Kā apgaismot pagalmu gada tumšajā periodā?
Gada tumšajā periodā mākslīgais apgaismojums kļūst par ļoti būtisku aspektu, kas garantē mūsu labsajūtu. Maiga gaisma rada mājīgu atmosfēru, tāpēc ir vērts padomāt par veidu, kā izrotāt pagalmu vai dārzu ar gaismas virtenēm vai laternām, vai citiem apgaismes ķermeņiem. Tie ne tikai padarīs āra teritoriju drošāku, bet radīs jauku noskaņu nakts laikā, neatkarīgi no gadalaika.
Apgaismojuma veidi
Pastāv trīs galvenie piemājas apgaismojuma veidi: drošības apgaismojums, lai atturētu no īpašuma nevēlamus viesus un uzlabotu navigāciju āra teritorijā; ainavas apgaismojums, lai izceltu pagalma vai dārza izskatu; akcenta apgaismojums, lai uzsvērtu ēkas arhitektūru. Lai panāktu nepieciešamo efektu, ir ieteicams apvienot un izmantot visus trīs augšminētos veidus; tie nodrošinās atšķirīgu apgaismojuma līmeni dažādām vajadzībām, turklāt katrā no šīm kategorijām ir pieejamas dažādas apgaismojuma iespējas.
Drošības apgaismojums
Drošības – parasti spožākais – apgaismojums pie mājas ir paredzēts, lai izgaismotu lielas teritorijas un atbaidītu iespējamos zagļus vai meža dzīvniekus. Šā veida apgaismes ķermeņus ir ieteicams uzstādīt augstākās vietās, piemēram, pie jumta kores vai virs garāžas, mājas durvīm, lai tie apgaismotu gājēju celiņus vai piebraucamos ceļus pagalmā.
Viens no labākajiem risinājumiem drošībai ir prožektori ar sensoriem, kas uztver kustību; tie ir piestiprināmi pie ārējās sienas un ietver vairākas spožas diodes. Sensoru tehnoloģija, iestājoties krēslai, automātiski ieslēdz intensīvu apgaismojumu, kolīdz uztver siltuma avota kustību teritorijā. Ja kustības vairs nav, apgaismojums pēc noteikta laika automātiski izslēdzas.
Celiņu apgaismojums
Autors: Brad Done/flickr.com
Šis ir maigas līdz vidēji spēcīgas intensitātes apgaismojums, kas paredzēts, lai palīdzētu bez bažām orientēties piemājas celiņos, vienlaikus tos arī izceļot kopējā ainavā. Tos var uzstādīt uz zemes abās gājēju celiņu vai iebraucamā ceļa pusēs, blakus kāpnēm vai pat apkārt puķu dobēm, lai akcentētu to kontūras.
Celiņu apgaismojums ir pieejams dažādos veidos, piemēram, ar iebūvētām saules baterijām, gaismas diodēm un korpusu, ko pavisam vienkārši iestiprināt zemē; apgaismes ķermeņiem ar saules baterijām turklāt nav nepieciešami papildu vadi. Jāņem gan vērā, ka tos nevajadzētu uzstādīt vietās, kas ir noēnotas arī dienas laikā.
Iebraucamā ceļa izgaismošanai var noderēt arī apgaismes ķermeņi uz vārtu stabiem, kas ir īpaši noderīgi, lai tumsā skaidri noteiktu un izgaismotu piebraucamā ceļa robežas.
Gaismas virtenes
Autors: John Brighenti/flickr.com
Gaismas virtenes izmanto, lai radītu siltu, intīmu atmosfēru, kas ir īpaši vēlama izklaidei un atpūtai. Patīkamu atmosfēru radīs lampiņu virtenes, kas iekārtas zaros vai apvītas ap koku stumbriem. Ir pieejamas dažādas LED lampiņu virtenes un LED lampas, kas ir piemērotas lietošanai ārā un darbojas ar saules baterijām. Tās ir ilgtspējīgas, turklāt neaizņem daudz vietas, jo virtenes var aptīt ap margām vai piestiprināt pie sienas, bet iekaramās lampas – likt koku zaros.
Laternas
Laternas nodrošina baigu, neuzbāzīgu akcenta apgaismojumu ārsienai un nelielai platībai pie tās. Tās bieži tiek uzstādītas durvju tuvumā, lai izceltu ēkas arhitektūru: durvis, logus, arkas vai pat dažādus rotājumus. Ieteicams izvēlēties laternas ar matētu, nevis pilnībā caurspīdīgu stiklu, lai nodrošinātu izkliedētu apgaismojumu un nenovērstu uzmanību no citiem piemājas apgaismes ķermeņiem.