Kā noņemt laminātu?
Lai gan vecās grīdas demontēšana var šķist kā īstas galvassāpes, lamināta grīdas noņemšana nav tik liels izaicinājums, kā varētu gaidīt. Izmantojot pareizos instrumentus un dažus padomus, šo darbiņu iespējams paveikt samērā īsā laikā.
Lamināta grīdas segums ir ļoti populārs jau kopš tā izgudrošanas pagājušā gadsimta 70. gadu beigās. Tipisks tā kalpošanas laiks svārstās no 15 līdz 25 gadiem, tomēr, lai arī materiāls ir izturīgs, tas laika gaitā neizbēgami izbalēs, noskrāpēsies, izkustēsies vai galu galā izies no modes. Neatkarīgi no tā, vai to nepieciešams nomainīt tā sliktā stāvokļa dēļ vai tāpēc, ka tas vairs neizskatās estētiski, lamināta grīdas noņemšanas process ir pietiekami vienkāršs, lai to izdarītu pats.
Vecā lamināta utilizēšana
Vispirms jāsaprot, kur vecais lamināts tiks likts. Atkarībā no grīdas platības, viens no ieteikumiem būtu iznomāt būvgružu konteineru, vispirms salīdzinot cenas starp vairākiem atkritumu un būvgružu savākšanas uzņēmumiem, jo izmaksas mēdz atšķirties.
Lamināta grīdu veidi
Pirms demontēt lamināta grīdu, jāņem vērā, kāda veida lamināts tas ir un kā uzstādīts, lai to noņemtu pareizi. Līmēts lamināts bija pirmās paaudzes grīdas segums, kas nozīmē, ka dēļus savā starpā notur līme. Šis veids pēdējos gados nav tik populārs, bet, ja grīda ir veca, iespējams, segums ir nostiprināts tieši šādā veidā. Turklāt, līmētu laminātu vairs nebūs iespējams izmantot atkārtoti.
Nākamās paaudzes “peldošā” lamināta grīda, kuras stiprināšanas pamatā ir tā sauktā “click” savienojuma sistēma, netiek piestiprināta pie pamatnes – tā vietā grīdas segums “peld” uz īpaša mīksta starpklāja. Lamināta dēlīši ir veidoti tā, lai tie būtu savienojami bez līmes. Pareizi un rūpīgi noņemtu, šāda veida laminātu var izmantot atkārtoti.
Sagatavošanās darbam
Autors: Dick 750/flickr.com
Dēlīšu noņemšanas un pārvietošanas laikā noteikti jāvalkā biezus darba cimdus un zābakus, jo lamināta malas bēdz būt asas un var sagriezt ādu. Arī lamināta dēļu skaidas ir vieglas un smalkas un var izraisīt nopietnus acu ievainojumus, tāpēc demontāžas darba gaitā ir ieteicams valkāt arī aizsargbrilles.
Visas mēbeles jāiznes no telpas, lai nodrošinātu neierobežotu piekļuvi visiem lamināta dēlīšiem. Pēc tam noņem grīdlīstes pa visu telpas perimetru. To darot, jābūt uzmanīgam, lai netiktu saplēstas ģipškartona plāksnes, ja tādas izmantotas iekštelpas apdarē. Izmantojot marķieri vai zīmuli, atzīmē gan konkrēto sienu, gan līsti, pie kuras tā atradusies – tas atvieglos to uzstādīšanu pēc jaunās grīdas ieklāšanas.
Pēc tam atvieto visus dekoratīvos sliekšņus, kas bieži pārklāj grīdas segumu savienojuma vietas starp telpām (piemēram, no lamināta uz flīzēm virtuvē).
Kā demontēt lamināta grīdas segumu?
Autors: shutterstock.com
Lai noņemtu lamināta grīdu, uzmanīgu iespiež neliela laužņa plakano āķveida galu spraugā starp sienu un pirmo lamināta dēlīšu rindu, lai to paceltu par aptuveni 45 grādiem. Peldošā lamināta dēlīši, piepaceļot tos, atvienosies no blakus esošajiem. Ja segums ir pielīmēts, satver dēlīti ar rokām un paliec to atpakaļ, līdz salīmētā šuve saplīst. Atkārto šo procedūru ar katru dēlīti pirmajā rindā.
Kad pirmā rinda ir demontēta, pabīda lauzni zem katra dēlīša, lai to paceltu. Pēc tam ņem nost dēli pēc dēļa, rindu pēc rindas. Kad lamināts demontēts, noņem arī mīksto starpklāju, kas atrodas zem tā. Ja lamināts ir bijis pielīmēts, noņem uz grīdas pielipušos tā atlikumus un līmi. Visbeidzot izslauka un izsūc grīdu, attīrot to no gružiem, skaidām un putekļiem.