Jumta ilgtspējas izaicinājumi: Kādas sistēmas un risinājumus izvēlēties?
Lai novērstu bojājumus mājas iekšējai un ārējai apdarei, jāveic regulāra jumta apkope. Taču bieži vien māju īpašnieki šo ieteikumu atceras tikai tad, kad ir jau par vēlu.
Domājot par, piemēram, lietus nodarītiem bojājumiem, gan jumtu tirdzniecības uzņēmumi, gan sanitāro sistēmu ražotāji atgādina to, cik svarīgi ir jau laikus ieguldīt augstas kvalitātes lietus ūdens noteksistēmā.
Jumtam bojājumus sagādā ne tikai lietus ūdens, bet arī īpašnieku nolaidība
Raivis Anops, jumtu tirdzniecības uzņēmuma „Vinteko“ pārdošanas vadītājs, skaidro, ka visbiežākie jumta bojājumi rodas nepareizas montāžas vai nekvalitatīva materiāla izmantošanas dēļ. „Lai izvairītos no jumta bojājumiem, ēku īpašniekiem un apsaimniekotājiem vajadzētu izvēlēties profesionālus jumiķus vai, kā minimums, iegūt atsauksmes par konkrēto speciālistu pirms darba uzsākšanas. Svarīgi ir arī konsultēties ar ekspertu par izvēlēto jumta segumu, lai vieglāk saprastu, kam jāpievērš uzmanība montāžas brīdī,“ skaidro speciālists.
Eksperts uzsver, ka lietus ūdens noteksistēmas nepareiza izvēle vai montāža bieži var būt par iemeslu tam, ka mājai tiek bojāta fasāde – gan vizuāli, gan tehniski. Eksperts stāsta – izvēloties ūdens noteksistēmu, ir svarīgi precīzi aprēķināt, cik daudz lietus ūdens var tecēt teknē un vai tās lielums spēs savākt visu tekošo ūdeni. Svarīgi arī izrēķināt, cik bieži jāliek notekcaurules, lai ūdens no teknēm tiktu novadīts pietiekamā daudzumā un netecētu pāri tās malām, jo arī tas var bojāt fasādi. Tāpat noteikti nevajag aizmirst par regulāru sistēmas apsekošanu. „Lietus ūdens noteksistēmas apsekošanas regularitāte ir atkarīga no tā, cik tuvu, kādi un cik lieli koki aug tuvumā mājai. Lielākās problēmas rodas tad, kad teknēs sakrājas koku lapas un zari, kas neļauj pietiekami plūst ūdenim. Apsekošana var būt gan reizi gadā, gan reizi piecos gados, viss atkarīgs no konkrētā īpašuma,“ pamāca speciālists.
Uzmanība jāpievērš arī projektam
Sanitāro sistēmu ražotāja „Geberit“ pārstāve Pārsla Sauka uzsver, ka viens no galvenajiem jumta bojājumu riskiem var būt nepareiza ēkas apsaimniekošana vai īpašnieka neuzmanība.
"Vecas vai jau lietošanā esošas ēkas noteikti ir regulāri un kārtīgi jāparbauda un jāapsaimnieko. Ne velti to paredz arī būvnoteikumi. Savukārt tiem cilvēkiem, kas vēl tikai plāno celt savu māju, liela uzmanība jāpievērš projekta izstrādes posmam, sadarbojoties ar pieredzējušiem profesionāļiem. Izstrādājot mājas projektu, jāizvērtē nokrišņu daudzums konkrētajā vietā. Tas ir īpaši svarīgi, lai plānotā māja būtu izturīga,“ skaidro uzņēmuma pārstāve.
Tāpat eksperte atgādina, ka ir svarīgi izvēlēties uzticamus ražotājus, kuri būtu ieinteresēti un spējīgi radīt kvalitatīvus risinājumus, tādējādi nodrošinot ēkas drošību.
„Tiem, kas vēlas eksperimentēt un neņem vērā ražotāja pieredzi, var nākties vilties jau pēc pirmajiem ilgstošajiem lietiem. Tāpēc es ieteiktu izvēlēties ražotāju, kam ir pieredze,“ uzsver speciāliste.
Lietus ūdens noteksistēma – aizsardzība jumtam un tam, kas zem tā
Kā stāsta eksperte, lietus radītos izaicinājumus var pārvarēt ne tikai ar regulāru apkopi, bet arī ar pareizu lietus ūdens noteksistēmas izvēli.
„Noteksistēmas sastāvdaļas ne vienmēr ir redzamas, taču tām ir nozīmīga loma sistēmas funkcionalitātē. Tāpēc tikai pārdomātas un augstas kvalitātes sastāvdaļas nodrošinās noteksistēmas izturību un darbību,“ uzsver eksperte.
Speciāliste skaidro, ka, piemēram, „Geberit“ sistēmas lielajai caurplūdei, ir nepieciešams izmantot mazāk jumta piltuvju. Tas ļauj ietaupīt materiālus un prasa mazāku darba apjomu. Tā kā sistēmas caurules ar lietusūdeni piepildās pilnā apjomā, ir nepieciešams mazāks stāvvadu skaits, bet ar horizontālajiem cauruļvadiem sistēmai paredzētā vieta būs izmantota efektīvāk.