būtisku progresu.
Jau tuvākajā laikā valdībā tiks izskatīta ES standartu ieviešana industriālo elektroenerģijas pieslēgumu jomā, kas nosaka mazāku pieļaujamo sprieguma svārstību amplitūdu. Uzņēmēji ir norādījuši, ka modernajām ražošanas iekārtām ir svarīgs noteikts un nepārtraukts spriegums, un svārstības vai pārtraukumi var radīt būtiskus zaudējumus.
Investīciju padome tika izveidota 2010.gadā ar mērķi koordinēt sadarbību starp valsts institūcijām, pašvaldībām, izglītības iestādēm, infrastruktūras uzņēmumiem, speciālo ekonomisko zonu un brīvostu pārvaldēm, pašvaldību infrastruktūras uzņēmumiem, nodrošinot problēmjautājumu risināšanu, lai veicinātu Latvijas ekonomikai būtisku investīciju projektu sekmīgu īstenošanu. Investīciju padomē darbojas Ministru prezidents, tā vietnieks - ekonomikas ministrs. Padomes sastāvā ir iekļauti finanšu, satiksmes, vides aizsardzības un reģionālās attīstības, izglītības un zinātnes, zemkopības, kā arī ārlietu ministrs.