building.lv skaitļos

Lietotāji online27
Aktīvie uzņēmumi86
Nozares raksti32454
Kā iekārtot gudro māju? Stāsta interjera dizainere : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kā iekārtot gudro māju? Stāsta interjera dizainere

Kā iekārtot gudro māju? Stāsta interjera dizainere

Ja pirms 20 gadiem vaicātu, kas ir gudrā māja – atbildes nebūtu! Šodien telefons mūsu kabatā ir ikdiena ne tikai, lai sazvanītos ar cilvēkiem jebkurā pasaules malā, bet arī, lai pārvaldītu un padarītu ērtāku ikdienu arī mājās. Tirdzniecības centra internetā 220.lv interjera dizaina eksperte Anna Ilmere ir novērojusi, ka arī Latvijā iedzīvotāji arvien vairāk vēlas savu interjeru integrēt gudrās mājas konceptā, to apvienojot ar mūsdienās populāro minimālismu un ievērojot pareizo mēbeļu novietojumu.  

Kā norāda eksperte, gudrā māja ir automatizēta ēku vadības sistēma, kurā apvienotas vairākas tehnoloģijas. Tā nodrošina ne vien augstu drošības līmeni, bet arī rūpējas par ēkas energoefektivitāti. Ēkas gudrā pārvaldības sistēma ļauj kontrolēt apgaismojumu, apkuri telpās, ventilāciju, radio, televīziju un sadzīves tehniku, attālināti parūpēties par saviem četrkājainajiem mājas mīluļiem. Galvenā motivācija, kādēļ daudzi izvēlas gudrās mājas konceptu, ir iespēja ietaupīt laiku, enerģiju un naudu ilgtermiņā. Tomēr, kas jāzina tiem, kuri sava mājokļa labiekārtošanu vēlas apvienot elegantā interjerā, neaizmirstot par tehnoloģijām?

Nepieļauj kļūdas jau sākumā!

Autors: kludas
Autors: kludas

Kļūdas, ar kurām cilvēki visbiežāk saskaras, iekārtojot māju pēc gudrā mājokļa principiem, ir nepareiza telpiskā domāšana, telpu "aizkraujot" ar pārāk masīvām mēbelēm. Problēmas var sagādāt arī neiederīgu dekoru iekļaušana. Šādās telpās iederēsies daži, bet lieli dekori, piemēram, vāzes, gleznas un žunālgaldiņi. Svarīgu lomu spēlē arī apgaismojums, šoreiz viena lustra griestu vidū nebūs piemērota, tāpēc ieteikums ir dzīvojamo platību sadalīt zonās un atbilstoši tām izvēlēties apgaismojumu. Piemēram, atpūtas zonu var izcelt ar stāvlampu, bet darba zonā labāk nolikt galda lampu. Turklāt pats svarīgākais, lai visapkārt nebūtu vadi – pat, ja patīk "high tech" stils, jāatceras, ka nenoslēpti vadi padara istabu nekārtīgu un haotisku.

Ar ko jāsāk, iekārtojot viedo māju?

Autors: interneta_pieslegums
Autors: interneta_pieslegums
Banner 280x280

Dizainere norāda, ka biežākie izaicinājumi, ar ko saskaras cilvēki, kas vēlas pāriet uz gudrās mājas konceptu, ir augstās izmaksas un nepieciešamība pēc inženiertehniskās infrastruktūras maiņas. Tomēr, tas ir mīts. Stāsta spceiāliste: "Lai arī sākotnēji viedās inovācijas prasa zināmus finansiālos ieguldījumus, domājot ilgtermiņā, tas būs veids, kā ietaupīt. Tāpat tendence, kas novērota pēdējā laikā, ir eksperimenti ar nelielu telpu iekārtošanu, piemēram, dārza mājiņu aprīkošana ar viedajiem risinājumiem. Viedie risinājumi ir viegli pārvietojami no telpas uz telpu, un ir pilnīgi aplami apgalvot, ka to ieviešanai ir nepieciešami papildu kabeļi vai cita veida elektroapgādes risinājumi."

Tradicionāli gudrās mājas pamati tiek būvēti, pieslēdzot labu interneta pieslēgumu, bet pēc tam jau seko pirmās iekārtas, piemēram, robotizētu putekļu sūcēju iegāde. Šajā gadījumā interjera dizainere iesaka ņemt vērā, ka vairumam mēbeļu jābūt 10-15 centimetru augstumā no zemes, lai robots tiek apakšā pie visiem putekļiem. Un, ja istabu klāj paklājs, tam nevajadzētu būt ar gariem sariņiem, vai pārāk augstam. Savukārt, kas attiecas uz kopējo telpas interjeru, tam ir jābūt konstruktīvam, kam raksturīga skaidra telpas organizācija. Tāpat izvēlētajām mēbelēm ir jābūt funkcionālām, viegli transformējamām un kopjamām. Piemēram, diezgan praktiskas ir mēbeles uz ritenīšiem, kuras viegli var pārbīdīt pa telpu pēc vajadzības, vai transformējami galdiņi, kurus var izmantot gan kā žurnālgaldu, gan kā ēdamgaldu.

