Kā neitralizēt mitrumu vannas istabā? Skaidro speciālisti

Kā neitralizēt mitrumu vannas istabā? Skaidro speciālisti

Lielākoties vannas istaba ir mitrākā vieta mājā. Pēc ekspertu domām, ja vannas istabā nav labas ventilācijas un šeit esošās ierīces un mēbeles ir uzstādītas, neievērojot rekomendācijas, ilgtermiņā uzkrātā mitruma dēļ var parādīties pelējums, kas ir bīstams veselībai. Tiek uzsvērts, ka vannas istabā esošajām ierīcēm un mēbelēm vispirms jābūt funkcionālām, viegli pieejamām un tikai pēc tam estētiski pievilcīgām.

Izvēloties mēbeles vannas istabai, pirmām kārtām jāpievērš uzmanība to materiāliem. Kā norāda sanitāro sistēmu ražotāja „Geberit“ pārstāve Pārsla Sauka, lai vannas istabas mēbeles nesabojātu no vannas un dušas izlijušais ūdens vai mitrums, tām jābūt izgatavotām no materiāliem, kas ir izturīgi pret tiešu mitruma iedarbību. Arī vannas istabas mēbeļu praktiskumam un komfortam vajadzētu būt vienlīdz svarīgam izvēles kritērijam, un tikai tad jāvērtē to izskats.

Mitruma kontrolei vannas istabā nepieciešamas funkcionālas mēbeles

“Nav šaubu, ka varam atrast patīkamas, mūsdienīga izskata mēbeles, kas izrotā vannas istabu, tomēr galvenais – lai tās būtu praktiskas.” Nepiemēroti paneļi var uzsūkt mitrumu un uzbriest. Rezultātā rodas neviendabīgas, saplaisājušas virsmas, kā arī durvis un atvilktnes, kuras vairs nav iespējams kārtīgi aizvērt. Vannas istabas specifikas dēļ, kur mitrums ir pastāvīgs iemītnieks, jāizvairās arī no mēbelēm un ierīcēm ar specifisku dizainu, kas tās padara grūti sasniedzamas un tīrāmas. Kāpēc? Jo ar laiku ūdens kondensāts var sākt uzkrāties šajās nepieejamās vietās un sākt pelēt," skaidro sanitāro sistēmu eksperte.

Viņasprāt, viens no galvenajiem ieteikumiem, iekārtojot vannas istabu, ir mēģināt no grīdas pacelt ierīces un mēbeles, vislabāk tās stiprināt pie sienas, lai nebūtu vietu, kur varētu uzkrāties netīrumi vai mitrums. Papildu ieguvums – pie sienas piestiprinātas mēbeles tik ļoti nesamazina telpu, tādejādi vannas istabu padarot šķietami lielāku.

“Laika gaitā aiz grīdā uzstādītā tualetes poda bieži parādās putekļu uzkrājumi ar kondensātu, kā arī dažādi netīrumi un pat pelējums. Iemesls ir vienkāršs – nelielā telpā ir grūti pamatīgi iztīrīt visas vietas, kas atrodas aiz tualetes poda. Šī problēma tiek novērsta, kad tualetes pods un citas vannas istabas mēbeles netiek uzstādītas uz grīdas, bet gan stiprinātas pie sienas. Tad tīrīšana ir daudz ērtāka”, skaidro eskperte.

Ērts vannas istabas aksesuārs – spogulis ar pretaizsvīšanas funkciju

Pēc sanitāro sistēmu ekspertes domām, ārkārtīgi biežo problēmu, kas saistīta ar cita svarīga vannas istabas aksesuāra - spoguļa - aizsvīšanu, var atrisināt ar moderno tehnoloģiju palīdzību. "Pārdošanā pieejami spoguļi, kas aprīkoti ar sildošu pārklāju ar pretaizsvīšanas funkciju, kas nodrošina, ka pēc iziešanas no dušas vai vannas spogulis nekad, tā teikt, neaizsvīdīs un mēs varēsim ērti lietot spoguli jebkurā brīdī. Vienlīdz svarīgi, ka šāds risinājums ir arī energoefektīvs, jo, piemēram, ja aizmirsīsi izslēgt šo funkciju, pēc 30 minūtēm tā izslēgsies automātiski," stāsta eksperte.

