building.lv skaitļos

Lietotāji online6
Aktīvie uzņēmumi19575
Nozares ziņas33013
Kā ierīkot drenāžas sistēmu privātmājā? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kā ierīkot drenāžas sistēmu privātmājā?

Kā ierīkot drenāžas sistēmu privātmājā?
Foto: hanson_brick/flickr.com

Ja lietus vai sniega kušanas rezultātā ūdens uzkrājas augsnē ap māju, iesūcas pamatos un tek pagrabā, var palīdzēt drenāžas sistēmas uzstādīšana ap mājas pamatiem. Drenāža palīdz nosusināt augsnes virskārtu, notecinot ūdeni uz kādu zemāku vietu, piemēram, novadot lieko ūdeni uz grāvjiem. Drenu ielikšanas dziļums var svārstīties no 40  līdz 80 centimetriem, tomēr ir būtiski, ka tās veido kritumu uz ūdens savākšanas vietu.

Jāņem vērā, ka vispirms ieteicams vērsties pēc padoma pie meliorācijas speciālista  un drenāžas izveides projektu pasūtīt kādā profesionālā uzņēmumā. Izstrādājot meliorācijas plānu tavai privātmājai, tiks ņemts vērā kā nokrišņu daudzums, tā arī augsnes sastāvs un zemes līmeņa kritumi.

Problēmas izcelsme

Vairumā gadījumu ir diezgan skaidrs, no kurienes rodas liekais ūdens, kas uzkrājas augsnē ap mājokli. Bieži vien teritorijā ir augsts gruntsūdeņu līmenis, pagalmā ir ieplaka, kas izraisa peļķu veidošanos, vai jumta notekas nefunkcionē kā nākas. Viens no variantiem, kas nedaudz atrisinās drenāžas problēmu, ir nodrošināt, ka augsne ir slīpa virzienā prom no mājas. Arī pareizi uzstādītas notekas ar labi novirzītu notekcauruli var krietni uzlabot situāciju.

Pārbaude pirms rakšanas

Tāpat kā jebkuram darbam pagalmā, kam nepieciešama rakšana, ir jābūt skaidram, kur atrodas elektrības kabeļi, gāzes caurules un citas komunikācijas. To atrašanās vieta var ietekmēt drenāžas plāna virzību.

Tranšejas izrakšana

autors: transejas_raksana_drenazai
Foto: shutterstock.com; autors: transejas_raksana_drenazai
Banner 280x280

Vispirms nepieciešams izrakt tranšeju ap pamatu perimetru: dziļumā līdz pat pamatu sākumam un ne mazāk kā metru platumā. Tāpat nepieciešams izrakt tranšeju ūdens novadīšanai.

Ūdens novadīšana

autors: caurules_ievietosana_transeja_drenazai
Foto: shutterstock.com; autors: caurules_ievietosana_transeja_drenazai

Bedrē nepieciešams iebērt smilšu slāni, virs tā klāt ģeotekstila audumu; uz ģeotekstila, savukārt, ber rupjas grants vai oļu slāni. Šāda sistēma palielinās infiltrācijas efektivitāti, nodrošinot krietni labāku notekūdeņu iesūkšanos zemē. Virs slāņa, kas ir iepriekš izlīdzināts, uzstāda perforēto cauruli visā pamatu perimetrā. Drenāžas caurules izmantošana notekūdeņu infiltrācijai gruntī ir viens no pēdējo gadu populārākajiem veidiem. Cauruļu savienojumu vietas pēc iespējas labāk jāizolē.

Tranšejas nosegšana

autors: drenazas_parklasana_ar_plaksnem
Foto: shutterstock.com; autors: drenazas_parklasana_ar_plaksnem

Pārklāj cauruli ar rupjas grants vai oļu slāni, pēc tam pārvelk pāri atlikušo ģeotekstilu tā, lai tas pilnībā to pārklātu – šādā veidā tiks kavēta caurules aizsprostošanās.  Tad tranšejas aizber ar rupju smilti. Jāatceras, ka augsnei jābūt nedaudz slīpai virzienā prom no ēkas. Drenāžai var klāt pāri mulča slāni vai sīkiem oļiem un virs tās stādīt košumkrūmus vai izlikt plāksnes, izmantojot kā piemājas taku.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.