Jumta konstrukcijas – jumta spāres vai koka kopnes?

Jumta konstrukcijas – jumta spāres vai koka kopnes?

Plānojot jumta izbūvi vai remontu, biežāk tiek runāts par segumu un tā veidiem, bet nedrīkst aizmirst arī jumta konstrukcijas nozīmi. Tā ietekmē ne tikai ēkas izskatu, bet arī tās iemītnieku drošību. 

Lai rastu piemērotāku risinājumu sava mājokļa vai citas ēkas jumta celtniecībai vai remontam, ir noderīgi iepazīties ar to, kādi jumta konstrukcijas veidi ir izplatītākie. Šajā rakstā tuvāk aplūkosim divas populāras izvēles – jumta spāres un jumta kopnes, un to nozīmīgākās atšķirības, kuru dēļ klienti dot priekšroku vienam vai otram variantam. 

Kas ir jumta spāres un koka kopnes?
Populārs, taču kļūdains pieņēmums par jumta konstrukcijām ir tāds, ka nereti jumta spāres tiek pielīdzinātas koka kopnēm, uzskatot, ka tas ir viens un tas pats elements. Taču patiesībā tā nav. Lai arī tie abi ir jumta konstrukcijas veidi, kas pilda līdzvērtīgu funkciju, katram no veidiem ir atšķirīgas īpašības, kas liek ēku saimniekiem izvērtēt, kurš no variantiem piemērots viņiem.

Koka kopnēm raksturīga īpaša tehniska precizitāte, jo tās pirms uzstādīšanas tiek aprēķinātas un konstruētas ar datorsistēmu palīdzību. Kopnes izmanto, lai simetriskā veidā noklātu ēku visā tās garumā. 

Jumta spāres var gan atstāt redzamas, gan arī aizklāt, un tās pilda nozīmīgu funkciju jumta dizaina veidošanas procesā. Galvenie aspekti, kas atšķir koka kopnes un jumta spāres, ir to izgatavošana un montāža.

Kādos gadījumos izvēlēties koka kopnes vai spāres?
Plānojot to, kuras jumta konstrukcijas izvēle būtu piemērotāka konkrētajai ēkai, cilvēki vienmēr pievērš uzmanību izmaksām. Un tieši šis ir viens no iemesliem, kādēļ priekšroka nereti tiek dota tieši koka kopnēm. Šīs jumta konstrukcijas cenas, salīdzinot ar jumta spārēm, ir augstākas, taču to montāža ir ievērojami zemāka.

Savukārt jumta spāres būs gudrāka izvēle, ja plānojat būvēt vai remontēt nelielu ēku, piemēram, garāžu vai vasarnīcu. Ja nepieciešams, montāžas procesā spāres var pielāgot un veikt nepieciešamās korekcijas.

Uzziniet vairāk par jumta konstrukcijām, to veidiem un pielāgošanu Jūsu būvniecības projektam šeit – Freimans.com!

Dalies ar šo rakstu

Komentāri