Kā iekārtot mazu mājokli? Iesaka interjera dizainere
Sava mājokļa iekārtošana ir patīkams, taču ne vienmēr viegls uzdevums – it sevišķi pilsētas daudzdzīvokļu namos, kur nereti vienā vai divās istabās ir jāietilpina visas ikdienas vajadzības un funkcijas. Tas gan nenozīmē, ka ērti var iekārtot tikai lielas telpas vai dzīvokļus jaunajos projektos, kuru attīstītāji pievērš īpašu uzmanību funkcionālam plānojumam. Pat tādu dzīvokli, ko citādi kā “četras sienas” grūti raksturot, var iekārtot ērti un mājīgi. Kā efektīvi izmantot telpu, izvēloties praktiskus un vienkāršus risinājumus, stāsta vadošā nekustamo īpašumu attīstītāja “Bonava Latvija” interjera dizainere Liene Gotfridsone.
Funkcionālas un ērtas – arī mazas telpas
Lai optimizētu dzīves telpu, sākotnēji jāpievērš uzmanība tās uzbūvei un elementu izvietojumam tajā. Interjera dizainere stāsta: “Vispirms jāapzina ierobežojumi telpā – kur atrodas logi, kur – durvis, elektrības izvadi, radiatori utt. Pat ja vēlies kaut ko kardināli mainīt, var izrādīties, ka tas fiziski nav izdarāms, un tad jāliek lietā radošums, lai apietu šķēršļus un maksimāli izmantotu telpas potenciālu. Loga atrašanās vietu mainīt būs grūti, bet, piemēram, kabeļa izvades vieta vairs nav problēma mūsdienās, kad vairums televizoru darbojas ar Wi-Fi savienojumu un var atrasties jebkur telpā. Vēl viens būtisks aspekts – cik cilvēku mīt mājoklī un kādi ir mājinieku paradumi. Piemēram, ja dzīvo viens un reti gatavo, bet ēdienu lielākoties pasūti vai ēd ārpus mājas, droši vien pilnībā aprīkota virtuve nebūs prioritāte un tās vietā var iekārtot telpu ar citu funkciju.”
“Lēnais” interjers – mazo telpu priekšrocība
Foto: Freepik.com/ freepik
“Kritisku aci paskaties apkārt, pārlūko savus ieradumus un vajadzības un saliec visu kopā,” aicina dizainere. “Iespējams, ir lietas, kuras izmanto reti, – tās ir vērts nolikt tālāk, augstāk, dziļāk vai varbūt no tām atbrīvoties pavisam un nepieciešamības gadījumā tās noīrēt vai aizņemties. Otrkārt, – un tas ir ieteikums īpaši tiem, kuri vēl tikai sāk veidot patstāvīgu dzīvi un savu māju pieredzi, – necenties jaunā mājoklī iekārtot visu uzreiz. Tas mazinās risku, ka pēc pusgada vai gada gribēsies visu mainīt, jo izrādīsies, ka patiesībā nav ērti vai arī vispār ir citas vajadzības. Ļauj pustukšai telpai pašai pateikt priekšā, kas tajā ir vajadzīgs. “Lēnais” interjers ir priekšrocība, nevis trūkums!”
Tāpat jāatceras, ka, iekārtojot jaunu mājokli, parasti tam paredzētais budžets izkūst ātrāk par pērno sniegu. Tāpēc ir vērts, piemēram, mantu uzglabāšanai paredzētajā nišā ielikt nevis dārgu iebūvējamo skapi, bet aizkaru stangu un skaistus, stilīgus aizkarus, kas dekoratīvi izskatās, ļauj krietni ietaupīt un dod laiku kārtīgi izdomāt, kam patiesībā tur būtu jāatrodas.
Katrai mēbelei – sava vieta?
Izvietojot mēbeles, visbiežāk kļūdas tiek pieļautas telpiskās domāšanas trūkuma dēļ. Intyerjera dizainere iesaka pirms telpas iekārtošanas izveidot tās plānu, izgriezt attiecīga mēroga mēbelītes un pabīdīt tās dažādos variantos vai arī ar papīra skoču uz grīdas uzlīmēt mēbeļu kontūras atbilstošajās vietās, lai redzētu, kur tās varētu atrasties un kā tas patiesībā būtu.
