Kā izvēlēties skrūvgriezi?
Bez remontdarbiem neiztikt, ja vēlamies dzīvot skaistā un sakārtotā vidē. Par laimi, tikt pie šādas vides mūsdienās ir daudz vieglāk, jo palīgā nāk milzīgs elektroinstrumentu klāsts.
Viens no populārākajiem un noderīgākajiem ir elektriskais vai akumulatora skrūvgriezis, kura pamatuzdevums ir stiprināšanas materiālu ieskrūvēšana un atskrūvēšana no dažāda veida virsmām. Pamatā tās ir salīdzinoši "mīkstas" virsmas – ģipškartons, koks, plastmasas u.tml. Taču ir skrūvgriežu modeļi, kas aprīkoti ar papildfunkciju – urbšanu – un ļauj strādāt arī ar tik cietām virsmām kā betons.
Kādiem nolūkiem noderēs skrūvgriezis?
• Sīkiem sadzīves darbiņiem – uzlikt plauktu, aizkaru stangu, piekarināt gleznu, saremontēt vecās mēbeles un samontēt jauniegādātās u.tml.
• Samērā lieliem remontiem, piemēram, samontēt ģipškartona griestus vai sienas. Jo īpaši, ja remonti ir jūsu pamatdarbs.
Protams, daudziem no minētajiem darbiem var lietot arī parasto mehānisko skrūvgriezi. Taču salīdzinājumā ar to elektriskais vai akumulatora modelis ļaus paveikt darbus kvalitatīvāk, ar krietni mazāku piepūli un daudz ātrāk. Īpaši, ja vajag ieskrūvēt vairākus simtus skrūvju. Tādēļ parasti šis instruments ir pirmais, kuru iegādājas saimniecības vajadzībām. Jāapsver vien, kuru ņemt, jo piedāvājums ir milzīgs un tajā ātri vien var apjukt. Apskatīsim, kādus parametrus vajadzētu novērtēt, lai izvēlētos piemērotāko skrūvgriezi sadzīvei un/vai profesionālajiem darbiem.
Ņemt elektrisko vai akumulatora modeli?
Vispirms jātiek skaidrībā, vai Jums nepieciešams modelis ar pieslēgumu elektrotīklam vai autonomais akumulatora.
Akumulatora skrūvgriežu galvenā priekšrocība ir mobilitāte jeb neatkarība no elektrotīkla. Strādāt ar tādu autonomu instrumentu ir ērti visur, tostarp augstumā, šaurās vietās un arī ārā, kur ne vienmēr ir iespēja pieslēgties elektrībai. Tādēļ akumulatora skrūvgrieži ir vispieprasītākie tirgū gan saimniecībai, gan profesionāliem remontiem. Jārēķinās vien ar ierobežotu nepārtrauktas lietošanas laiku. Īpaši ātri baterija izlādējas, strādājot ar cietākām virsmām. Tādēļ, ja instruments nepieciešams regulāriem remontiem (darba vajadzībām), vērts uzreiz iegādāties modeli ar rezerves akumulatoru. Ja tikai sadzīves vajadzībām – parasti pietiek ar vienu akumulatoru, taču svarīgi pievērst uzmanību tā veidam. Iekārtas ar niķeļa-kadmija baterijām izceļas ar pievilcīgu cenu, bet ātri zaudē savu ietilpību (īpaši nepareizi lādējot to – kad akumulators vēl nav pilnībā tukšs) un kopumā tām ir mazs kalpošanas laiks – ap 300 lādēšanas cikliem. Optimālākais variants ir litija-jona baterija, kas ir kompaktāka, vieglāka (attiecīgi ir vieglāks viss skrūvgriezis) un ilgāk kalpo – ap 700 lādēšanas cikliem. Jāpiebilst vien, ka litija-jona akumulatoru nevar pilnībā izlādēt – tas var ātri novest pie akumulatora nelietderības (bet nomaiņa izmaksā paprāvu summu). Tādēļ akumulatora skrūvgrieža iegādes pamatnosacījums ir šāds: tam vajadzētu regulāri strādāt. Ja saprotat, ka lietosiet instrumentu vien pāris reižu gadā, labāk dot priekšroku elektriskajam modelim.
Elektriskais skrūvgriezis ar pieslēgumu elektrotīklam (220 V) vienmēr būs gatavs darbam (nekādu problēmu ar izlādētām baterijām) un izmaksās krietni lētāk. Pat līdz 50 eiro var iegādāties pietiekami produktīvu iekārtu sadzīves vajadzībām. Tādēļ retai lietošanai mājas apstākļos tā ir ļoti racionāla izvēle. Bet ne tikai. Dārgāki elektriskie skrūvgrieži ir populāra izvēle profesionāliem remontstrādniekiem, jo atšķirībā no akumulatora iekārtām ir jaudīgāki, ātrāki, vienmēr gatavi darbam (ja, protams, tuvumā ir rozete) un spēj darboties neierobežoti ilgi. Tas būs neaizvietojams palīgs intensīviem un ilgstošiem darbiem kaut vai visas dienas garumā – ģipškartona sienu, citu konstrukciju montāžai u.tml. Vienīgais uzdevums, kuram elektriskais instruments nav piemērots, ir darbi augstumā, jo vads ne tikai traucēs, bet var apdraudēt arī strādnieka drošību.
