Kā iekārtot āra atpūtas zonu?
Vasara ir klāt, un tas nozīmē, ka arvien vairāk laika tiks pavadīts ārpus telpām. Lai pilnībā izbaudītu atpūtu ārpus mājas, piemēram, dārzā vai terasē, ir nepieciešams ērts un pārdomāts šīs zonas iekārtojums. Neatkarīgi no tā, vai platība ir maza vai liela, lai izveidotu skaistu āra atpūtas vietu, variantu ir daudz. Raksta turpinājumā par to, kā iekārtot āra atpūtas zonu un sagatavot to jaunajai sezonai.
Kāds ir atpūtas zonas mērķis?
Foto: TranquilityPoolsNJ/flickr.com; autors: ara_zona_pusdienosanai
Vispirms jāsaprot, kāds būs atpūtas zonas mērķis, un tad attiecīgi jāplāno iekārtojums: vai tajā tiks rīkotas vakariņas, tiks cepta gaļa? Vai tiks uzņemti viesi, cik daudz, vai visiem būs ērti? Bet varbūt āra platība nepieciešama vien laiskai, vientulīgai atpūtai? Vienlaikus ir jāapzinās nepieciešamās zonas, to funkcionalitāte un dalījums – vieta maltītei, atpūtai un relaksācijai, bērnu izklaidēm, kā arī zona dārza darbiem.
Tāpat, veidojot āra atpūtas zonu, ieteicams ņemt vērā apkārt esošos elementus. Piemēram, ja pagalmā atrodas liels koks, atpūtas stūrīti vari iekārtot tā pavēnī. Veido to pēc nepieciešamības –, lai baudītu tasi kafijas un vērotu saullēktu, vai lai pasniegtu uzkodas un dzērienus saulrietā.
Komforts
Foto: uydurrukcu/flickr.com; autors: atputas_sturitis_ara
Ņem vērā dominējošo vēja virzienu un diennakts laiku; pēdējā lieta, ko tu vēlēsies, ir ugunskura vieta un sēdvietas, kas atrodas caurvējā vai taisni ceļā valdošajiem vējiem. Tāpat arī, ja āra zona ir pakļauta ilgstošiem pēcpusdienas vai pievakares saules stariem, jānodrošina ēna. Var veidot gan lapenes, gan izmantot saulessargus, koku lapotnes un dekoratīvus vīteņaugus, kas karstā vasaras dienā sniegs patvērumu.
Ļoti būtiska ir aizsardzība pret kukaiņiem un ne tik labiem laikapstākļiem. Lai komfortabli un pilnvērtīgi baudītu laiku savā pagalmā, terasē, dārzā vai uz balkona, noderēs āra sildlampas. Pilnvērtīgas vakara atmosfēras radīšanai un komfortam var iekārtot vietu ugunij; tā var būt, piemēram, speciāla uguns bļoda no metāla, kas reizē var kalpot arī kā ērta grila vieta.
Savukārt, lai dzesētu sakarsušo gaisu, talkā nāks ventilatori, kas gan vairāk piemēroti terasei – daļēji slēgtai āra telpai. Pret kukaiņu uzbrukumiem speciāls, smalks aizsargtīkls – aizkars.
Āra mēbeles
Foto: seoanirban/flickr.com; autors: apals_ara_divans
Atbilstošu āra mēbeļu izvēle būs atkarīga no atpūtas zonas mērķa – maltīšu ieturēšanai, grāmatu lasīšanai, atpūtai, izklaidēm – vai, visticamāk, to visu kombinācijai. Ja tiek plānota zona atpūtai un izklaidei, ir vērts padomāt par vairāku mēbeļu grupu kombinēšanu vienkopus – āra dīvāns, galds, atsevišķs atzveltnes krēsls, šūpuļkrēsls, dārza gulta.
Izvēlies mēbeles, kas ir stabilas, ērtas un praktiskas lietošanai ārpus telpām, izturīgas pret laikapstākļiem, viegli kopjamas un mazgājamas. Iegādājoties mēbeles, ņem vērā arī papildu vietu viesiem, lai viņi justos gaidīti un izbaudītu ciemošanos. Ņemot vērā augšminēto, pielāgo arī mēbeles.
Apgaismojums
Foto: landscape usa/flickr.com; autors: ara_apgaismojums
Padari āra atpūtas zonu par sava mājokļa paplašinājumu, ņemot talkā apgaismojumu. Patīkamu atmosfēru radīs lampiņu virtenes, kas iekārtas koku zaros vai apvītas ap to stumbriem. Ir pieejamas dažādas LED lampiņu virtenes un LED lampas, kas ir piemērotas lietošanai ārā un darbojas ar saules baterijām. Tās ir ilgtspējīgas, turklāt neaizņem daudz vietas, jo virtenes var aptīt ap margām vai piestiprināt pie sienas, bet iekaramās lampas – likt koku zaros. Tāpat var izvietot arī āra apstākļiem paredzētas stāvlampas.