building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi1705
Nozares raksti32881
I.Pelēce izstrādā saules kolektoru un iegūst doktora grādu : building.lv - par būvniecību Latvijā

I.Pelēce izstrādā saules kolektoru un iegūst doktora grādu

I.Pelēce izstrādā saules kolektoru un iegūst doktora grādu
Foto: I.Pelēce izstrādā saules kolektoru un iegūst doktora grādu

Informācijas tehnoloģiju fakultātes Fizikas katedras lektore Ilze Pelēce aizstāvējusi promocijas darbu "Atmosfēras fizikālo parametru ietekme uz saules enerģijas izmantošanu dažādos saules kolektoros", izveidojot Baltijas valstīm piemērotu kolektora tipu.


Izstrādāt šādu darbu I.Pelēci mudinājušas pasaules tendences – fosilā kurināmā resursi izsīkst un ietekmē apkārtējo vidi, savukārt vērtība pieaugusi atjaunojamajiem un neizsīkstošajiem resursiem. "Lai arī valda uzskats, ka Latvijā saulaino dienu īpatsvars ir ļoti mazs, ne mazāk saulainajās Zviedrijā un Lielbritānijā saules enerģiju izmanto daudzkārt plašāk. Kamēr Latvija Eiropā apsteidz vien Igauniju un Lietuvu, līdzīgos platuma grādos esošā Zviedrija topā ir desmit vietas augstāk," norāda doktore.

Relatīvi zemais saules augstums un garais saules ceļš vasarā promocijas darba autori mudinājis izstrādāt īpašu, tieši mūsu klimatam piemērotu saules kolektoru, ko izmantot ūdens sildīšanai – tas izveidots pussfērisks, un saule siltuma elementus apspīd visas dienas garumā. "Kolektoru izdevies patentēt, un tas ir teju tik pat efektīvs kā saulei automātiski sekojošs kolektors – lietderības koeficients pussfēriskajam un sekojošajam kolektoram ir attiecīgi 0,15 un 0,16, kamēr klasiskajiem plakanajiem kolektoriem tas svārstās ap 0,1."

Enerģijas izmaksas, ņemot vērā kolektoru standarta lietošanas ilgumu – desmit gadi – ir 11 santīmi par kilovatstundu, un gadā šāda ierīce ar 1,25 metru rādiusu spēj saražot 1300 kWh siltumenerģijas, kas pārsniedz mājsaimniecībās vidēji patērēto siltā ūdens patēriņu. "Jāņem arī vērā, ka prototipā izmantoti vienkārši saules kolektora elementi, taču pasaulē nemitīgi tiek attīstītas tehnoloģijas, un pieejami arī trīsreiz efektīvāki produkti, kas ļautu paaugstināt ražību," skaidro I.Pelēce.

Doktore uzsver, ka šādam kolektoram nav kustīgu detaļu, ir vieglāka apkope, tam netraucē vējš. Ierīci iespējams apvienot ar ūdens rezervuāru, to ievietojot pussfēras iekšpusē, tā ļaujot taupīt vietu.

Promocijas darba vadītājs, ITF dekāns Uldis Iljins akcentēja, ka viens no lektores pasniegtajiem studiju priekšmetiem ir meteoroloģija, tādēļ šis pētījums būs neatsverams ieguvums I.Pelēces darbā ar studentiem.

Avots: www.llu.lv

Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.