Kā atbrīvoties no nepatīkama aromāta mājoklī?
Sastopot jaunu, neizskaidrojamu aromātu savā mājoklī, pirmais, kas jādara, ir jāpārliecinās, ka tas nerada tūlītēju kaitējumu tev vai tavai ģimenei. Daži aromāti var liecināt par nopietniem veselības apdraudējumiem, un tos nevajadzētu ignorēt, savukārt citi var būt nepatīkami un nepanesami. Kā tad atbrīvoties no nepatīkama aromāta mājoklī?
Drošība – pirmajā vietā
Ja mājās sajūtama puvušu olu vai sēra smaka, tas var nozīmēt, ka ir notikusi gāzes noplūde, it īpaši, ja nepatīkamais aromāts nāk no virtuves vai kādām citām ierīcēm, kurās tiek izmantota gāze. Propāna gāze dabiski ir bez smaržas, bet gāzes uzņēmumi pievieno tai elementu, ko sauc par merkaptānu, lai piešķirtu tai raksturīgo aromātu; gāzes iekārtas noteikti jāpārbauda.
Tāpat specifisks, nepatīkams aromāts ir arī svilstošām elektrības kontaktligzdām, kas var atgādināt zivju smaku. Dažas elektriskās detaļas, saskaroties ar augstām temperatūrām, izdala īpatnēju aromātu; ja mājās ir parādījusies neizskaidrojama zivju smaka, pārbaudi visas kontaktligzdas un elektroiekārtas.
Sasmacis gaiss
Sasmacis gaiss telpā, kas atgādina samirkuša kartona smaržu (pat ja telpa regulāri tiek vēdināta), nereti var norādīt uz pelējumu mājās. Pelējums var izraisīt ne tikai mājas konstrukcijas bojājumus, bet arī dažādas veselības problēmas, tāpēc iespējamā pelējuma atrašanās vieta ir jāatrod pēc iespējas ātrāk un jāveic visi nepieciešamie tīrīšanas pasākumi.
Kanalizācijas smaka
Dažkārt vannas istabā vai virtuves izlietnes tuvumā parādās izteikts kanalizācijas notekūdeņu aromāts, it īpaši, ja šīs telpas kādu laiku nav izmantotas. Smakas iemesls var būt U veida caurule jeb sava veida slazds, kas izmanto ūdeni, lai notekūdeņu smakas neizplūstu mājoklī. Ja šī caurule ir izžuvusi, nekas neaizkavē nepatīkamo aromātu no iekļūšanas mājā. Šajā gadījumā jānoskalo ūdens tualetes podā vai īsu brīdi jāpatecina ūdeni izlietnē vai vannā, kam vajadzētu novērst problēmu. Ja tas nepalīdz, ieteicams vērsties pēc palīdzības pie santehniķa.
Kā dabiski atsvaidzināt gaisu telpā?
Autors: UNTIL THEN ......./flickr.com
Lai dabiski atsvaidzinātu un padarītu smaržīgāku gaisu iekštelpās, var pārgriezt citronu, apelsīnu vai greipfrūtu uz pusēm un abas tās novietot kādā neuzkrītošā vietā; to sastāvā esošās citruseļļas ir dabīgs, uzmundrinošs aromatizētājs. Drēbju skapja atsvaidzināšanai un reizē kožu atbaidīšanai teicams līzeklis ir lavanda. Tāpat var uzbērt nedaudz vaniļas uz kādas stāvlampas spuldzes, un tās radītais siltums palīdzēs izplatīties vaniļas aromātam gaisā. Un, galu galā, – palīdzēs arī regulāra telpu vēdināšana.
Nepatīkamu aromātu neitralizēšana virtuvē un vannas istabā
Daudziem noteikti zināms, ka ledusskapī turot trauciņu ar dzeramo sodu vai maltu kafiju, var neitralizēt ēdienu radītās nepatīkamās smakas. Līdzīgi var rīkoties, lai neitralizētu atkritumu spaiņa smaku – nomainot maisu, spainī un arī pašā maisā pakaisa sodu.
Pievieno pusi glāzes etiķa litram ūdens un ļauj tam katliņā dažas minūtes vārīties uz plīts. Tas neitralizēs virtuvē piededzināta ēdiena smaku, kā arī vairākus citus nepatīkamus aromātus (turklāt palīdzēs iztīrīt piedegušu ēdienu arī no katliem).
Smakas audumos un paklājos
Autors: J.M. HULL/flickr.com
Ļoti bieži nepatīkamu aromātu un sasmakuša gaisa cēloņi ir paklāji, polsterējumi (tai skaitā transportlīdzekļos) un dažāda veida audumi. No nepatīkamajām smakām tajos var atbrīvoties, bagātīgi apkaisot tos ar dzeramo sodu, ko atstāj vairākas stundas, bet pēc tam izsūknē vai vienkārši izpurina.
Arī cilvēka vai mājdzīvnieka urīns vai vēmekļi uz paklājiem un polsterējuma var būt nepatīkamu smaku cēlonis. Ja negadījums noticis tikko, vispirms jānosusina konkrētā vieta ar dvieli, bet pēc tam jāapsmidzina ar trim daļām auksta ūdens, kas sajaukts ar vienu daļu etiķa, un notīra (bet bez beršanas). Ja nepieciešams, atkārto šo procesu vairākas reizes, līdz smaka pazūd. Etiķa aromāts izgaisīs dažu stundu laikā.