Kā apšūt mājas sienas ar blockhouse paneļiem?
Blockhouse paneļi ir populārs un mūsdienīgs materiāls, ko plaši izmanto kā ēku ārējā, tā arī iekšējā apdarē. Šie paneļi teicami imitē guļbūvei raksturīgos baļķus, piešķirot ēkai dabisku un estētisku izskatu. Kā apšūt mājas sienas ar blockhouse paneļiem jeb guļbūves imitācijas dēļiem, un ko ņemt vērā?
Materiāla sniegtās priekšrocības
Blockhouse (angliski: baļķa imitācija) ir dēlis apdares darbiem, kas izgatavots no dabiskās koksnes; tas ir ēvelēts koka panelis, kura ārpuse precīzi imitē dabīgu baļķi, savukārt iekšpuse ir absolūti plakana. Blockhouse paneļu ražošanas īpatnība ir iepriekšēja koksnes izžāvēšana, kas tiek veikta īpašās kamerās un pilnībā novērš gatavo dēļu gareniskās plaisas risku. Pārstrādes procesā koksne zaudē lieko mitrumu, kas novērš pelējuma un puves veidošanās risku; materiālam nav guļbaļķiem dažkārt raksturīgās zilās nokrāsas, turklāt tas nav pakļauts saraušanās un deformācijas procesam un ilgu laiku spēj saglabāt savu sākotnējo formu.
Atšķirībā no veseliem baļķiem, blockhouse montāža ir krietni vien vienkāršāka un ātrāka. Dēļi ir savstarpēji savienojami ar speciālu spundes stiprinājumu, kas ievērojami vienkāršo uzstādīšanu un nodrošina ciešu savienojumu starp paneļiem. Pateicoties šīm materiāla priekšrocībām, mājas, kas apšūtas ar blockhouse dēļiem, ir ļoti grūti atšķiramas no standarta guļbūvēm. Turklāt jāņem vērā, ka no dažādām koksnēm izgatavotais materiāls ir ekoloģiski tīrs, tā svars ir salīdzinoši neliels un neveidos pārlieku lielu slodzi uz pamatiem, kā arī tas nodrošinās ēkai papilu siltumizolācijas kārtu.
Uzstādīšana
Foto: shutterstock.com; autors: blockhouse_imitacijas_paneli
Vispirms jāsagatavo sienas (iekšējās vai ārsienas) virsma, noņemot visus izvirzītos elementus kā, piemēram, palodzes, elektrības vadus, apgaismes ķermeņus, un citus. Siena ir jāatbrīvo no netīrumiem, jāaizpilda plaisas tajā, ja tādas ir. Jābūt iestrādātam hidroizolācijas materiālam.
Nākamais solis ir karkasa uzstādīšana, ko pie sienas nostiprina, izmantojot tādus stiprinājumus, kas īpaši paredzēti materiālam, no kura izgatavota siena. Piemēram, ķieģeļu vai betona sienai karkass tiek piestiprināts ar dībeļiem un skrūvēm, savukārt koka virsmai pietiks ar šim materiālam paredzētām skrūvēm. Veidojot rāmi, jāņem vērā arī ēkas durvju, logu, stūru izvietojums.
Pēc koka karkasa uzstādīšanas vajadzētu uzstādīt arī siltumizolācijas slāni. Kā izolāciju izmantojot minerālvati, to nepieciešams pārklāt arī ar mitrumizturīgu membrānu. Siltinot ar putupolistirolu, šādas membrānas ieklāšana nav obligāta. Visbeidzot var ķerties pie blockhouse paneļu uzstādīšanas. To veic, sākot no apakšas, ar līmeņrāža palīdzību pārbaudot pirmās plāksnes horizontālo stāvokli. Paneļus pie rāmja piestiprina ar skrūvēm vai naglām.
Uzstādot blockhouse paneļus, starp tiem vēlams atstāt nelielas atstarpes. Tas novērsīs apšuvuma deformāciju, kas var rasties koka izplešanās dēļ klimatisko apstākļu ietekmē. Visbeidzot uzstāda palodzes, apgaismes ķermeņus, kā arī citus fasādes elementus.
Ko ņemt vērā?
Materiālu ieteicams nogādāt uz objektu dažas dienas iepriekš, lai tas pagūtu pielāgoties apkārtējai videi, pirms tiek uzstādīts. Tas ļaus paneļiem iegūt nepieciešamo mitrumu, kā arī pasargās no formas maiņas. Ņemot vērā, ka materiāls ir veidots no dabīgas koksnes, to nepieciešams apstrādāt ar antiseptiķi, nepieciešamības gadījumā arī beici, kam piemīt antiseptiskas īpašības, un krāsu vai lineļļu.