building.lv skaitļos

Lietotāji online14
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Kā pasargāt sevi no neplānotiem zaudējumiem mājokļa būvniecības procesā? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kā pasargāt sevi no neplānotiem zaudējumiem mājokļa būvniecības procesā?

Kā pasargāt sevi no neplānotiem zaudējumiem mājokļa būvniecības procesā?

Kopš postošās dabas stihijas augusta sākumā saņemam daudz jautājumu par to, kādus riskus sedz mājokļa apdrošināšana? Uzreiz jāsaka, lielākoties var apdrošināties pret krusas, negaisa, un liela vēja nodarītiem postījumiem. Aizsardzība nereti attiecas ne tikai uz pašu mājokli un tā konstrukcijām, bet arī, piemēram, uz saules paneļiem, teritorijas iežogojumu, mājoklī esošo sadzīves tehniku un iedzīvi, ja vien pirms līguma slēgšanas ir rūpīgi izvērtēts apdrošināšanas segums un iekļautie riski.

Tomēr nesenā vētra un krusa aktualizē vēl kādu citu jautājumu – kā mazināt zaudējumus, kas var rasties mājokļa būvniecības laikā?  Topošā mājokļa elementi var ciest daudz vairāk brīdī, kad vēl nav uzklāts jumta segums vai līdz galam nav nostiprinātas sienu konstrukcijas, nekā jau uzbūvēts nams. Taču patiesībā iespēja ciest zaudējumus no dabas stihijām un virkni citu risku sākas jau brīdī, kad tiek uzsākta mājokļa celtniecība, piemēram, kad tikai uzstādītas mājokļa nesošās konstrukcijas vai adresē tiek ieslēgti būvniecībai paredzētie materiāli. Tāpēc topošā mājokļa apdrošināšanu pareizi ir sākt līdz ar būvdarbu sākumu, nevis atlikt to līdz ievākšanās brīdim.

Daļa apdrošinātāju piedāvā tādu mājokļa apdrošināšanu, kas ir derīga gan uzsākot būvniecību, gan mājokļa tālākajos lietošanas posmos. Pēc būvniecības noslēguma jaunā māja paliks apdrošināta pret visiem ierastajiem riskiem, kas skar mājokli un tā iedzīvi. Proti, ja nemainās mājokļa platība, viens līgums var kalpot visā tā ekspluatācijas laikā. Tāpat būtiski izvērtēt, vai mājoklis apdrošināts atjaunošanas vērtībā, jo tādā gadījumā apdrošināšana attiecas uz aktuālo atjaunošanas vērtību un atbilst konkrētā brīža mājokļa atjaunošanas izmaksām, nevis kādām pagātnes vai līgumā ierobežotām izmaksām. Tiesa, ja tiek paplašināta māja, būvēta papildu palīgēka, pamainījušās vajadzības attiecībā uz iedzīves vai civiltiesiskās atbildības apdrošināšanu, tad gan jāveic izmaiņas, lai līgumā ietvertā aizsardzība būtu aktuāla.

Paredzami un neparedzami riski

Nereti vajadzība pēc apdrošināšanas parādās brīdī, kad būvatļaujas saņemšanai un būvniecības darbu uzsākšanai ir nepieciešama civiltiesiskās atbildības apdrošināšana. Šī apdrošināšana sedz trešajām pusēm nodarītos zaudējumus, kas radušies būvniecības laikā. Piemēram, ja celtniecības dēļ traumas gūst garāmgājējs, ja tiek sabojāts kaimiņu īpašums, autotransports u. tml. Tomēr ieteicams ir izvēlēties vienotu mājokļa apdrošināšanas polisi, kurā iekļauta ne tikai civiltiesiskās atbildības apdrošināšana, bet arī aizsardzība par un ap mājokli un tā būvniecības iespējamiem riskiem.

Runājot par izplatītākajiem riskiem būvniecībā esošos mājokļos, vispirms jāmin virkne pašsaprotamu situāciju – dabas stihijas, ugunsnelaimes, zādzības un vandalisma gadījumi. Būvniecības procesam raksturīgi ir arī krītoši priekšmeti un tehnika – no stalažām, reģipša plāksnēm līdz ceļamkrāniem, kas bojā jaunuzcelto konstrukciju. Izplatīts ir uguns risks, jo nereti objektā jāveic augstas bīstamības darbi kā, piemēram, metināšana.

Tāpat būvniecības process ir interesants personām, kuras ievēro instrumentus, būvmateriālus un citas vērtības, piemēram, apkures katlu vai siltumsūkni, kas “gaida” savu kārtu būvniecības procesā. Piemēram, "Swedbank" apdrošināšana 2022. gadā atlīdzināja zaudējumus 1800 eiro un 4400 eiro vērtībā, kad klientiem tika nozagti instrumenti, vienā gadījumā uzlaužot palīgēku, citā – būvniecībā esošu māju.