Tomēr viņasprāt viens no būtiskākajiem faktoriem, kas kontrolē mitrumu, ir labi funkcionējoša vannas istabas ventilācija. Sanitāro sistēmu ražotāja pārstāves teikto apstiprina arī interjera dizainere Anete Antoneviča, kas ikdienā saskarās ar ļoti dažādi iekārtotām vannas istabām.  “Pelējumu vannas istabā parasti izraisa slikta ventilācija un liekais mitrums. Iemesls tam ir nepareizi funkcionējošs ventilators, aizsērējis filtrs vai mājas dabiskā ventilācija bez papildus nosūkšanas, kas nevar izvadīt kondensātu no telpām,” skaidro speciāliste.

Tāpat interjera dizainere uzsver, ka jau no telpas dizaina koncepta izstrādes brīža jāpiemeklē visi atbilstošie elementi un materiāli. „Ļoti jāpievērš uzmanība funkcionalitātei, jo ne visi materiāli būs piemēroti telpām, kurās veidojas mitrums, īpaši, ja uz tiem ilgstoši atrodas ūdens un kosmētiskie līdzekļi. Mūsdienu kvalitatīvākie ražotāji šajā ziņā ir ļoti advancēti un piedāvā plašu klāstu – no santehnikas līdz pat mēbelēm, – lai vannas istabu izdodas iekārtot ne tikai atbilstoši higiēnas augstākajiem standartiem, bet arī vizuāli tīkami un savstarpēji saskaņoti,“ pauž interjera dizainere.

Pamata ieteikumi „veselīgas“ vannas istabas  uzturēšanā

Tā kā vannas istabā ir augsts mitruma līmenis, kas ir ideāls vides faktors pelējuma attīstībai, pelējums var parādīties uz dažādiem materiāliem, ieskaitot flīzes, grīdas segumu, sienu krāsas, silikonu un pat uz dušas aizkara. Lai saglabātu “veselīgu” vannas istabu un novērstu pelējuma veidošanos, ir vairāki ieteikumi:

1.  Labas ventilācijas nodrošināšana: pārliecinies, ka ir efektīva gaisa cirkulācija, un, ja iespējams, izmanto vannas istabas ventilatoru. Ventilatoru ieslēdz vannas izmantošanas laikā un turpini to darīt vēl apmēram 30 minūtes pēc vannas istabas lietošanas.

2.  Mitruma kontrole: dod priekšroku materiāliem, kas ir noturīgi pret mitrumu. Šis attiecas gan uz grīdas un siena segumiem, gan mēbelēm un iekārtām.

3.  Regulāra tīrīšana: lai novērstu pelējuma veidošanos, izmanto pelējuma novēršanas līdzekļus un nodrošini, ka tiek rūpīgi noņemtas pelējuma sporas.

4.  Labas kvalitātes apdares materiāli: izvēlies apdares materiālus, kas ir izturīgi pret mitrumu un pelējuma veidošanos. Flīzes, stikla paneļi un citi viegli tīrāmi materiāli būs laba izvēle.

5.  Mēbeļu izvietojums: novieto mēbeles nodrošinot brīvu gaisa cirkulāciju un vieglu pieejamību tīrīšanai. Izvairies no lielu objektu piebīdīšanas pie sienām, jo tas ierobežos gaisa plūsmu.

6.  Ierobežo tiešu ūdens izplatību: pārliecinies, ka dušas kabīnes stikls vai aizkars ir pareizi uzstādīts un atbilstoši funkcionē, novēršot ūdens izplūšanu vai šļakstus.

7.  Periodiska pārbaude: regulāri pārbaudi vannas istabas stāvokli un pievērs uzmanību potenciāliem mitruma avotiem vai pelējuma veidošanās pazīmēm. Ja pamani pat mazāko pelējuma veidošanos, ātri risini problēmu.

Pelējums vannas istabā bīstams bērniem un veciem cilvēkiem

Lai arī ir zināms, ka pelējums ir bīstams visiem, nereti neaizdomājamies, ka zemākas imunitātes dēļ tas ir īpaši kaitīgs maziem bērniem un cilvēkiem gados un var izraisīt dažādas ar elpceļiem saistītas slimības. Ja pelējums jau ir izveidojies, ir svarīgi to pēc iespējas drīzāk novērst un attīrīt. To visu ņemot vērā, dizainere no sirds iesaka uzticēties savas jomas speciālistiem un viņus iesaistīt gan vannas istabas plānošanas un būvniecības procesā, gan arī gadījumos, kad pelējums jau ir izveidojies un nepieciešama profesionāla skartās zonas apstrāde.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.