Kā nomainīt jaucējkrānu, un kas jāņem vērā?
Visgrūtākais jaucējkrāna nomaiņas procesā ir vecās iekārtas atvienošana, jo vienmēr rodas neparedzētas problēmas: sarūsējuši pievadi un caurules, grūti sasniedzami uzgriežņi, kā arī citi apgrūtinājumi. Jauna virtuves jaucējkrāna uzstādīšana nemaz nav grūta; kā to nomainīt, un kas jāņem vērā?
Faktiski norādes, kas sniegtas jaucējkrāna uzstādīšanas pamācībā, ir viena no būtiskākajām nepieciešamībām jaunās iekārtas pievienošanā. Negadoties neparedzētām problēmām, aptuveni pēc stundas darbs būs paveikts. Ja jaucējkrāns jau sagādāts, jāpārliecinās, vai nav nepieciešams nomainīt arī ūdens pievadus; gadījumā, ja uz tiem redzama rūsa vai kādi citi mehāniski bojājumi, jāmaina arī tie. Jāpatur prātā, – ja tev nav pieredzes santehnikas jomā, bieži vien ērtākais un labākais variants ir nolīgt zinošu santehniķi, nevis mēģināt darbu paveikt pašrocīgi.
Vecā jaucējkrāna atvienošana
Foto: David Levine/flickr.com; autors: santehnikis
Pirms ķerties pie vecā jaucējkrāna un tā lokano pievadu atvienošanas, ir būtiski vispirms noslēgt aukstā un karstā ūdens padevi. Parasti zem izlietnes ir šim nolūkam domāti īpaši ventiļi. Vislabāk telpā – virtuvē vai vannas istabā – pilnībā noslēgt ūdens padevi, aizgriežot attiecīgos krānus vai ventiļus. Kad karstā un aukstā ūdens padeve ir noslēgta, zem pievadu savienojuma vietas jānovieto trauks, kurā iztecēs pievados un krānā palikušais ūdens. Atskrūvē pievadus no ūdensvada caurulēm, atgriež arī krānu un ļauj iztecēt ūdenim; ja ūdens turpina plūst, ventilis var būt nepilnīgi noslēgts vai bojāts.
Iekārtas noņemšana
Foto: David Levine/flickr.com; autors: santehnikis_maina_jaucejkranu
Kad pievadi ir atvienoti, jānoņem vecais jaucējkrāns, kas, atkarībā no konfigurācijas, var būt piestiprināts zem izlietnes ar vienu vai vairākām skrūvēm. Dažreiz tām ir sarežģīti piekļūt, turklāt stiprinājuma elementi visbiežāk kondensāta dēļ ir aprūsējuši; šādā gadījumā var izmantot rūsas šķīdinātājus. Kad fiksējošie stiprinājumi noņemti, vajadzētu būt iespējai noņemt veco jaucējkrānu no izlietnes. Lai izgaismotu telpu zem izlietnes, būs vajadzīga darba gaisma (piemēram, pieres lukturis) un regulējama stellatslēga.
Nepieciešamības gadījumā var nomontēt ūdens maisītāju kopā ar visu izlietni, tādējādi būs gan vienkāršāk nomontēt veco, gan pēc tam uzstādīt jauno jaucējkrānu.
Jaunā maisītāja uzstādīšana
Foto: Steve Johnson/flickr.com; autors: atgriezts_udens_krans
Jaucējkrāniem ir dažādas konfigurācijas un attiecīgi arī daudz veidu, kā tos uzstādīt un pielāgot. Pirms iegādāties jaunu jaucējkrānu, jāizpēta, kāds ir jau esošais; ir, piemēram, tādi maisītāji, kurus stiprina ar vītņstieņu tapām un speciālu paplāksni, un tādi, ko stiprina ar piespiedējuzgriezni.
Izlietni vispirms nepieciešams notīrīt: atbrīvo to no netīrumiem, ūdens, rūsas un nogulsnēm. Tad uz izlietnes tām paredzētajā vietā novieto blīvgumijas un pie izlietnes nofiksē jaucējkrānu. Visbeidzot ir pienācis laiks pievienot lokanos ūdens pievadus jaucējkrānam un pēc tam arī ūdensvadam, neaizmirstot to, kurš no tiem paredzēts aukstajam un kurš – karstajam ūdenim. Savienojuma vietu papildu hermetizācija aprasti nav nepieciešama, jo ūdens pievadu uzgriežņos jau ir blīvgumijas.
Lēnām atkal atgriež ūdens padeves ventili, vienlaikus pārbaudot noplūdes. Ja ūdens tek normāli un noplūdes nav, tad viss ir kārtībā. Lai nepieļautu tā priekšlaicīgu aizsērēšanu, noņem no jaucējkrāna gala aeratoru un ļauj ūdenim vismaz minūti tecēt, lai izskalotu iespējamus gružus, kas maiņas procesā var būt nokļuvuši pievados.