Kā izvēlēties piemērotāko ledusskapi? Iesaka speciāliste
Iestājoties ilgi gaidītajai vasarai un dienām kļūstot arvien siltākām, īpaša uzmanība jāpievērš pareizai pārtikas produktu uzglabāšanai. Ledusskapis šajā misijā ir neaizstājams palīgs, bez kura nav iedomājama mūsdienīga virtuve. Pircējiem pieejams ārkārtīgi plašs sadzīves tehnikas klāsts, un nav vienas noteiktas atbildes, kādu ledusskapi izvēlēties, jo dažādām mājsaimniecībām ir dažādas vajadzības.
Tāpēc tirdzniecības tīkla “Kesko Senukai Latvia” sadzīves tehnikas kategorijas vadītāja Līva Briede apkopojusi ieteikumus, kādus faktorus izvērtēt, lai iegādātos savai virtuvei vispiemērotāko ledusskapi.
Ledusskapja izmērs un ietilpība
Foto: Freepik.com/ user18526052
Ledusskapja ietilpība un izmērs ir viens no galvenajiem faktoriem, kas nosaka modeļa izvēli. Tas atkarīgs no tā, cik cilvēku ir ģimenē, cik liela ir virtuve, vai nepieciešams iebūvēts vai brīvi stāvošs ledusskapis, kādi ir ģimenes iepirkšanās paradumi – retāk un vairāk vai biežāk, bet mazāk.
Tirdzniecības tīkla novērojumi liecina, ka Covid-19 ilgstošā mājsēde ir būtiski koriģējusi cilvēku paradumus – daudzi iepērkas retāk, toties ilgākam laikam, tāpēc arī meklē ietilpīgāku ledusskapi. Arvien populārāki kļūst plaši divdurvju ledusskapji, taču arī iebūvētie ledusskapji mūsdienās nodrošina gana daudz vietas lielākas ģimenes pārtikas produktu uzglabāšanai: vairums ražotāju cenšas iebūvēto ledusskapju sienas veidot pēc iespējas plānākas, tā palielinot ierīces ietilpību litros. Pēdējā laikā pircēji arī sākuši vairāk novērtēt ledusskapjus bez saldētavas, atvēlot vairāk vietas ledusskapim, bet saldētavu izvēlas kā atsevišķu iekārtu,” stāsta speciāliste.
Ledusskapjus var iedalīt trīs kategorijās: vienkameras, divkameru un trīskameru. Vienkameras ledusskapjiem ir vienas durvis, un saldētavas nodalījums atrodas ledusskapja augšējā daļā vai arī tā nav vispār. Divkameru ledusskapis sastāv no atsevišķas saldētavas un liela dzesēšanas nodalījuma. Trīskameru ledusskapjiem ir arī nulles zona, kurā tiek uzturēta 0 grādu temperatūra termiski jutīgu produktu uzglabāšanai. Ja iepērcies bieži un vienai ēdienreizei, iespējams, vienkameras ledusskapis ir viss, kas tev vajadzīgs. Tikmēr kuplākai ģimenei, kas visas maltītes gatavo mājās, noderēs iespēja gan sasaldēt produktus un veidot lielākus uzkrājumus, gan novērst atsevišķu produktu drīzu sabojāšanos.
Trokšņa līmenis
Kā jebkura elektroierīce arī ledusskapis darbojoties rada troksni. Tas, vai troksnis traucēs mājiniekiem, ir atkarīgs no tā, kāds ir virtuves iekārtojums, vai tā ir atvērtā tipa virtuve un cik tuvu ledusskapis atrodas dzīvojamai zonai un guļamistabām. Parastajā temperatūras uzturēšanas režīmā labākie ledusskapji darbojas aptuveni 35 decibelu skaļumā, kas ir līdzvērtīgs troksnis sačukstēšanās skaļumam. Tomēr var būt dzirdami arī citi trokšņi, piemēram, kompresora ieslēgšanās, automātiskā atkausēšana, elektrisko ventilatoru darbība.
“Visas šīs skaņas ir normālas, bet varētu būt uzkrītošākas tiem modeļiem, kuri parastajā temperatūras uzturēšanas režīmā darbojas klusāk,” stāsta eksperte. “Ledusskapja trokšņa līmenis īpaši svarīgs ir tad, ja plāno apvienot virtuvi ar dzīvojamo istabu. Ja meklē klusāko risinājumu, tas noteikti būtu jaunākās paaudzes ledusskapis ar lineāro invertora kompresoru, kas samazina troksni pat līdz 25%.”
Energoefektivitāte
Kopš 2021. gada maija spēkā stājušās izmaiņas energoefektivitātes novērtējumā un to apliecinošās uzlīmes dizainā: ja līdz šim energoefektivitātes klases tika iedalītas septiņās pakāpēs no A+++ līdz D, tagad ir atjaunota iepriekšējā septiņu pakāpju sistēma no A līdz G, kur A ir visenergoefektīvākā klase.
