Kā izvēlēties perforatoru?
Remontdarbi gandrīz nekad neiztiek bez urbšanas. Ne vienmēr ar šo uzdevumu var tikt galā parastais urbis vai pat triecienurbis. Ja runa ir par sarežģītākiem darbiem un cietākiem materiāliem – akmeni, betonu, dzelzsbetonu, silikāta ķieģeļiem, dabīgo akmeni u.tml. –, visbiežāk jums būs nepieciešams jaudīgāks instruments – perforators.
Pateicoties instrumenta citādākai triecienu specifikai, varēsiet apstrādāt blīvākus materiālus un darbi tiks paveikti daudz vieglāk – nevajadzēs lietot savu spēku, spiežot uz instrumenta. Vēl viena priekšrocība – universālums, jo lielākoties perforators pilda gan urbja, gan atskaldāmā āmura funkcijas.
Kādiem darbiem tas noder? Būvniecības, remonta, apdares, labiekārtošanas: kondicionieru, ģipškartona sienu un griestu, iebūvējamo mēbeļu, logu montāža; elektrokomunikāciju instalācija; cauruļu ierīkošana; jumta darbi; pamatņu un pārklājummateriālu (grīdas segumu, sienas flīžu) demontāža utt.
Šāda daudzfunkcionalitāte padarījusi perforatoru par ļoti pieprasītu instrumentu gan profesionāliem celtniekiem un remontstrādniekiem, gan arī sadzīvei. Ja esat sava pirmā vai arī jaunā perforatora meklējumos, apskatīsim, kādiem izvēles parametriem vajadzētu pievērst uzmanību, lai atrastu tieši sev piemērotāko modeli.
Novērtējam funkciju klāstu
Perforatoru var izmantot trīs dažāda veida režīmos: urbšana, urbšana ar kalšanu (triecienurbšana) un kalšana (atskaldāmā āmura darbības princips). Taču ne katram instrumenta modelim ir iekļautas visas 3 minētās funkcijas. Tirgū piedāvātās iekārtas ir viena režīma, divfunkciju un trīsfunkciju. Jo vairāk ir režīmu, jo dārgāka ir iekārta, taču attiecīgi – daudzfunkcionālāka.
Viena režīma modelis tikai urbj, t.i., darbojas gandrīz vai tāpat kā parastais urbis, ar piebildi, ka darba laikā nevajag lietot spēku. Ja jāurbj vien koka vai metāla virsmas, ar tādu instrumentu pilnībā pietiks, un nav vajadzības pārmaksāt.
Divfunkciju iekārtām ir daudz plašāks lietojums – urbšana un triecienurbšana. Būtībā tā ir triecienurbja uzlabotā versija, kas paredzēta intensīvām slodzēm un cietākām virsmām. Divfunkciju modelis ir pieprasītākais sadzīves vajadzībām – pietiekami veiktspējīgs un nedārgs.
3 režīmu perforators ir visuniversālākais, jo ļauj strādāt ar viscietākajiem materiāliem un lietot to arī demontāžas darbos (kā uzgalis lietojams ne tikai urbis, bet arī kalts). Piemaksājot dažus desmitus eiro, jūs saņemat maksimālu praktiskumu. Tādēļ saprotams, kāpēc šis modelis ir populārākais profesionāļu vidū. Arī amatieri arvien biežāk izvēlas uzreiz iegādāties šo universālo modeli.
Ņemt elektrisko modeli vai akumulatora?
Kā jau vairums mūsdienu elektroinstrumentu, arī perforatori iedalās tīkla un akumulatora iekārtās.
Tīkla modeļi ar nelielu jaudu ir piemērotākā izvēle neregulārai lietošanai sadzīves apstākļos (ja instruments nepieciešams vien pāris reižu gadā). Jūs gan ietaupīsiet (salīdzinot ar tādas pašas jaudas bezvadu modeli), gan aiztaupīsiet sev problēmas, kas var rasties ar akumulatoru, – reta lietošana var novest pie tā darbības traucējumiem vai pat pilnīgas sabojāšanās.
Tīkla perforatori ar lielāku jaudu (virs 800 W) ir profesionāļu iecienītā izvēle, ar priekšnosacījumu, ka darba objektos ir elektrības pieslēgums. Šāds instruments vienmēr būs gatavs darbam (nav jāuzlādē) un darbosies bez pārtraukuma, cik ilgi vien nepieciešams. Tātad – sniegs maksimālu produktivitāti.
Bezvadu jeb akumulatora modeļu priekšrocības ir: iespēja strādāt objektos bez elektrības pieslēguma, komfortabla darbu veikšana augstumā (ventilācijas šahtu, kondicionieru ierīkošana, logu montāža), šaurās telpās un ārā (gar ēkām vai žogiem). Ja tāda ir jūsu darba specifika – tā ir īstā izvēle! Taču jāņem vērā, ka lietošanas laiks ir ierobežots ar akumulatora lādiņu. Ja strādājat ar perforatoru regulāri un ilgstoši, ieteicams uzreiz pirkt instrumentu ar rezerves akumulatoru.
