Kā jāieklāj tvaika izolācijas plēve?
Tvaika izolācijas plēve jeb membrāna daudzos gadījumos ir būtiska ēkas sastāvdaļa, taču tā bieži tiek ieklāta nepareizi vai arī par to pilnībā aizmirsts. Sadzīves aktivitāšu un procesu radītais, kā arī dabiskais tvaiks rada mitrumu mājās; tvaika izolācijas plēves uzstādīšana uz mājas iekšējās sienas novērsīs kondensāta veidošanos un ierobežos gaisa noplūdi caur sienām, tādējādi novēršot ūdens tvaika piekļūšanu siltumizolācijai un konstrukcijām.
Kas ir tvaika izolācijas membrāna?
Tvaika izolācijas membrāna ir gaisu caurlaidīga (elpojoša), kā arī noturīga pret ultravioleto starojumu, pret dabīgo novecošanos, turklāt ir ar paaugstinātu ugunsdrošību. Šo materiālu ir viegli ieklāt un tam piemīt augsta mehāniskā izturība. Jāņem vērā, ka šīs membrānas gan palēnina tvaika iekļūšanu sienās, tomēr nepārtrauc procesu pilnībā, lai nodrošinātu veselīgu mikroklimatu mājoklī. Ir divu veidu tvaika barjeras: tvaiku caurlaidīgās un tvaiku necaurlaidīgās membrānas.
Kāpēc tvaika barjera nepieciešama?
Tvaika izolācijas membrānas mērķis ir novērst mitruma uzkrāšanos sienās un būvkonstrukciju un materiālu bojāšanu. Neuzstādot tvaika barjeru starp siltumizolācijas materiālu un iekštelpu, daļa mitruma var nokļūt siltumizolācijā, samazinot siltumefektivitāti pat līdz 80% un radot lielākas apkures izmaksas.
Jāņem gan vērā, ka nepareizi uzstādīta tvaika barjera faktiski var notvert mitrumu sienas iekšpusē, savukārt pietiekami poraina siena var efektīvi elpot un ir mazāk uzņēmīga pret ilgstošām mitruma problēmām.
Arī šī materiāla pielietojums ir atšķirīgs, tomēr tās ir piemērotas kā jumta konstrukcijām, tā iekšējām sienām, ārsienām, starpstāvu pārsegumiem, grīdām, kā arī citur.
Kā tvaika izolācijas plēvi ieklāt?
Autors: Spray Foam Experts/flickr.com
Pie rāmja membrānu stiprina ar skavām, kam platāka galviņa, savukārt pie metāla –, izmantojot abpusējo līmlenti. Tajās vietās, kur tvaika izolācijas membrāna piekļaujas citiem materiāliem, to sasaista ar mastiku, lai nodrošinātu materiāla hermētiskumu un maksimāli palielinātu sienas energoefektivitāti.
Tvaika izolācijas membrānai ir ļoti būtiska nozīme laba mikroklimata veidošanā mājoklī, tādēļ tai jābūt noslēgtai – visas salaiduma vietas starp plēvēm būtu jāsavieno ar tām paredzētu līmlenti.
Ko ņemt vērā?
Nav ieteicams izmantot tvaiku pilnīgi necaurlaidīgas barjeras gadījumos, kad der daļēji caurlaidīgi vai caurlaidīgi materiāli. Būvniecības metodes, kas ļauj izžūt iekšējo sienu materiāliem, tiek uzskatītas par labākām nekā tās, kuru mērķis ir pilnībā novērst visa mitruma iekļūšanu telpā.
Tvaika izolācijas membrānu ir ieteicams uzstādīt tajā sienas pusē, kur ir augstāka gaisa temperatūra un mitrums: uz iekšējās sienas vēsākā klimatā un ārējās virsmas karstā, mitrā klimatā. Noteikti būtu jāizvairās no tvaika barjeru uzstādīšanas abās sienas pusēs; ja tvaika barjeras ir uzstādītas uz iekšējo un ārējo sienu virsmām, šāda siena nebūs elpojoša.
Jānoslēdz visas plaisas un caurumus sienā, uz kuras tiks klāta tvaika izolācijas membrāna, lai neveidotos gaisa kabatas. Lai aizdarītu brīvās vietas ap kontaktligzdām vai slēdžiem, izmanto hermētiķi.