Kā droši strādāt ar motorzāģi?

Kā droši strādāt ar motorzāģi?

Domājot par lietotāja labsajūtu, Husqvarna savos motorzāģos ir iebūvējusi noteiktus drošības risinājumus, kas pasargā lietotājus no nepatīkamām situācijām. Tādēļ aplūkosim to, kā par drošību ir parūpējies ražotājs un kas ir jāievēro pašam lietotājam, lai darbs veiktos raiti un bez starpgadījumiem.

Motorzāģis – viens no jaudīgākajiem un daudzpusīgākajiem dārza un meža instrumentiem. Taču, lai darbs ar to sagādātu vien prieku, svarīgi ievērot ražotāja noteiktos drošības pasākumus. Domājot par lietotāja labsajūtu, Husqvarna savos motorzāģos jau ir iebūvējusi noteiktus drošības risinājumus, kas pasargā lietotājus no nepatīkamām situācijām. Tādēļ šoreiz nedaudz aplūkosim to, kā par drošību ir parūpējies ražotājs un kas ir jāievēro pašam lietotājam, lai darbs veiktos raiti un bez starpgadījumiem.

Pasīvās aizsardzības mehānismi
Motorzāģi ir Husqvarna zināmākais produkts ar ievērojamu vēsturi. Gadu gaitā uzkrātā pieredze un zināšanas par darbu ar motorzāģi ļauj ražotājam jau iepriekš paredzēt dažus riskus un tos novērst jau produkta dizainā. Daži no drošības elementiem:
• Husqvarna motorzāģi ir aprīkoti ar kombinētu čoku/stop slēdzi. Šis slēdzis ne tikai nodrošina ērtāku un ātrāku motorzāģa palaišanu, bet arī novērš iespēju, ka dzinējs varētu tikt pārpludināts.
• SmartStart – samazināta startera auklas pretestība, kas nozīmē vieglāku motorzāģa palaišanu bez liekām kustībām.
• TrioBrake – ķēdes bremzes iedarbināšana arī ar labo roku. To var aktivizēt vai nu automātiski, izmantojot inerces iedarbināšanas mehānismu, vai arī manuāli. Manuāli ķēdes bremzi var palaist gan ar kreiso roku, gan ar labo.
• Ķēdes uztvērējs – uztver ķēdi, ja tā kļūst vaļīga vai pārtrūkst.
• Labās rokas aizsargs – pasargā labo roku no krītošiem zariem, kā arī no ķēdes, ja tā pārtrūkst.
• Droseles mēlītes bloķētājs – novērš nejaušu droseles mēlītes nospiešanu.
• Amortizācijas sistēma – mazina vibrāciju nelabvēlīgo ietekmi uz veselību.

Drošības ieteikumi, kas jāievēro lietotājam
Ikviena motorzāģa rokasgrāmatā ir sīki norādīti drošības pasākumi, kas būtu jāievēro lietotājam. Daži būtiskākie:
• Strādājot ar motorzāģi, vienmēr jālieto aizsargaprīkojums – aizsargķivere, dzirdes aizsarglīdzekļi un redzes aizsarglīdzekļi.
• Darbinot motorzāģi, tas vienmēr jātur abās rokās. Ražotājs ir ergonomiski izveidojis rokturus, lai turēšana ar abām rokām būtu vienīgais ērtais lietošanas variants.
• Sākot darbu, jāņem vērā, ka, sliedes galam pieskaroties griežamajam objektam, pastāv iespēja, ka radīsies atsitiens, tādēļ zāģis jātur stingri un stabili.
• Izstrādājuma konstrukciju nedrīkst mainīt. 
• Izvairieties no ilgstošas izplūdes gāzu un garaiņu ieelpošanas.
• Personām, kas lieto elektrokardiostimulatorus, pirms motorzāģa lietošanas jākonsultējas ar ārstu par ietekmi, ko var radīt motorzāģa elektromagnētiskais lauks.
• Motorzāģi nedrīkst darbināt telpās.
• Ja motorzāģim ir radušies kādi bojājumi, to nedrīkst ekspluatēt.
• Ja iespējams, motorzāģi nevajadzētu izmantot sliktos laikapstākļos.
• Nekādā gadījumā nevajadzētu strādāt ar motorzāģi, ja operatoram ir slikta pašsajūta un grūtības pilnvērtīgi pievērsties darbam.
• Darba laikā motorzāģi nedrīkst lietot paceltās rokās virs plecu augstuma.