Ar kādu jaudu pietiks?
Jauda variē no 400 līdz 2000 W. Cik jaudīgs jums nepieciešams instruments, ir atkarīgs no plānoto darbu specifikas un intensitātes.
Sadzīves vajadzībām parasti izvēlas iekārtu ar jaudu līdz 800 W. Tie ir visvieglākie perforatori ar svaru zem 4 kg, kas palīdzēs paveikt vairums mājokļa remontdarbu – izurbt caurumus dībeļiem, ierīkot ejas santehnikas montāžas vajadzībām, izkalt sienā kanālus slēdžu un rozešu ierīkošanai u.tml. Triecienu režīmā varēsiet arī demontēt flīzes un atbrīvoties no flīžu līmes.
Instruments ar jaudu ap 1000 W (svars līdz 8 kg) ir tas, kuru visbiežāk var sastapt profesionāļu instrumentu klāstā. Paaugstināta jauda ļauj strādāt ar lielāka diametra uzgaļiem un cietākām pamatnēm, ievērojami paplašinot instrumenta lietojuma iespējas. Tas ir optimāls variants pēc cenas un veiktspējas attiecības.
Visintensīvākajiem remontiem un viscietākajiem materiāliem – apjomīgai komunikāciju ierīkošanai, betona nokalšanai, darbam ar dabīgo akmeni, caurumu veidošanai virs 10 mm diametrā u.tml. – nepieciešams perforators ar jaudu 1,5–2 kW. Tas būs dārgākais, taču universālākais modelis.
Kam vēl vajadzētu pievērst uzmanību?
Lai jauniegādātais instruments pilnībā atbilstu jūsu vajadzībām, novērtējiet arī zemāk minētos izvēles kritērijus.
- Trieciena spēks – variē no 1 līdz 20 J. Izvēle atkarīga no tā, cik blīvus materiālus lielākoties grasāties apstrādāt un kāda diametra caurumus veidot. Ja tie ir neliela izmēra caurumi, piemēram, dībeļnaglām, pietiks ar 1–2 J trieciena spēku, ja lielāka diametra caurumi, rievas, atvērumi rozešu kārbām u.tml. – 5–8 J. Savukārt iekārtas ar trieciena spēku 10 J un vairāk ļaus demontēt sienas, grīdas, veidot diametrā lielākas ejas santehnikas caurulēm utt. Jāņem arī vērā, ka lielāks spēks nepieciešams darbam ar betonu, dzelzsbetonu, akmeni, taču nebūs piemērots trauslākiem materiāliem – ķieģelim, flīzēm.
- Maksimāls urbšanas diametrs, kas lielā mērā ir atkarīgs no pieminētā trieciena spēka un jaudas. Diametrs līdz 80 mm ļaus veidot caurumus dībeļnaglām un enkurskrūvēm, ap 100 mm un vairāk – atvērumus rozešu kārbām, komunikācijām utt.
- Perforatora konstrukcija – vertikālā vai horizontālā. Pēdējā no tām ļauj vieglāk saglabāt balansu un veikt precīzākus darbus – piemēram, urbšanu, flīžu demontāžu. Tādu modeli biežāk izvēlas sadzīvei. Vertikālās iekārtas ir jaudīgākas, spēj turēt lielākas slodzes (īpaši trieciena režīmā) un strādāt šaurās vietās, tādēļ vairāk piemērotas profesionāļiem.
- Antivibrācijas sistēma. Ja remontdarbi ir jūsu ikdiena, vērts iegādāties nedaudz dārgāku instrumentu ar integrētu pretvibrācijas sistēmu. Būs ērtāk turēt iekārtu, rokas mazāk nogurs, un mazināsies elkoņa nerva saspiešanas risks (izplatīta saslimšana remontstrādnieku vidū).
- Reduktora korpuss – triecienizturīgā plastmasa vai metāls. Svarīgs moments, ja vēlaties, lai perforators ilgāk nokalpotu. Tādā gadījumā dodiet priekšroku metāla korpusam. Tas ir izturīgāks pret mehāniskajām iedarbībām un labi izvada siltumu.
- Cena. Ja vēlaties iegādāties kvalitatīvu instrumentu par adekvātu cenu, apmeklējiet interneta veikalu 220.lv! Tieši te atradīsiet dažādas jaudas perforatorus sadzīvei un profesionālajiem darbiem. Augstākās kvalitātes un ergonomikas cienītāju izvēlei tiek piedāvāti perforatori no pasaulē atzītiem ražotājiem Graphite, Hitachi, Hecht, Makita, Metabo, Bosch ar trīs funkcijām, plašu komplektāciju un ātri maināmām patronām. Tepat atradīsiet arī nedārgus, bet veiktspējīgus viena un divu režīmu modeļus. 220.lv katrs spēs piemeklēt risinājumu savām vajadzībām un budžetam. Ienāciet un izvēlieties perforatoru, kas palīdzēs ātrāk un vienkāršāk tikt galā ar mājokļa labiekārtošanas darbiem!