Kā parūpēties par savu drošību jumta montāžas vai remontdarbu laikā?

Kā parūpēties par savu drošību jumta montāžas vai remontdarbu laikā?

Darbs augstumā – kāda darba vai uzdevuma veikšana jebkurā vietā, kur, nepiemērojot atbilstošus drošības pasākumus, cilvēks pakļauts nokrišanas riskam, kas varētu izraisīt miesas bojājumus vai pat letālas sekas. Drošība uz jumta, savukārt, ir preventīvu un drošības pasākumu sistēma, veicot darbus un remontdarbus uz jumtiem. Kā parūpēties par savu drošību jumta montāžas vai remontdarbu laikā?

Pirmkārt, lai izvairītos no miesas bojājumiem, kā arī strukturāliem bojājumiem, atrodoties un veicot darbu augstumā, jāievēro drošības noteikumu komplekss. Būtiski ņemt vērā, ka, veicot darbus augstumā, darbinieki tiek pakļauti tādiem riskiem kā kritieni, kas ir viens no galvenajiem nāves cēloņiem būvniecības nozarē.

Biežāk sastopamie apdraudējumi, veicot darbu uz jumta

jumta_seguma_maina
Marc Kleinmann/flickr.com

Lai izvairītos no apdraudējuma, nopietniem ievainojumiem un nāves, ir svarīgi identificēt bīstamību, strādājot uz jumtiem, un ievērot visus nepieciešamos drošības pasākumus.

Strādājot augstumā, vienmēr uzmanies no kritiena draudiem. Jāsaprot, vai konstrukcija ir pietiekami droša, lai noturētu papildu svaru; vai kāpnes un sastatnes ir pareizi novietotas un nav bojātas; vai darba veikšanai sagādāts nepieciešamais aprīkojums?

Tāpat, veicot jumta montāžu vai remontu, būtisks aspekts ir elektroinstrumenti; ja ar tiem neapietas uzmanīgi, tie jebkurā gadījumā var nodarīt nopietnu kaitējumu darba veicējam, radīt aizķeršanās, traumu un kritiena riskus. Būtiski ir izvairīties arī no elektrotraumām: nepareiza rīkošanās ar elektroiekārtām var izraisīt elektrošoku, apdegumus, ugunsgrēkus un pat letālu iznākumu.

Jāņem arī vērā, ka, neatkarīgi no tā, vai tas ir deglis, ko izmanto jumta seguma ieklāšanas procesā, vai karsta saule, ir jāsargājas no ārkārtējas temperatūras draudiem.

Darba drošības un kontroles pasākumi

drosibas_ekipejums_uz_jumta
leah hucks/flickr.com

Vispirms jāizvērtē iespējamie riski – darba veikšanas augstums, tā ilgums un biežums, kā arī jumta konstrukcijas stāvoklis. Jānovērš vai pēc iespējas jāsamazina kritienu risks, izmantojot drošu darba vietu (piemēram, specializētas sastatnes) un / vai attiecīgu aprīkojumu. Jāsamazina potenciālā kritiena riski; ja risku nav iespējams novērst, jānodrošinās ar piemērotu ekipējumu.

Drošības ekipējums var ietvert, piemēram, neslīdošus apavus, ķiveri, cimdus, acu aizsardzību (piemēram, aizsargbrilles un vizieris), dzirdes aizsardzības līdzekļus (piemēram, ausu aizbāžņus un austiņas), drošības jostas un auklas, aizsargmaskas, kā arī speciālu aprīkojumu darbam mitros apstākļos.

Te gan jāņem vērā, ka katrā darba veikšanas posmā vispirms jāievieš kolektīvās drošības pasākumus, kas pasargās visus, kuri ir pakļauti riskam, pirms piemērot drošības līdzekļus, kas aizsargā tikai indivīdu. Kolektīvās drošības līdzekļi ir, piemēram, tādas iekārtas kā pastāvīgās vai pagaidu margas, šķērveida pacēlāji un mobilie torņi.

Ko vēl ņemt vērā?

kapnes_jumta_remonts
Rainier View Construction & Roofing/flickr.com

Darbu ieteicams veikt tikai labos laikapstākļos, izvairoties no liela karstuma vai aukstuma, sniega, spēcīga vēja un lietavām. Ekstremāli laikapstākļi ne tikai veicina paslīdēšanu un kritienus, bet arī var traucēt pareiza jumta seguma uzstādīšanā vai remontdarbos.

Uzmanīgi jāizvieto troses un pagarinātājus, lai tie nemaisītos pa kājām: tās ne tikai ierobežo darba veicēja kustības un manevrētspēju, bet arī var izraisīt letālus negadījumus. Pirms un pēc darba veikšanas jāsakārto darba veikšanas vieta (jumts) un jāpārliecinās, ka uz tās neatrodas netīrumi un gruži, kā arī neizmantojami priekšmeti, kas var izraisīt negadījumus.

Nedrīkst pārslogot trepes un pārsniegt ieteicamo svaru – pirms tiek veikts kāds darbs uz jumta, jāņem vērā darba veicēju, to ekipējuma un / vai pārvietojamo materiālu smagumu. Tāpat nevajadzētu izmantot trepes smaga un ilgstoša, bet gan īslaicīga darba (maksimums 30 minūtes vienā reizē) veikšanai.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri