Jaunais fonds paredz 500 milj. eiro investīcijas ēku renovācijā Latvijā
Piešķirt 500 miljonus eiro ēku renovācijas projektiem Latvijā tuprmākajos 10 gados – šāds ir pērn izveidotā finanšu piesaistes fonda LABEEF ("Latvijas – Baltijas Energoefektivitātes fonds") ilgtermiņa mērķis. Valstij šis ir nozīmīgs fonds, lai pakāpeniski veidotos alternatīvs finanšu instruments Eiropas Savienības fondu (ES) līdzekļiem, kas būs svarīgi pēc pāris gadiem, kad ēku atjaunošanā nebūs pieejams ES finansējums. Eiropas rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB) un LABEEF parakstītais investīciju līgums par 4 miljoniem eiro ir nopietns solis, lai uzsāktu īstenot pirmos projektus.
Nicholas Stancioff, LABEEF līdzdibinātājs un valdes loceklis: "Noslēgtais līgums ar ERAB ir nozīmīgs solis, lai iedzīvinātu investīciju fonda aktivitātes un jau uzsāktu īstenot pirmos ēku atjaunošanas projektus. Vienlaikus ERAB kā partneris ir arī garants iedzīvotājiem, ka fonds darbojas caurspīdīgi, uzticami un profesionāli, balstoties uz labāko ārvalstu pieredzi šajā jomā. Piešķirtais aizdevums ir pirmais solis ilgtermiņa sadarbībai. Kopā ar citu investoru sniegto atbalstu 7,5 miljonu eiro apmērā tas ļaus tuvāko gadu laikā atjaunot aptuveni 20 mājas. Pēc pilotptojekta īstenošanas programma tiks turpināta jau daudz plašākā mērogā, un tā būs liels ieguvums un atbalsts valsts politikai dzīvojamā fonda atjaunošanā un uzturēšanā kārtībā."
Toivo Miller, ERAB pārstāvis: "ERAB aizdevums LABEEF ir pietiekams projekta uzsākšanai, bet mēs esam ieinteresēti ilgtermiņa sadarbībā un ERAB finansējuma palielināšanā. Lai ERAB finansiāli atbalstītu LABEEF, mēs vispirms izanalizējām jau līdz šim īstenotos 15 energoefektivitātes līguma (energy performance contract (EPC)) projektus, kas jau ir ieviesti Latvijas dzīvojamo ēku sektorā. Mēs atklājām, ka pēc enerģijas efektivitātes investīcijām, šīs ēkas patērē par aptuveni 54% mazāk enerģijas nekā pirms tam. Mūsu inženieri arī apstiprināja, ka šo ēku mūžs ir paildzināts par 30 gadiem pēc enerģijas efektivitātes mērījumiem. Ēku iedzīvotāji var izbaudīt labāku komfortu, par to nemaksājot vairāk nekā līdz šim."
Par jauno daudzdzīvokļu ēku renovācijas finanšu piesaistes instrumentu ir izveidojusies pietiekami liela interese. Jau šobrīd tiek gatavoti pirmie projekti dažādās pilsētās – Dobelē, Liepājā, Līvānos, Salaspilī un Rīgā. Sarunas par projektu īstenošanu ir uzsāktas ar pašvaldībām, ēku apsaimniekotājiem un iedzīvotājiem. Šo projektu īstenotāji šajos projektos būs energoefektivitātes pakalpojumu sniedzēji jeb ESKO. Lai fonds pilnvērtīgi darbotos, šobrīd ir svarīgi pieņemt grozījumus Ministru Kabineta noteikumos par ESKO darbību, iekļaujot tos kā vienu no ES fonda līdzekļu saņēmējiem. Jāmin, ka ESKO Latvijai ir jauna niša, kas tuvākajos gados strauji attīstīsies.
Latvijā līdz šim galvenais ēku atjaunošanas finansēšanas avots ir ES fondi, kuri būs pieejami tikai līdz 2020.gadam. Lai jau savlaicīgi valstī nodrošinātu alternatīvu risinājumu arī pēc ES līdzfinansējuma, tika nodibināts finanšu piesaistes fonds LABEEF, kura mērķis ir izveidot inovatīvu investīciju piesaistes un zināšanu platformu un, vadoties no labākās ārvalstu prakses, izstrādāt procedūras, kas ilgtermiņā nodrošinātu novecojošā dzīvojamā fonda atjaunošanu Latvijā.
Investīciju piesaiste ir tikai viena no LABEEF darbības jomām. Tikpat svarīgs tā virziens būs pilnīgi jauna Latvijai koncepta - energoefektivitātes līguma (energy performance contract jeb EPC) - izveide atjaunošanas projektu pārvaldībai, vienkāršojot procedūras, nodrošinot daudz lielāku caurskatāmību un ekonomisko efektivitāti māju iedzīvotājiem.
Sarunas notiek arī ar citiem privātā kapitāla investoriem, kā arī ar valsts pilnvarotajiem par kļūšanu par partneri. Jāmin, ka līdz 2020.gadam projektu attīstītājiem ir svarīgi izmantot ES fonda līdzfinansējumu, bet LABEEF finansēs atlikušo daļu. Savukārt nākamajos fonda darbības posmos pēc 2020.gada LABEEF programma nodrošinās pilnībā finansējumu.
LABEEF vienlaikus šajos projektos būtu sargsuns, kas nodrošinātu projekta caurspīdīgumu gan no būvnieku, gan apsaimniekotāju puses. Tas būtu projekta uzraugs un vienlaikus konsultants, nodrošinot labākos speciālistus, konsultantus un juristus, kas darbotos iedzīvotāju labā. LABEEF balstās uz ASV un citu Eiropas valstu labo praksi Energoefektivitātes pakalpojumu līgumu (Energy Perfomance Contracting – EPC) ar iedzīvotājiem sastādīšanā un izmantošanā. Šāds līgums uzliek par pienākumu ESKO (par ESKO var kļūt jebkurš uzņēmumus: namu apsaimniekotājs, būvnieks, projektu vadītājs utt.) turpmākos 15 - 25 gadus (atkarīgs no iedzīvotāju maksātspējas) garantēt noteiktu energoefektivitātes līmeni un sniegt garantijas veiktajiem darbiem visu līguma termiņu. Enerģijas ietaupījumiem ir jābūt aptuveni 50% no līdzšinējām siltuma izmaksām. Iedzīvotāji neuzņemas kredītsaistības, un maksā rēķinus par siltumu līdzšinējā apmērā, bet ietaupītā nauda tiek novirzīta investīciju atmaksāšanai.
Vieni no jaunā risinājuma iniciatoriem un fonda izveidotājiem ir nevalstiska organizācija "Ēku saglabāšanas un energotaupības birojs" (ESEB), kura kopā ar Rīgas Tehniskās universitātes vadošajiem speciālistiem, starptautiskiem un vietējiem finanšu un ēku renovācijas ekspertiem jau vairākus gadus strādā pie alternatīviem risinājumiem novecojošā dzīvojamā fonda daudz sekmīgākai atjaunošanai. Kopīgi sadarbojoties, uzsākts Eiropas Komisijas programmas "Apvārsnis 2020" projekts "SUNShINE", kas finansiāli atbalsta nepieciešamo dokumentu, piemēram, standartizēta līguma, un procedūru izveidi, kā arī projektu sagatavošanu un jaunu energoservisa kompāniju iesaistīšanos tirgū. Projekta uzdevums ir izstrādāt inovatīvus finanšu un zināšanu konceptus daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai, ko nākotnē plānots izmantot ne tikai Latvijā, bet arī citās Austrumeiropas valstīs.