Izstrādāta būvkomersantu klasifikācijas kārtība
Ekonomikas ministrija, sadarbībā ar būvniecības nevalstiskajām organizācijām un Latvijas Būvniecības padomi ir izstrādājusi būvkomersantu klasifikācijas noteikumu projektu, kurā noteikti būvkomersantu klasifikācijas kritēriji un to piemērošanas kārtība . Šā gada 26.novembrī noteikumu projekts izsludināts starpinstitūciju saskaņošanai valsts sekretāru sanāksmē.
Būvkomersantu klasificēšanu kā pozitīvu praksi iniciēja būvniecības nozares pārstāvji Būvniecības likuma un Publisko iepirkumu likuma jauno redakciju izstrādes gaitā. Klasifikācijas mērķis ir būvniecības nozares profesionālās vides sakārtošana publiskā finansējuma iepirkumos, izveidojot atklātu, skaidru sistēmu būvdarbu veicēju profesionālo prasmju, pieredzes un kompetenču novērtēšanai un piemērošanai būvdarbu iepirkumos.
Noteikumu projekts paredz, ka, līdzīgi Eiropas Savienības publiskā iepirkuma direktīvas regulējumam, būvkomersantu (būvnieku) klasifikācija notiek trīs kritēriju grupās: nozares jeb profesionālās darbības, saimnieciskajos un finanšu, kā arī ilgtspējas kritērijos.
Būvuzņēmumiem, atkarībā no rezultāta vairāk nekā 15 kritēriju vērtējumā, tiks piešķirta viena no 5 klasēm, kā arī, atkarībā no nodarbināto speciālistu profesionālās darbības sfērām un uzņēmuma realizētajiem projektiem, tiks atzīta uzņēmuma kompetence konkrētu būvdarbu veidu veikšanā.
Paredzēts, ka jaunais publiskā iepirkuma regulējums noteiks prasību iekļaut būvdarbu iepirkumos nosacījumus būvuzņēmuma profesionālajām kompetencēm, pieredzei un minimālajai kvalifikācijas klasei. Prasība attieksies uz tādu būvdarbu iepirkumiem, kam nepieciešami būvvalžu saskaņojuma dokumenti (t.i. būvatļauja, paskaidrojuma raksts un apliecinājuma karte).
Kā liecina Iepirkumu uzraudzības biroja dati, ik gadu tiek apstrīdēti vidēji 12 % visu izsludināto būvdarbu iepirkumu, kas ir augstākais sūdzību īpatsvars iepirkumos. Kopumā periodā no 2013.gada janvāra līdz 2015.gada septembra beigām saņemtas 564 sūdzības par būvniecības iepirkumiem; no tām vidēji 27 % gadījumu ik gadu atzītas par nepamatotām. Apstrīdēšanas gadījumi pagarina iepirkuma procedūru, negatīvi ietekmējot būvdarbu izpildes termiņus un radot saimniecisku risku pasūtītājam.
Ņemot vērā minētos riskus, nozares pārstāvji ar Ekonomikas ministriju vienojušies par nepieciešamību rast risinājumu, kas definētu vienādas, skaidras, samērojamas prasības pretendentiem kontekstā ar iepērkamo darbu specifiku. Tādejādi tiks atvieglota atbilstošu pretendentu atlase iepircējam un samazinātas nepamatotas interpretācijas par pretendentu profesionālajām prasmēm, pieredzi, kompetencēm un resursiem.
Izmantojot unificētu sākotnējās profesionālās atbilstības noteikšanas sistēmu kā vienu no būvniecības līguma piešķiršanas kritērijiem, pasūtītājam tiek atvieglots atlases process un sekmēta atvērta, skaidra un vienota pieeja profesionālās atbilstības noteikšanai. Vienlaikus sarūk apliecinājumu un dokumentu apjoms, kas pretendentam jāiesniedz katram konkrētajam iepirkumam. Līdz ar to būvuzņēmumu klasifikācija mazinās arī administratīvo slogu publiskā finansējuma būvdarbu iepirkumu pretendentiem un veicinās vienotu, profesionālās kompetencēs balstītu atlasi.
Pašlaik Ekonomikas ministrija strādā pie datu ieguves un apmaiņas sistēmas izveides, jo klasifikācijas procesā paredzēts vērtēt ziņas no dažādiem reģistriem – būvkomersantu reģistra, uzņēmumu reģistra, valsts ieņēmumu dienesta un būvkomersantu pašu sniegto informāciju, to visu apkopojot būvniecības informācijas sistēmā (BIS). Sākot ar 2016.gadu BIS pakāpeniski uzkrās datus no būvvaldēm, kas nākotnē dos iespēju vienotajā sistēmā padziļināti vērtēt būvuzņēmumu kompetenci un pieredzi. Tādejādi klasifikācijas sistēma tiks nodrošināta elektroniskā vidē, veicinot e-pārvaldes instrumentu lietošanu.
Būvkomersantu klasifikācijas noteikumu projekts izstrādes gaitā ir diskutēts un apstiprināts Latvijas Būvniecības padomē, kur pārstāvētas 16 nozares profesionāļu biedrības, bet pie klasifikācijas kritēriju izvērtēšanas strādāja padomes izveidota darba grupa, kurā piedalījās biedrības "Būvniecības attīstības stratēģiskā partnerība", Latvijas Enerģētiķu un Energobūvnieku asociācijas, biedrības "Latvijas Ilgtspējīgas būvniecības padome", Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kameras, kā arī Latvijas Būvnieku asociācijas pārstāvji.
Detalizētāk ar izstrādāto noteikumu projektu "Būvkomersantu klasifikācijas noteikumi" var iepazīties Ministru kabineta tīmekļa vietnē: http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40375532 .
em.gov.lv