Kā sagatavoties darbam ar motorzāģi?


Darbs ar motorzāģi ir vienkāršs, ērts un ātrs. Lai viss noritētu bez aizķeršanās, jāatceras, ka sagatavošanās darbam balstās uz trim pīlāriem:
• Sagatavot darba zonu. Lai arī kādi darbi būtu paredzēti, pirms to sākšanas jāaplūko darbu vieta un jāsaprot, kas ir nepieciešams, vai visu var ērti aizsniegt, vai būs nepieciešamas trepes, stiprinājumi u.tml. Ja par visu darba procesu padomā iepriekš, tad pats darbs veiksies daudz raitāk.
• Sagatavot motorzāģi. Pirms darbināšanas vizuāli jāaplūko motorzāģis – vai nav redzamu bojājumu, vai ir uzpildīta degviela, ja nepieciešams, jāpārskata rokasgrāmatas sadaļa par to, kā noregulēt motorzāģi paredzētajam darbam. Ieteicams ikdienas darbu rutīnā ieviest paradumu atstāt visus darba instrumentus tīrus un labā kārtībā, tad nākamo darbu cēlienu varēs sākt bez kavēšanās un ar pārliecību, ka viss darbosies.
• Sagatavot sevi. Lai darbs būtu drošs, svarīgi lietot piemērotu personīgo aizsargaprīkojumu – dzirdes aizsargus, sejas sargu, it īpaši acu zonai, kā arī ērtas darba drēbes ar pretiezāģējuma aizsardzību, kas ir pietiekami pieguļošas, lai nekas nevarētu aizķerties un radīt apdraudējumu. Tāpat ir ieteicams izmantot ķiveri.

Kā izvēlēties motorzāģi?
Ja motorzāģis vēl nav iegādāts vai arī ir pienācis laiks mainīt esošo, ir jāizdara grūta izvēle un jāsaprot, kurš motorzāģis labāks. Jebkurš motorzāģis Husqvarna katalogā ir kvalitatīvs un pārdomāts produkts. Atšķirības ir tikai niansēs, kas var noteikt to, cik ērti būs veikt specifiskus darba uzdevumus. Piemēram, motorzāģis ar īsu sliedi būs parocīgāks sīkiem darbiņiem, taču resnu baļķu sazāģēšana, malkas gatavošana un tamlīdzīgi apjomīgi darbi ar tādu būs nedaudz sarežģītāki, tur ērtāks būs jaudīgs motorzāģis ar garāku sliedi. Ja plānojat izmantot motorzāģi galvenokārt augļu dārza kopšanā, tad ir vērts uzreiz skatīties uz arboristu motorzāģiem, kas būs vieglāki un veiklām manevrējami tieši augstumā.

Ja ir grūti izvēlēties no plašā Husqvarna modeļu klāsta, ieteicams atrast sev atbildes uz trim jautājumiem un tad vērsties pie izplatītāja, kas, balstoties uz vajadzībām, ieteiks piemērotāko modeli.
1. Kādam nolūkam motorzāģis ir nepieciešams? Sīkiem ikdienas darbiem vai profesionālai lietošanai?
2. Kur zāģis tiks lietots? Kopjot koku lapotnes vai biežāk uz zemes, piemēram, sagādājot malku, tīrot mežu?
3. Vai ir svarīgi, ar ko tiek darbināts motorzāģis? Ir pieejami gan klasiskie modeļi ar iekšdedzes dzinēju, gan arī modeļi, kas darbojas ar elektrību vai akumulatoru.

Motorzāģi Husqvarna klāstā ir piemēroti visām vajadzībām, uzticami un guvuši atzinību visā pasaulē. Apskatiet modeļu klāstu vietnē Husqvarna.lv un izvēlieties savu motorzāģi!

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri