Kā pielāgot mājokli ratiņkrēslam?
Dzīvesveida maiņa nozīmē, ka ierobežotām pārvietošanās iespējām ir attiecīgi jāpielāgo arī savas mājas. Diemžēl ļoti daudzos mājokļos pārvietošanās ratiņkrēslā sagādā grūtības, tāpat apgrūtinātas ir arī tādas ikdienišķas nepieciešamības kā ēst gatavošana, gulēšana, mazgāšanās, mājas soļa veikšana, un citas. Kā pielāgot mājokli ratiņkrēslam?
Ir vairākas iespējas, kā izveidot pieejamāku vidi; pielāgojumi, kas tiek veikti mājās, ir atkarīgi no individuālā ratiņkrēsla lietotāja spējām un vajadzībām. Piemēram, vecāka gadagājuma cilvēkam būs atšķirīgas vajadzības, spējas un intereses nekā pusaudzim, un visiem piemēroti pielāgojumi reti ir efektīvi.
Ieejas pielāgošana
Ja tā ir privātmāja, pie ārdurvīm būtu nepieciešams uzstādīt rampu, kurā var ievietot ratiņkrēslu. Plānojot uzbrauktuvi, jāņem vērā, ka tai jābūt pietiekami platai ratiņkrēslam, tāpat arī margām, lai būtu vieglāk pārvietoties. Viens no lielākajiem izaicinājumiem jebkurā ēkā ir kāpnes: to izmantošana cilvēkam ar ierobežotām pārvietošanās iespējām var radīt nopietnas grūtības. Viens no risinājumiem būtu vertikālas platformas pacēlāja uzstādīšana pie visām kāpnēm ēkā vai tās galvenās ieejas. Te jāņem vērā, ka vienmēr jānomēra ratiņkrēsla platums un garums, jo tie ir dažādos izmēros.
Iekštelpu pielāgošana
Tas ietver gaismas slēdžu, kontaktligzdu un durvju rokturu pārvietošanu ērtā augstumā, gan rampu vai kāpņu pacēlāja uzstādīšanu pie kāpnēm. Tāpat vajadzētu pārkārtot, nomainīt vai atbrīvoties no mēbelēm, kas nav nepieciešamas, lai apkārtējā telpa būtu brīvāka un neapgrūtinātu pārvietošanos. Durvīm jābūt bez sliekšņiem vai arī tiem jābūt ļoti zemiem, kā arī durvju ailas ir jāveido platākas.
Izvēloties grīdas segumu, ir jāņem vērā četri galvenie faktori: virsma nedrīkst būt slidena, tai ir jābūt viegli kopjamai, izturīgai un tādai, pa kuru viegli manevrēt.
Plaukti un darba virsmas
Lai cilvēkam ar ierobežotām pārvietošanās iespējām būtu ērti piekļūt savām drēbēm un citām nepieciešamām lietām, jāpadomā par skapju, plauktu un noliktavu pārkārtošanu un pielāgošanu, lai tās būtu ērti sasniedzamas. Pastāv iespēja uzstādīt regulējamus skapja stieņus vai arī ierīkot stiepļu atvilktnes, vai tādas, kas izgatavotas no stipras, caurspīdīgas plastmasas, lai būtu gan vieglāk redzēt, kas tajās atrodas, gan arī viegli piekļūt. Telpu pielāgošana nozīmē arī darba virsmu augstuma pielāgošanu, proti, pacelšanu vai nolaišanu.
Vannas istaba
Pirmkārt, vannas istabai un tualetei vajadzētu atrasties pirmajā stāvā. Veicot vannas istabas un tualetes pielāgošanu, ir jāņem vērā tualetes poda, vannas, dušas, ūdens krānu un izlietnes izmērs, forma, augstums un novietojums. Tāpat kā pārējās telpās mājoklī, arī vannas istabas durvju aila ir jāpaplašina, lai iekļūšana ar ratiņkrēslu būtu pēc iespējas ērta. Mazgāšanās vajadzībām dušas telpā pie sienām jāpiestiprina satveršanas stieņi, ar kuru palīdzību pārvietoties vannas istabā, kā arī sēdekli.
Apgaismojums
Apgaismojums – bieži aizmirsts aspekts, iekārtojot mājokli, kas piemērots ratiņkrēslam. Ir pierasts, ka apgaismojums telpās parasti ir paredzēts tiem, kam ir iespēja stāvēt vai staigāt, tāpēc apgaismes ķermeņu izvietojums var sagādāt dažādas problēmas tiem, kas pārvietojas ratiņkrēslā. Apgaismojums nedrīkst izraisīt atspulgus vai radīt pārmērīgus kontrastus. Tiešs vai atstarojošs atspīdums no grīdām, sienām vai darba virsmām ir neērts visiem, tādēļ ir jāizvēlas tādi gaismas avoti, materiāli un apdares materiāli, kas nerada atspīdumu.