Kā kopt bruģi?
Privātīpašuma āra teritorija neapšaubāmi ir mājas un līdz ar to – arī dzīvesvietas – paplašinājums, un tā ir pelnījusi tieši tādas pašas rūpes, kādas tiek veltītas mājokļa iekštelpām. Tas attiecas arī uz bruģakmeņiem, no kuriem izlikts piebraucamais ceļš, veranda vai nojumes pamatne; šī materiāla kopšana patiesībā ir diezgan vienkārša. Bet kā tad kopt bruģi?
Slaucīšana
Viena no vienkāršākajām un efektīvākajām lietām, ko var darīt, lai bruģis izskatītos lieliski, ir to regulāri slaucīt – ieteicams katru dienu. Šāda prakse novērsīs putekļu, augsnes, lapu un citu gružu uzkrāšanos bruģakmeņu starpās un uz tā, kas var ne tikai radīt nevēlamus traipus, bet veicināt labvēlīgus apstākļus nezāļu ieaugšanai, kā arī bojāt tā virsmu. Tāpat ieteicams bruģi slaucīt, ja tiek prognozēts lietus, jo tas vēlāk atvieglos tīrīšanu.
Skalošana
Autors: Ian Smith/flickr.com
Pēc bruģa slaucīšanas vēlams to arī rūpīgi noskalot, izmantojot dārza šļūteni vai augstspiediena mazgātāju – tā saucamās ūdens slotas režīmā. Tādā veidā no bruģakmeņu virsmas tiks noskaloti arī uz tā palikušie gruži un putekļi, kurus pavisam ērti būs pārvietot uz piebraucamā ceļa vai cita ar bruģi klāta laukuma malu. Izmantojot ūdens slotu, turklāt būs vieglāk kopt nelīdzenas virsmas, jo tādā veidā ūdens neuzkrāsies ieplakās.
Bruģa tīrīšanas līdzekļi
Papildus regulārai slaucīšanai un skalošanai var izmantot speciālus līdzekļus, kas paredzēti ķieģeļu, akmens un bruģakmens mazgāšanai. Ja tādu nav, risinājums, kas palīdzēs cīņā pret netīrumiem un gružiem un kas atrodas gandrīz jebkurā mājsaimniecībā, ir ziepes, baltais etiķis un ūdens. Tomēr jāņem vērā, ka jāizmanto tikai balto etiķi, jo tumšāki etiķa veidi var iekrāsot bruģakmeņus. Ieteicams tam apmēram stundu ļaut iesūkties akmeņos, pirms mazgāt bruģi ar ziepēm un ūdeni.
Tāpat arī labākā aizsardzība pret nezālēm un sūnām, kas atrodas starp bruģakmeņiem, ir etiķa vai vārāmās sāls izmantošana. Ja uz bruģa ir eļļas traipi, šīs metodes no tiem diemžēl nepalīdzēs atbrīvotie – šajā nolūkā vislabāk izmantot kādu eļļas noņemšanai paredzētu līdzekli.
Blīvēšana
Autors: Impressions Paving and Landscaping/flickr.com
Bruģakmeņu blīvēšana ir viens no labākajiem veidiem, kā to izskatu saglabāt pēc iespējas ilgāk. Šim mērķim specializētos veikalos mūsdienās ir iegādājami dažādi līdzekļi, kas paredzēti betona bruģa un uzsūcošu minerālo pamatu piesūcināšanai, blīvēšanai un aizsardzībai.
Parasti blīvēšana vajadzētu atkārtoti noblīvēt ik pēc viena diviem gadiem, it īpaši, ja no bruģakmeņiem ir veidota terase vai piebraucamais ceļš, kas tiek izmantoti ļoti bieži. Šis process ne tikai palīdzēs aizsargāt šo materiālu no apkārtējās vides nelabvēlīgajiem faktoriem, bet arī krietni atvieglos to uzkopšanu. Ja bruģis ir pareizi noblīvēts, tad viss, kas jādara, lai tie izskatītos lieliski, ir regulāri noskalot tos ar dārza šļūteni.