Autors: zhaluzijas
Autors: zhaluzijas

Vai arī guļamajā zonā būtu jāiekļauj viedie risinājumi? Kā būtu no rīta piecelties un attaisīt aizkarus, nepametot gultu? Šodien tas ir izdarāms, pateicoties tehnoloģijām, kas ļauj ar pulti darbināt žalūzijas un aizkaru turētājus. Izvēloties aizkarus, visbiežāk ieteicams lūkot pēc rullo-kasešu tipa, kas neaizņem daudz vietas un nekrāj putekļus. Jāpiebilst, ka arī lampas un spuldzes ir iespējams darbināt ar balss un sensoru palīdzību, un šie risinājumi nebūt nav dārgi, turklāt tas ir arī funkcionāls ilgtermiņa ieguldījums, kas laika gaitā noteikti atmaksāsies. Kas attiecas uz interjeru un mēbelēm, lai tehnoloģiskie risinājumi labi iekļautos kopējā "tech" atmosfērā, vēlams ir izvēlēties taisnstūra vai ovāla tipa mīkstās mēbeles ar vienkāršu apdari, ko var dekorēt ar hroma detaļām. Gultu var izvēlēties vienkāršā taisnstūra formā, ar slēptu uzglabāšanas sistēmu.

Kādu stilu izvēlēties, lai tehnoloģijas ietu roku rokā ar interjeru?

Autors: interjers_minimalisma_stila
Autors: interjers_minimalisma_stila

Kā norāda interjera dizainere, lai savu māju padarītu viedu, nav nepieciešams pēc grandioza remonta, vai jaunu kabeļu ievilkšanas. Turklāt mūsdienās ierīces ir tik viegli uzstādāmas, ka nav nepieciešama speciālista palīdzība. Tas pats attiecas uz interneta pieslēgumu.

Domājot par piemērotāko stilu, ko kombinēt ar viedajiem risinājumiem, minimālisms tiek uzskatīts par stilu ar skatu nākotnē. Turpina speciāliste:"Šī paziņojuma pamatotību apstiprina daudzi dizaineri un mani domubiedri. Mūsdienu cilvēks pēc saspringtas dienas vēlas atpūsties un atgūt spēkus plašā telpā, kurā nav lieku detaļu. Veidojot interjeru, ir svarīgi ļoti smalki sajust atšķirību starp askētisko un funkcionālo dzīvi. Minimālisms ļauj izveidot ērtu un funkcionālu interjeru, kurā tiek izmantots neliels daudzums kvalitatīvu priekšmetu. Jau iedomājoties vien, minimālisms un tehnoloģijas ir kā viens vesels."

Interjera pamatā ir divas krāsas, trešā kā akcenta krāsa jeb uzsvars. Interjeram minimālisma stilā raksturīga minimāla blāvi neitrālu krāsu izmantošana. Populārākie no tiem ir balti, pelēki un melni toņi. Kā akcents tiek izmantotas spilgtas un piesātinātas krāsas - sarkana, dzeltena, zila. Savukārt, izvēloties materiālus, vislabāk iederēsies dabiskie - pulēts akmens, reti koki, stikla virsmas, lakoti dēļi un marmors.

Viedā vannas istaba – svarīgs ir mēbeļu novietojums

 

Autors: gudra_vannasistaba
Autors: gudra_vannasistaba

Vannas istabā labs palīgs būtu veļas mašīna, kas automātiski sāk mazgāšanas ciklu. Viedās veļas mašīnas var pārvaldīt no jebkuras vietas - biroja vai blakus istabas ar mobilā telefona palīdzību. Iekārtojot viedo vannas istabu, ir jāpadomā par mēbeļu novietojumu, lai, ieviešot arī citus risinājumus, esošais interjers nebūtu jāpārplāno. Noteikti viens no svarīgākajiem nosacījumiem būtu plauktus un skapīšus piestiprināt pie sienas, lai mēbeļu kājiņas nepiekļautos grīdai, garantējot, piemēram, ka robotizētais putekļu sūcējs tiek klāt visiem putekļiem.

Vannas istabai krāsas biežāk tiek izvēlētas neitrālos toņos - baltā, pelēkā, smilšu  - vai arī tiek piemērots koka imitācijas materiāls. Mēbeles var tikt izvēlētas no koka vai plastmasas, taču forma jāizvēlas ģeometriska - simetriska vai asimetriska. Atkarībā no budžeta, skapīšiem var izvēlēties akmens virsmas, akmens vannas, kas, protams, ir ilgtspējīgs materiāls un izskatās gaumīgi. Savukārt, ja vannas istabā ir vieta tikai dušai, labs variants ir lietus duša, ko var regulēt ar termostatiem. Un, protams, spoguļi ar LED gaismām, kurus var regulēt ar sensoriem.

Virtuve – viedās mājas karaliene

Autors: vieda_virtuve
Autors: vieda_virtuve

Viena no visefektīvākajām zonām gudrajā mājā būs virtuve. Šeit var sarūpēt viedo ledusskapi, kas aprīkots ar WiFi pieslēgumu, pašdiagnostiku, optimāla režīma noteikšanu un citām funkcijām. Savukārt kafijas aparātam iespējams iestatīt režīmu, lai vienmēr kafija būtu gatava jau no paša rīta, tikmēr gudrās tējkannas ar vairākām noderīgām funkcijām - WiFi pieslēgumu attālinātai pārvaldībai un iespēju regulēt ūdens temperatūru – būs neatsverams palīgs ikdienā.

Virtuves zonā var pieturēties pie ļoti vienkārša dizaina, lai visa nebūtu par daudz. Toņus var kombinēt pēc savas gaumes, kas var būt no pilnīgi balta, vienkrāsaina, līdz pat trīskrāsainam dizainam, kur ir vairāku plauktiņu krāsu kombinācija. Vieglāk kopjamas un ilgtspējīgākas būtu akmens vai mākslīgā akmens virsmas un izlietnes. Pat svarīgāk nekā vizuālais noformējums ir mēbeļu izkārtojums, jo virtuve ir zona, kura pilda noteiktas funkcijas, un, jo ērtāka būs uzturēšanās un pārvietošanās tajā, jo tās saimnieks jutīsies patīkamāk. 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.