Janvārī eksports samazinājās par 10,9%, bet imports – par 12,2%
Janvārī gada griezumā eksports samazinājās par 10,9%, bet imports – par 12,2%. Preču importam straujāk sarūkot nekā eksportam, uzlabojās tirdzniecības bilance. Eksporta-importa saldo janvārī sastādīja -7,2% no tirdzniecības apgrozījuma.
Eksporta samazinājumu janvārī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu būtiski ietekmēja mehānismu, ierīču un elektroiekārtu eksports (50% no kopējā eksporta vērtības krituma). Samazinājās arī metālu un to izstrādājumu, minerālo produktu, kā arī vieglās rūpniecības preču eksports.
Savukārt pozitīvi eksportu ietekmēja lauksaimniecības un pārtikas preču grupas eksporta pieaugums (lielākoties graudaugu produkti). Pieauga arī ķīmiskās rūpniecības preču un koksnes un tās izstrādājumu eksports.
Janvārī gada griezumā pieauga eksports uz trešajām valstīm (izņemot ES un NVS valstis) – par 1,7%. Galvenokārt to veicināja straujš graudaugu eksporta pieaugums. Uz ES valstīm šajā laika posmā eksports samazinājās par 13%, ko lielākoties noteica mehānismu, ierīču un elektroiekārtu eksporta samazinājums. Savukārt uz NVS valstīm eksports saruka par 15,3%, ko gandrīz pilnībā noteica pārtikas rūpniecības produktu eksporta samazinājums.
Preču importa samazinājumu gada griezumā janvārī lielākoties ietekmēja mehānismu, ierīču un elektroiekārtu, minerālo produktu, kā arī vieglās rūpniecības preču importa samazinājumi.
Nedaudz pieauga vienīgi lauksaimniecības un pārtikas preču imports.
Jāatzīmē, ka ārējās tirdzniecības rādītāji Latvijā mēneša griezumā ir svārstīgi, it īpaši gadu mijā. Ne reti tas ir saistīts ar tirdzniecības nosacījumu maiņu, brīvdienu skaitu u.tml.. Līdz ar to pēc viena mēneša datiem nevajadzētu izdarīt tālejošus secinājumus par kopējām eksporta attīstības tendencēm.
em.gov.lv