Kā ierīkot bērniem drošu mājokli?
Bērnu dabiskā vēlme izpētīt nozīmē, ka mājoklī vienmēr pastāv sadzīvisku negadījumu risks, taču ir dažas darbības, kuras var veikt, lai risku pēc iespējas samazinātu vai pat novērstu. Bērnu aizsardzība un labbūtība galvenokārt ir tavā un tavas ģimenes ziņā, tāpēc raksta turpinājumā idejas, kas palīdzēs padarīt vidi mājoklī bērnam drošu.
Ar ko sākt?
Pirmais un galvenais bērnu drošības priekšnosacījums mājoklī: vienmēr uzraugi bērnus, kuri spēlējas, īpaši mazuļus, kas jaunāki par trim gadiem. Labākais veids, kā noteikt apdraudējumus savā mājoklī, ir izvērtēt tos no sava bērna skatupunkta; paskatīties apkārt dzīvojamā telpā no viņu acu augstuma. Vai ir nestabili plaukti, krēsli vai mēbeles, uz kurām var uzkāpt un tās nogāzt vai apgāzties? Vai sasniedzamā attālumā ir mazi priekšmeti, ar kuriem pastāv risks aizrīties? Vai uz galda malas neatrodas viegli aizsniedzami priekšmeti?
Drošības pasākumi
Foto: Sara Wise/flickr.com
Tāpat jāgādā par to, lai elektroierīces un to vadi atrastos bērniem nepieejamā vietā. Uzliec bērnu drošas slēdzenes skapjiem un atvilktnēm, kamēr atvases vēl ir pārāk mazas. Arī pašas elektroiekārtas, ja iespējams, jāiestata bērnu drošā režīmā (pogas cepeškrāsnij, televizoram, veļasmašīnai un citām ierīcēm). Noteikti jānovērš piekļuve kāpnēm, tām priekšā uzstādot vārtiņus.
Novietot neapgāžamu, bērnam neizjaucamu barjeru ap kamīnu vai krāsni, lai izvairītos no apdegumiem. Virs elektrības kontaktligzdām ieteicams uzstādīt plastmasas aizsargvāciņus, lai bērni nevarētu tajās iebāzt pirkstus vai sīkus metāla priekšmetus.
Mazi priekšmeti
Mazi bērni izpēta pasauli un mācās, un tas ir gluži dabiski; viens no veidiem, kā iepazīt lietas, ir ieliekot tās mutē vai turot virs galvas. Glabā mazus sadzīves priekšmetus, piemēram, rotaļlietu detaļas, monētas, saspraudes, pildspalvu vāciņus, juvelierizstrādājumus, skrūves, pogas, atslēgas, konfektes un gumijas detaļas bērniem nepieejamā vietā. Tas pats attiecas arī uz plastmasas maisiņiem.
Mēbeles
Cenšoties rāpties, bērni var noraut sev līdzi zemē mēbeles vai televizorus, izraisot nopietnas traumas. Televizoru var novietot uz zemas, stabilas pamatnes un atbīdīt to pēc iespējas tālāk pie sienas; to var arī stiprināt pie sienas ar kronšteina palīdzību. Ieteicams izvairīties no mēbelēm ar riteņiem. Ja iespējams, piestiprina mēbeles pie sienas. Galdu un plauktu, gultu un citu mēbeļu asajiem stūriem var uzlīmēt speciālas gumijas uzlikas.
Virtuve
Foto: Klas Mellbourn/flickr.com
Iestata cepeškrāsns un trauku mazgājamās mašīnas durvis bērnu drošā režīmā. Glabā elektriskās ierīces, piemēram, tējkannu, tosteri, bērniem nepieejamā vietā. Pagriež katlu un pannu rokturus pret plīts centru. Bērns var gūt apdegumus vai ievainojumus, novelkot no letes vai plīts virsmas novelk katlu vai kādu iekārtu.
Ko vēl ņemt vērā?
Novieto aizkaru un žalūziju auklas bērniem nepieejamā vietā. Mēbeles novieto pēc iespējas tālu no logiem, tādējādi neļaujot bērniem uzkāpt uz mēbelēm un izkrist pa logu. Arī visus telpaugus jānovieto bērniem nepieejamā vietā. Kustīgus paklājus noņem vai arī kārtīgi nostiprina tos pie grīdas, novērš to slīdēšanu vai paklupšanas iespēju.