Tomēr būvniecības procesā iespējami arī tādi riski, kurus nezinātājam iedomāties ir grūti. Piemēram, būvmateriālu piegādātājs ietriecas topošā mājokļa sienā vai būvlaukumā esošajos materiālos, jauna mezgla tapšana sabojā kādu citu elementu, veicot urbumu nepareizā vietā. Dažādos mājokļa celtniecības posmos iespējamie riski atšķiras, kā arī, attīstoties celtniecības procesam, mājoklis papildinās ar objektiem, kuru negaidīts bojājums nozīmē lielus finansiālus izdevumus. Ja sākumā apdrošināšana ir aktuāla mājas pamatiem, nesošajām un jumta konstrukcijām, ārsienām, vēlāk apdraudējums skar topošās elektroinstalāciju, apkures un ventilācijas sistēmas, santehnikas mezglus. Tuvojoties būvniecības noslēgumam, riski skar jumta segumu, siltinājumu, iekšējo apdari.  

Tāpat var gadīties, ka plānotajā mājokļa būvniecības laikā kādu reizi nāksies saskarties ar būvdarbu atlikšanu, kas ir sagādājis neērtības – nepiemērotu laikapstākļu, būvnieku nepieejamības, ieilgušas dokumentu saskaņošanas dēļ. Bet ko darīt, ja jau pabeigtajā mājoklī, kas ir kļuvusi par vienīgo dzīvesvietu, notiek negaidīta nelaime, pietam atjaunošanas darbiem nepiemērotā sezonā? Ja notikušais ir apdrošināšanas gadījums, nozīmīgs atspaids mājokļa īpašniekiem var būt atlīdzība par pagaidu īres mājokļa izdevumiem.

Būvniecības laikā pieļautas kļūdas var parādīties vēlāk

Neatkarīgi no tā, kādā veidā tiek celts mājoklis – uzticoties būvniekam vai to darot pašam – būvniecības gaitā mēdz tikt pieļautas kļūmes. To iemesli var būt dažādi – nekvalitatīvi veikts darbs vai neatbilstoši izvēlēti būvmateriāli, nepietiekama būvuzraudzība, kļūda plānošanā. Šīs kļūmes ilgtermiņā parādās mājokļa bojājumu veidā, mājoklim vēlāk plaisājot vai bojājoties citādi. Te jāpiebilst, ka nekvalitatīvas būvniecības sekas ir būvnieka un mājokļa īpašnieka atbildība.

Tomēr arī mājokļa īpašniekam ir iespējams pasargāt sevi ar tādu apdrošināšanu, kas sniegs atbalstu gadījumos, ja minētie iemesli pēkšņi sabojā pārējās mājokļa daļas. Piemēram, ja jumta izbūvē izvēlēti nekvalitatīvi materiāli un pēc lietus applūdušas sienas, grīda un mēbeles – jumts būs jālabo no saviem līdzekļiem, taču mājokļa vai iedzīves remonta izmaksas var atlīdzināt apdrošinātājs. Vai gadījumā, kad mājoklī ir nepareizi izbūvēta apkures sistēma – ugunsgrēkā cietušo mājokļa remonta izdevumus atlīdzinātu apdrošinātājs, bet krāsns būtu jāatjauno pašam. Ņemot vērā, cik tūkstošu lielus zaudējumus nereti nes ugunsnelaimes, kļūdaini būvēto elementu remonts par paša līdzekļiem var tikt uzskatīta par izkļūšana sveikā cauri no lieliem finansiālajiem zaudējumiem.

Ir svarīgi pašam saprast, cik būtisku atspaidu apdrošināšana sniedz neprognozētu nelaimju brīdī. Nesenie krusas graudi daudziem lika atcerēties par savām mājokļa apdrošināšanas polisēm, jo mirklī, kad pēkšņi ir tik daudz dažādu vajadzību – atjaunot, remontēt, pārvākties - par trūkstošo līdzekļu piesaisti domāt nav ne laika, ne spēka. Kā ikvienā citā jomā, arī šādos gadījumos labākās zāles ir savlaicīga sagatavošanās. Vismaz finanšu jomā – vienalga, vai nams tiek būvēts vai jau sen apdzīvots – pārbūves un remonti izmaksā gana daudz. Apdrošināšanas pircējs sevi var pasargāt esot vērīgs un pārliecinoties, ka polisē ir iekļautas ne tikai t.s. “parastās” situācijas, bet arī nestandarta situācijas un riski.

Raksta autore: Linda Rostoka, "Swedbank" mājokļa apdrošināšanas produktu līnijas vadītāja

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.