Kā izvēlēties durvju slēdzeni?
Mājokļa drošība sākas ar ārdurvīm, tāpēc viens no būtiskākajiem aspektiem, protams, ir pareizi izvēlēta durvju slēdzene. Tirgus piedāvājums ir ļoti plašs, tāpēc, pirms iegādāties slēdzeni, ieteicams noskaidrot, vai tā ir sertificēta, kāds ir tās drošības līmenis un klase –, kas, savukārt, nozīmē to, cik ilgs laiks nepieciešams atslēgas atmūķēšanai. Taču kā neapjukt piedāvājumā un izvēlēties drošu slēdzeni?
Nav tādas "universālās" slēdzenes, kas derētu jebkurā gadījumā, un bieži vien noteikta veida mehānismi ir paredzēti konkrētām ēkām un durvīm. Tāpēc, izvēloties drošības slēdzeni, jāņem vērā arī tas, kādas ir pašas durvis un kāda ir to funkcija (ārdurvis, vannas istabas durvis, garāžas durvis, un citas).
Visas slēdzenes tiek klasificētas saskaņā ar drošības klasēm atbilstoši noteiktiem Eiropas Savienības standartiem. Un, jo augstāka slēdzenes drošības klase, jo vairākiem drošības kritērijiem tā atbilst, tādējādi ir uzticamāka.
Slēdzenes veids
Ir pieejamas daudzpunktu slēdzenes, papildu slēdzenes manuāli slēdzamu durvju atvēršanai, iekaļamās slēdzenes, automātiskā aizbīdņa slēdzenes; cilindra tipa un plākšņu tipa slēdzenes. Izvēloties kādu konkrētu mehānismu, ir jāņem vērā, ka laba slēdzene ir ilgtermiņa ieguldījums.
Par vienu no drošākajām tiek uzskatīta tieši piecu sviru iekaļamā slēdzene. Papildu drošībai slēdzenē var būt iestrādāts tā sauktais "zirnekļveida" mehānisms, kam nostrādājot, uz vairākām durvju pusēm izbīdās metāla tapas. Tāpat ieteicams vienlaikus uzstādīt divas – gan sviras, gan cilindra – slēdzenes, un attālumam starp abu šo slēdzeņu mēlīšu centriem jābūt vismaz 30-40 centimetru vienai no otras.
Cilindra tipa slēdzene
Durvju cilindri ir gandrīz ikkatru ārdurvju slēdzeņu būtiskākais elements; cilindri tiek izgatavoti dažādos izmēros, pieejami vairāki modeļos un dažādos veidos. Viens no diviem izplatītākajiem ir tāds cilindrs, kad durvis atslēgt un aizslēgt iespējams vienīgi ar atslēgu, savukārt otrs cilindra veids nodrošina, ka durvis no ārpuses iespējams aizslēgt un atslēgt ar atslēgu, bet no iekšpuses to iespējams paveikt ar pagriežamu aizgriezni/slēgu.
Pēc noteiktas klasifikācijas cilindriskai slēdzenei iespējams noteikt cilindru drošības līmeni, kur piektais līmenis ir visdrošākais, savukārt visdrošākais slēdzeņu korpuss būs ar septīto līmeni. Izvēloties slēdzenes cilindra modeli, jāpievērš uzmanība tam, no kā tas ir izgatavots; izturīgs būs tāds, kas veidots no tērauda, misiņa vai metāla sakausējumiem.
Plākšņu tipa slēdzene
Plākšņu tipa slēdzenes mehānisms sastāv no iebūvētām plāksnītēm, kas veido koda konstrukciju ar atslēgas starpniecību. Jo vairāk plāksnīšu, jo sarežģītāks būs to izvietojums, un tādējādi komplicētāks arī pats mehānisms. Šo mehānismu iespējams atdarīt tikai ar atslēgu, kas precīzi sakrīt ar plāksnīšu skaitu un izvietojumu. Nesakritības gadījumā mehānisms bloķējas, un slēdzeni nav iespējams atdarīt.
Droša slēdzenes pretplāksne
Ļoti bieži gadās, ka ne pati slēdzene, bet gan tieši slēdzenes pretplāksne ir visnedrošākā durvju sastāvdaļa. To ir iesējams izkustināt no vietas, deformēt un citādi sabojāt, tāpēc izvēlies tādu pretplāksni, kas izgatavota no pietiekami stipra materiāla, piemēram, tērauda, turklāt piestiprini to ar apmēram septiņus centimetrus garām skrūvēm.
Smart Lock viedā durvju slēdzene
Mūsdienās par ārdurvju drošību iespējams parūpēties arī bez fiziskas atslēgas. Viens no modernākajiem risinājumiem ir Smart Lock jeb viedā slēdzene, ko iespējams atvērt un aizvērt ar mobilā tālruņa vai viedpulksteņa, drošības koda, elektroniskās atslēgas vai tālvadības pults palīdzību. Jāņem vērā, ka tai jābūt saderīgai ar citām mājas drošības tehnoloģijām.
Mūsdienu viedās slēdzenes ietver dažādas papildu funkcijas, piemēram, iespēju apskatīt durvju atvēršanas vēsturi attālināti, organizēt pieejas tiesības dažādiem cilvēkiem, un citas funkcijas.