Labākie ledusskapji, kas līdz šim saņēmuši A+++ klases atzīmi, tagad ir pārvietoti uz B, C un pat D klasi, jo A klase tiek pietaupīta vēl efektīvākām iekārtām, kas ik pa laikam ienāk tirgū. Energoefektivitātes izvērtēšanas kritēriji ir kļuvuši vēl stingrāki un prasības – vēl augstākas, lai motivētu ražotājus piedāvāt sabiedrībai elektroierīces, kas ir vēl saudzīgākas pret apkārtējo vidi. Uz energoefektivitātes klasi apliecinošās uzlīmes augšējā labajā stūrī tagad tiek pievienots QR kods, ko noskenējot var iepazīties ar visu informāciju par ierīces energoefektivitāti.
Salīdzinājumā ar vecākiem modeļiem, piemēram, no 2000. gada, tagadējās ierīces patērē par 40–60% mazāk elektroenerģijas. “Vēl samērā nesen valdīja uzskats, ka pat labākie ledusskapji patērē apmēram trešo daļu no visas mēnesī patērētās elektroenerģijas. Iespējams, ar vecajiem, neekonomiskajiem ledusskapjiem tā arī bija, bet mūsdienās vidējās klases ledusskapji gada laikā patērē ap 250 kWh, ekonomiskie jeb augstākās klases modeļi – līdz 200 kWh, savukārt divdurvju ledusskapji – ap 500 kWh,” stāsta speciāliste. Viņa atgādina – ledusskapis, kas novietots blakus gāzes plītij vai citam siltuma avotam, patērēs vairāk enerģijas, lai uzturētu kamerās nepieciešamo temperatūru.
Papildu funkcijas tavam dzīvesveidam
Teju visiem šobrīd nopērkamajiem ledusskapjiem ir iestrādāta No Frost funkcija, kas pasargā ledusskapi un saldētavu no aizsalšanas un neļauj kamerās parādīties sniegam un ledum. Tā lieti noder, lai atvieglotu ierīces apkopi, taču nebūt nav vienīgā papildu iespēja, ko piedāvā ledusskapju ražotāji.
Ātrā sasaldēšana un ātrā atdzesēšana, svaiguma zona, kas uztur ap +2...+3 grādu temperatūru ilgākai dārzeņu, augļu, zaļumu un sieru uzglabāšanai, 0 grādu zona ilgākai gaļas uzglabāšanai, atdzesēta ūdens dispansers vai iebūvētā ledus ražošanas mašīna – šodien iespējams iegādāties dažādiem paradumiem atbilstošas ierīces. Ne visiem ir vajadzīgas visas funkcijas, tāpēc ir svarīgi izvēlēties to, kas risinās tieši tavas virtuves vajadzības. Turklāt, atsakoties no kādas funkcijas, ledusskapja iegādes cena var būt mazāka.
“Kā rāda mūsu pieredze, gan fiziskajos veikalos, gan tiešsaistē klienti meklē ierīces, kas vislabāk atbilst viņu dzīvesveidam: tie, kuriem piemīt paradums bieži virināt ledusskapja durvis, interesējas par tehnoloģijām, kas uztur nemainīgu iekšējo temperatūru, dārzeņu un augļu mīļotājiem ir svarīga ideāla vide šādu produktu uzglabāšanai utt. Un arvien biežāk tie, kas regulāri ceļo, izvēlas attālināti vadāmu ierīci. Ledusskapju tehniskie parametri attīstās līdz ar klientu vajadzībām un dzīves ritmu, kas mudina ražotājus nepārtraukti uzlabot tehnoloģijas,” stāsta speciāliste.
Kā kopt ledusskapi, lai tas ilgi kalpotu?
Pats galvenais pareizas ekspluatācijas un atbilstoši ilga ledusskapja dzīves cikla nodrošināšanai ir tā lietošana optimālos apstākļos un režīmā. Iekārtai jābūt noregulētai uz +5 grādiem ledusskapja un -18 grādiem saldētavas kamerā, un to nevajadzētu pārāk bieži virināt. Tāpat jāpārliecinās, ka ledusskapis atrodas “drošā” vietā: ārpus tiešu saules staru ietekmes, ar pietiekamu daudzumu brīvas vietas sānos un aizmugurē gaisa cirkulācijai un gana tālu no siltumu izdalošām ierīcēm.
Ja ledusskapī sāk veidoties ledus kārtiņa, iespējams, ir laiks jaunam ledusskapim – ledus veidošanos izraisa bojāta izolācija. Aisbergs saldētavā jau ir nopietns signāls par nepareizu ierīces darbību, sevišķi tad, ja tā nesen ir atkausēta. Savukārt ūdens pilieni uz ledusskapja ārējām sienām norāda, ka ledusskapis nav pienācīgi atdzisis. Lai gan sākumā tas var šķist sīkums, ja tomēr pamani norasojušu ledusskapja sānu vai durvis, būtu ieteicams pārbaudīt durvju gumiju un pārliecināties, vai tā nav nodilusi, vai uz tās nav ūdens pilienu un pelējuma. Ja ūdens krājas ledusskapja iekšpusē, visticamāk, nepieciešams iztīrīt drenāžas atveri, kura atrodas iekšējās sienas apakšējā daļā. Šādos apstākļos temperatūras iestatījumi var nedarboties pareizi, pārtika tiks uzglabāta nestabilā temperatūrā un ātrāk sabojāsies.