Interjera dizainere iesaka mēbeles izvēlēties, rūpīgi pārdomājot savas ikdienas vajadzības. “Mēbeles aizņem lielu telpas daļu, tāpēc lietderīgai telpas izmantošanai noderēs daudzfunkcionālas mēbeles, piemēram, saliekami galdi, izvelkami dīvāni vai gultas ar mantu glabātavu. Tiesa, ja mēbele jāloka katru dienu, iespējams, lielas jēgas no šīs funkcijas nav – tās mehānisms ātri nolietosies, turklāt tik un tā katru dienu skatīsies uz atlocītu mēbeli, un tad tai zūd jēga būt salokāmai. Labs risinājums ir modulējamas mēbeles, piemēram, dīvāni, kas sastāv no vairākiem atsevišķiem posmiem – stūrīša, vidiņa utt. Ja nav nepieciešams izvelkams dīvāns, var sakombinēt tieši tādu mēbeli, kāda ērti ieguļ telpas plānā,” stāsta dizainere.
“Mēbeļu “muguriņas” mūsdienās ir glītas, tāpēc tās nav noteikti jāizstumda gar sienām. Piemēram, dīvānu var likt ar “muguru” pret galdu vai kumodi. Gudri plānojot, arī nelielās telpās var iekārtot vairākas funkcionālas zonas ar dažādām mēbeļu grupām. Noteikti rekomendēju būt mūsdienīgiem un izmēģināt, kā mākslīgais intelekts var palīdzēt. Mākslīgā intelekta algoritmi var analizēt telpu plānus un mēbeļu izmērus, lai optimizētu telpas iekārtojumu un izvirzītu priekšplānā tādus faktorus kā funkcionalitāte, ērtība, kustības plūsmas vieglums un ergonomika. Turklāt vairākos variantos uzreiz, kas ļauj izpētīt dažādas iespējas un izvēlēties optimālo risinājumu,” saka interjera dizainere.
Izmanto telpu optimāli!
Interjera dizainere uzsver – ir ļoti svarīgi atrast vietu mantu uzglabāšanai. Vieglāk ir tiem, kuri mitinās lielos dzīvokļos, privātmājās vai arī jauno projektu daudzdzīvokļu ēkās, kur katram dzīvoklim ir paredzēta atsevišķa noliktava sezonālu mantu un citu ikdienā nevajadzīgu priekšmetu uzglabāšanai. “Vienmēr ir patīkami, ja dabisko plūsmu telpā kavē pēc iespējas mazāk šķēršļu un, atverot skapja durvis, no tā vasaras vidū negāžas ārā ziemas jakas. Tāpat diez vai labs risinājums būs mantu glabāšana tur, kur tās traucē skatienam brīvi klejot, piemēram, uz balkona ar stiklotu sienu,” atgādina interjera dizainere. Viņa iesaka izmantot platību pilnā apjomā: “Ja siena – tad iekārto to funkcionāli līdz augšai un piepildot stūrus. Izmanto slēgtus plauktus – būs gan vieglāk kopt, gan arī izskatīsies kārtīgāk. Tāpat vērts padomāt par mantu organizēšanu skapjos, ņemot talkā kastes un saliekamos grozus. Izcili, ja zem gultas jau ir speciāli mantu glabāšanai paredzēta vieta, bet pagultē noslēptos dārgumus var piesegt liels, skaists gultas pārklājs.”
Noslēpums slēpjas detaļās
Viena no visvienkāršāk maināmajām lietām ir apgaismojums, kas palīdz vienā telpā nodrošināt vietu dažādām funkcijām, piemēram, lasīšanai, rāmai atpūtai un rokdarbiem. Apgaismojums ir veids, kā telpu sadalīt vairākās zonās, turklāt nebūt nav vajadzīgi daudzi elektrības izvadi katrā telpas stūrī – pietiek ar vienu, jo pat dekoratīvu griestu lampu var izveidot, pa sienu glīti izvelkot un nostiprinot vadu, kas iesprausts rozetē, un lampu piekarinot vēlamajā vietā. Vadu var izlocīt arī dažādos ornamentos, radot papildu efektu.
Ja telpa joprojām šķiet par mazu, to vizuāli paplašināt palīdzēs gaišas krāsas un neitrāli toņi, stāsta dizainere. Tumšie toņi atšķirībā no gaišajiem absorbē gaismu un vizuāli atņem telpai plašumu. Vecs, bet joprojām populārs triks ir arī spoguļu izmantošana plašuma ilūzijas radīšanai – spogulis vizuāli palielina telpu un atstaro gaismu. Jo lielāks spogulis, jo plašāka šķitīs telpa. Turklāt spogulis neierastā formā vai skaistā rāmī var būt lielisks interjera akcents.
Eksperte atgādina – maza telpa nav trūkums, tā var būt pat priekšrocība. Galvenais ir izvēlēties mēbeles un iekārtot dzīves telpu saskaņā ar savām vajadzībām un vēlmēm, nevis tāpēc, ka “tā ir visiem”!