Kā nodrošināt gaisa kvalitāti iekštelpās?
Gaisa kvalitāte mājās var būt tikpat zema vai bieži vien pat zemāka nekā ārā. Statistika rāda, ka līdz pat 90% laika cilvēks pavada telpās – mājās, darbā vai skolā, – it sevišķi gada aukstajos mēnešos un laikā, kad apkārt plosās COVID-19; gaiss, ko elpojam, savukārt, tieši ietekmē mūsu veselību. Kā tad nodrošināt gaisa kvalitāti iekštelpās?
Der atcerēties, ka arī tādi mājsaimniecībā bieži vien lietoti produkti kā, piemēram, dezodoranti un gaisa atsvaidzinātāji, tīrīšanas līdzekļi, pat tintes printeri veicina gaisa piesārņojumu iekštelpās. Tāpat gaisa kvalitāte mājās, darbavietās un citur ir atkarīga no izmantotajiem būvniecības materiāliem, kā arī no tā, kādas ir konkrētās telpas funkcijas un cik bieži tā tiek vēdināta.
Gaisa attīrītājs
Autors: Aaron Yoo/flickr.com
Gaisa attīrītājs ir minams kā viens no modernākajiem un arī efektīvākajiem risinājumiem. Šāda veida iekārtas ir kļuvušas absolūti nepieciešamas iekštelpās ar paaugstinātu piesārņojuma līmeni un dažādu alergēnu koncentrāciju gaisā. Gaisa attīrītājs kontrolē gaisa kvalitāti, atbrīvojoties no alergēniem, ziedputekšņiem, putekļiem un citām mikroskopiskām piesārņojuma daļiņām. Atsevišķas iekārtas pat absorbē jebkādas nepatīkamas smakas, ko rada, piemēram, krāsas un lakas.
Vēdināšana
Viens pavisam vienkāršs veids, kā palīdzēt mazināt nekvalitatīva gaisa problēmas, ir palielināt gaisa plūsmu visā mājoklī, proti, atverot logus. Bieži vien gaisa kvalitāti cenšas uzlabot, izmantojot dažādus papildu filtrus, tomēr tas samazina gaisa plūsmu. Jāņem vērā arī tas, ka baktērijas un citi mikroorganismi aug siltā, mitrā vidē, tāpēc var iegādāties gaisa sausinātāju.
Nevēdinātās vai slikti ventilētās telpās COVID-19 izraisošais vīruss ilgstoši paliek gaisā sīku pilienu jeb aerosolu veidā, tieši tādēļ tieši telpu vēdināšana var mazināt tā izplatību.
Ventilācija
Laba ventilācija mājās palīdz izvairīties no problēmām, kas saistītas ar sliktu gaisa kvalitāti; palīdz mājai atbrīvoties no mitruma, dūmiem, ēdiena gatavošanas smakas un gaisa piesārņotājiem iekštelpās. Lai telpās būtu laba ventilācija, jābūt gaisa pieplūdei, gaisa pārplūdei starp telpām un nosūces kanāliem. Mūsdienīga ventilācija kontrolē siltuma līmeni, samazina mitrumu gaisā, kā arī attur to no iekļūšanas neizolētās sienās. Ir nepieciešams, lai gaisa plūsma būtu nepārtraukta, jo viss, kas kavē gaisa plūsmu mājās, var nodarīt kaitējumu gan pašai ēkai, gan iemītnieku veselībai.
Problēmfaktoru novēršana
Autors: Shawn Henning/flickr.com
Daži paklāju un mēbeļu veidi izdala tvaikus, arī krāsas un lakas, kas ir gaistoši organiskie savienojumi (GOS), kas savukārt ietekmē elpošanu un saasina ar elpceļu slimībām saistītos simptomus. Ja ir iespēja, jāpadomā par dabisku grīdas segumu – flīzēm, koka grīdām. Tāpat ir ieteicams sienu apdarē izmantot pēc iespējas nekaitīgas krāsas; krāsai jābūt ērti uzklājamai, noturīgai, tādai, ko nevar ietekmēt apkārtējā vide: mitrums, saules stari.
Telpaugi
Noteikti nedrīkst aizmirst par visdabiskāko līdzekli gaisa attīrīšanai telpās – augiem, kas ātri un efektīvi atbrīvo mājokli nepatīkamām un nedabiskām smakām. Daži augi, piemēram, istabas papardes vai orhidejas, arī uzsūc mitrumu no gaisa. Tādējādi tie var samazināt ne vien mitruma līmeni un enerģijas patēriņu, bet arī uzlabot gaisu telpā, absorbējot oglekļa dioksīdu un nodrošinot ar vairāk skābekļa!