Kā cīnīties ar pelējumu?
Ja tu dzīvo ēkā, kur ir pastāvīgi paaugstināts gaisa mitrums vai arī tā vai tās daļa kādreiz ir applūdusi, tajā var ieperināties bieži vien neredzams un nevēlams viesis – pelējums. Tas var izraisīt alerģiju un dažādas elpošanas ceļu slimības, kā arī negatīvi ietekmēt cilvēku – sevišķi mazu bērnu – imūnsistēmu. Tāpēc, ja mājoklī tiek atklāts pelējums, ir svarīgi to pēc iespējas ātrāk likvidēt.
Tikpat svarīgi ir ievērot dažādus piesardzības pasākumus pirms darba uzsākšanas. Neatkarīgi no tā, vai darbu veiksi paša rokām vai nolīgsi profesionāli, raksta turpinājumā uzskaitītas darbības, kas nepieciešamas sekmīgai pelējuma iznīcināšanai un tā atkārtotas parādīšanās iespējas novēršanai.
Kas jāņem vērā?
Pelējums ir mikroorganismi, kas barojas ar dažādām telpās esošām organiskām vielām, kas jo sevišķi, bet ne tikai, sastopamas putekļos un netīrumos. Pelējums sāk augt, kad sporas nokrīt uz mitras virsmas un atrod barību – jebkuru organisku vielu, piemēram, koku, papīru, audumu, betonu, pat plastmasu, vinilu un dažāda veida izolāciju. Tas aug tikai mitros apstākļos un visbiežāk sastopamas pagrabos, virtuvēs vai vannas istabās.
Pelējumu ne vienmēr ir viegli atpazīt, jo tas bieži izskatās kā gluži parasts traips, plankums vai krāsas izbalējums. Lai identificētu pelējumu, var veikt pārbaudi, uzpilinot aizdomīgajam plankumam pavisam nedaudz hlora balinātāja. Ja tā krāsa mainās vai plankums pat pazūd, tas visticamāk ir organisks un, iespējams, – pelējums.
Ir svarīgi saprast, ka pelējums un miltrasa ir dzīvi organismi, un, lai efektīvi likvidētu kaut ko, kas aug, ir nepieciešams izjaukt tā dzīves ciklu, kā arī atbrīvoties no tā sakņu sistēmas.
Kā atbrīvoties no pelējuma?
Autors: kokorohamoe/flickr.com
Atbrīvojot telpu no pelējuma plankumiem, vienmēr jāveic aizsardzības pasākumi, izmantojot aizsargcimdus, piemērotu sejas aizsargmasku un brilles. Ja pelējuma nav daudz, noderēs vienreiz lietojamā aizsargmaska; lielākām platībām ieteicams izmantot sejas respiratoru ar HEPA filtru.
Hlora balinātājs ir vienīgais produkts, kas iznīcina pelējumu. Jāpatur prātā, ka balinātājs ir spēcīga ķīmiska viela, ar kuru jārīkojas uzmanīgi. To lietojot, vienmēr vēdini darba telpu – atver ārdurvis vai logus, lai veidotos caurvējš. Ja nepieciešams, izmanto ventilatoru, lai palielinātu gaisa plūsmu.
Ja tiek izmantots putekļsūcējs, parastais filtrs var izkliedēt pelējuma sporas gaisā, kur tās var palikt stundām ilgi. Šim darbam ieteicams izvēlēties HEPA filtru. Pelējuma skarto zonu iztur balinātājā vismaz divas stundas. Mūsdienās veikalos ir pieejami specifiski līdzekļi pelējuma plankumu iznīcināšanai. Pēc tam, kad pelējuma plankums ir likvidēts, uzmanīgi nomazgā tā skarto vietu ar šim mērķim paredzēto tīrīšanas līdzekli, rūpīgi nomazgā un tūdaļ nosusini.
Profilaktiski pasākumi
Labākais veids, kā novērst pelējuma augšanu, ir uzturēt mājokli un tajā esošos priekšmetus un materiālus pēc iespējas tīrākus un sausākus. Telpas nepieciešams kārtīgi vēdināt, un relatīvajam gaisa mitrumam būtu jābūt 30% līdz 50% robežās.
Vienmēr nepieciešams novērst acīmredzamus mitruma avotus, piemēram, bojātus jaucējkrānus, pilošas caurules un aukstas virsmas, kur mitrums kondensējas. Regulāri jānotīra un pēc tam jānosusina visas virsmas, kur mājā bieži uzkrājas mitrums. Šim darbam var izmantot cepamās sodas šķīdumu, bet pēc tam – etiķi, no kuriem katrs tiek galā ar dažādu veidu pelējumu.