Autors: skruvgriezis_2
Sastatām svarīgākos tehniskos parametrus ar savām vajadzībām
Ja esat jau sapratis, vai jums labāk der elektriskais vai akumulatora modelis, nepieciešams apsekot svarīgākos tehniskos parametrus. Tie ievērojami atšķirsies instrumentam, kas paredzēts sadzīves darbiem, un modelim profesionālajai darbībai.
Maksimālais griezes moments ir svarīgākais tehniskais parametrs, kas cieši saistīts ar produktivitāti. Tas nosaka, ar kādu spēku instruments ieskrūvē skrūvi. Jo augstāks griezes moments, jo efektīvāk skrūvgriezis strādā ar materiāliem un mazākas pūles būs vajadzīgas no lietotāja puses. Sadzīvei parasti pietiek skrūvgrieža ar griezes momentu 10–15 Nm (maksimums 30 Nm). Profesionāliem darbiem, lai lietotu garākas un diametrā lielākas skrūves (turklāt cietākiem materiāliem), – šim rādītājam jābūt virs 30 Nm. Ļoti cietiem metāliem – pat līdz 130 Nm. Pievērsiet uzmanību, lai griezes moments būtu regulējams ar ierobežotāja palīdzību. Tas palīdzēs pielāgot skrūvēšanas procesu un nebojāt mazāku skrūvju galviņas.
Griešanās ātrums. Jo lielāks tas ir, jo vieglāk ieskrūvēt stiprinājumus cietākā virsmā. Ja maksimālais ātrums ir zem 1000 apgriezieniem minūtē, varēsiet strādāt vien ar mīkstiem materiāliem – koku, metālu, plastmasu. Ja tāds arī ir jūsu mērķis – lieliski! Nav vērts pārmaksāt par lieko ātrumu. Taču, ja darbi paredzēti, piemēram, ar metālu vai ķieģeli, noteikti izvēlieties instrumentu ar lielāku ātrumu – virs 1500 apgr./min. Priekšrocība, ja tam būs vismaz 2 ātruma režīmi – varēsiet pielāgoties konkrētiem apstākļiem.
Noderīgas papildfunkcijas
Skrūvgrieži mēdz būt aprīkoti ar vairākām noderīgām papildfunkcijām, kuras paplašina instrumenta spējas un nereti pat kļūst par noteicošām tāizvēlē.
Atpakaļgaita. Gandrīz vai obligāta funkcija, kas palīdzēs vienkārši izņemt skrūves no virsmām. Vēl vieglākai šī uzdevuma veikšanai noderēs impulsa režīms. Tas strādā ar īsiem rāvieniem, uz mirkli paaugstinot griezes momentu un ļaujot gan vieglāk ieskrūvēt skrūvi cietākā virsmā, gan arī daudz vienkāršāk izņemt iesprostotu skrūvi (īpaši ar bojātu galviņu).
Urbšanas funkcija. Tirgū ārkārtīgi pieprasīts papildinājums, kas ļauj ar vienu instrumentu veikt plašāku uzdevumu klāstu. Nedaudz piemaksājot, iegūsiet universālu iekārtu gan skrūvēšanas, gan urbšanas darbiem.
Trieciena funkcija. Noderēs, ja strādāsiet ar cietām virsmām (īpaši ķieģeli, betonu). Instruments veiks ne tikai rotācijas kustības, bet arī uz priekšu virzītās. Attiecīgi jums vajadzēs izmantot mazāku spēku.
Darba zonas apgaismojums. LED apgaismojums atvieglos darbu grūti sasniedzamās un slikti apgaismotās vietās.
Ko vēl vajadzētu novērtēt?
Ergonomiskumu un svaru. Šis nav tik būtisks parametrs neregulāriem sadzīves darbiem, taču profesionāliem – ļoti svarīgs. No tā būs atkarīgs, cik komfortabli būs strādāt ar instrumentu, attiecīgi – kāda būs jūsu produktivitāte. Svarā vieglāks skrūvgriezis (līdz 1,5 kg) ļaus strādāt ilgstošāk un paveikt lielāku darba apjomu īsākā laikā. Nepārspējami viegli šajā ziņā ir tieši elektriskie skrūvgrieži. Ergonomisks rokturis ar neslīdošu pārklājumu (piemēram, Soft touch) – svarīgs papildinājums ne tikai komfortam, bet arī strādnieka drošībai.
Cenu. Protams, ka katrs vēlas tikt pie kvalitatīva instrumenta, nepārmaksājot. Interneta veikals 220.lv piedāvā ļoti plašu akumulatora un elektrisko skrūvgriežu sortimentu par izdevīgām cenām! Tieši te atradīsiet gan īpaši jaudīgus modeļus ar noderīgām papildfunkcijām (arī no pasaulē atzītiem ražotājiem Makita, Graphite, Metabo, Fieldmann u.c.), gan arī nedārgas iekārtas sadzīves vajadzībām, kuru lietošana būs pa spēkam pat iesācējiem. Ja nepieciešami tikai atsevišķi skrūvgrieža piederumi vai, tieši otrādi, vispilnīgākā komplektācija (ar rezerves akumulatoriem, lādētāju, vairākiem uzgaļiem un urbjiem, uzglabāšanas koferi utt.), arī to varēsiet atrast 220.lv.
Ienāciet un tieciet pie sava pirmā palīga mājsaimniecības darbos vai papildiniet savu instrumentu klāstu ar mūsdienīgu, jaudīgu un augsti kvalitatīvu skrūvgriezi!