Kā kopt koka grīdu?
Katrs gadalaiks rada jaunas problēmas koka grīdām – ziema nāk ar sniegu, ledu un sāli, pavasaris ar lietu, dubļiem un netīrumiem, vasara ar smiltīm, bet rudens – atkal dubļiem un mitrumu. Neskatoties uz iepriekš minēto, koka grīdas ir skaistas, dabiskas un patīkamas sajūtām, tāpēc raksta turpinājumā daži padomi, kā kopt koka grīdas un saglabāt to izskatu vairāku gadu garumā.
Koka grīdas apstrādāšana
Autors: Ant & Carrie Coleman/flickr.com
Vispirms jāņem vērā tas, ka koka grīdu nepieciešams apstrādāt, lai tās dabiskais izskats saglabātos pēc iespējas ilgāk un koks neizbalotu, nedzeltētu, kā arī nepiesūktos ar dažādiem šķidrumiem un traipiem. Tradicionāli koka grīdu apstrādā ar lineļļu, klājot to vairākās kārtās (pirms apstrādāt ar lineļļu, jāparūpējas, lai grīda būtu tīra un pavisam sausa).
Grīdu var arī lakot, un arī laku nepieciešams klāt vairākās kārtās – pāris pirmās būs kā grunts. Jāpatur prātā, ka eļļotas grīdas kopšana ir krietni vien vieglāka salīdzinājumā ar lakotu grīdu.
Nekavējoties uzslauki uz tās esošus šķidrumus
Izmantojot sausu vai nedaudz mitru drānu, nekavējoties uzslauki visu, kas izlijis, izvairoties no slapjām lupatām vai tvaika tīrāmajiem, kas laika gaitā var nodarīt koka grīdai tikai lielāku kaitējumu. Tā kā koksne uzbriest un saraujas atkarībā no mitruma gan uz tās, gan gaisā, ir svarīgi uzturēt zemu mitruma līmeni, lai izvairītos no koksnes uzbriešanas un plaisāšanas. Arī eļļotu un/ vai vaskotu grīdu nevajadzētu tīrīt, izmantojot pārāk slapju lupatu vai tvaika putekļusūcēju.
Mazgāšana
Autors: Tom Woodward/flickr.com
Ja koka grīda nav lakota, tikai ievaskota ar dabisko vasku vai apstrādāta ar lineļļu, putekļus tīra ar ūdenī viegli samitrinātu lupatu. Var izmantot ziepjūdeni, kas palīdz izņemt netīrumus no koka porām.
Abrazīviem un spēcīgai ķīmijai – nē! Traipus koka grīdā nedrīkst tīrīt ar spēcīgiem ķīmiskiem vai abrazīviem līdzekļiem, jo tie var tikai radīt jaunus plankumus un sabojāt koka dēļu virsmu. Šim darbam jāizvēlas atbilstošus kopšanas līdzekļus, kas paredzēti vaskotām, krāsotām, lakotām vai eļļotām grīdām.
Izmanto mēbeļu “pēdiņas”
Skrāpējumi ir viena no nepatīkamākajām problēmām, ar ko jātiek galā mājoklī, kurā ir koka grīdas. Kaut arī daži skrāpējumi ir neizbēgami, citi noteikti ir novēršami. Viens no labākajiem veidiem, kā to paveikt, ir speciālu paliktņu jeb “pēdiņu” pielīmēšana krēslu, dīvānu, galdu un citu mēbeļu kājām.
Tīri putekļus un smiltis ik dienas
Autors: 2ndCAB/flickr.com
Tas var šķist pārmērīgs, taču vajadzīgs un efektīvs ieteikums. Pat ja tavā mājā visi pārvietojas ar basām kājām vai zeķēm, visur veidojas putekļi, kas pēc tam nosēžas koka šķiedrās un starp grīdas dēļiem, veicinot to nolietošanos. Arī ja grīda ir netīra, piemēram, piebradāta, to tīrīt sāk ar sauso uzkopšanu, izmantojot putekļu sūcēju vai birsti, pirms ķeras pie mazgāšanas.
Tāpat, lai arī cik sāpīgi tas izklausītos, iknedēļas sūkšana ar putekļsūcēju ir nepieciešama gan tādēļ, lai māja būtu tīra, gan arī lai nodrošinātu, ka visas drupatas, smiltis un netīrumi, kas palaisti garām slaucīšanas laikā, nesaskrāpē koka grīdas. Smalkās smiltis, akmentiņi norīvē grīdu kā smilšpapīrs un sabojā grīdas virsmu. Ja pašam šādiem darbiem nav vaļas, ērts risinājums ir kāds no robotiem-putekļsūcējiem.