Kā privātmājā ierīkot gāzes pieslēgumu?
Centralizētā dabasgāzes piegāde mājai tās īpašniekam sniedz vairākas priekšrocības apkures un karstā ūdens jautājuma risināšanā. Daudzviet Latvijā dabasgāzes infrastruktūra jau ir – atliek noskaidrot, vai īpašuma tuvumā atrodas sadalošie jeb ielas gāzesvadi.
Pirms darbu uzsākšanas
Dabasgāzes sadales pakalpojumus, kā arī pārvadi un uzglabāšanu Latvijā nodrošina pārvades un sadales operatori: AS „Conexus Baltic grid” un AS „Gaso” neatkarīgi no izvēlētā tirgotāja.
Pirms līguma slēgšanas pie kāda no gāzes tirgotājiem, vispirms jānoskaidro vairākus būtiskus faktorus gadījumā, ja nepastāv jau esošs pieslēgums. Piemēram, kas ir nepieciešams jauna dabasgāzes pieslēguma ierīkošanai? Vai īpašuma tuvumā atrodas sadalošie jeb ielas gāzesvadi (kas nodrošina gāzapgādi rajonam)? Kādas būs pieslēguma izmaksas?
Jāņem vērā, ka, jo gāzesvads atrodas tuvāk privātmājai, jo lielākas iespējas, ka izmaksas būs mazākas. Noteikti ir jākonsultējas ar speciālistiem par apstākļiem, kas var ietekmēt izmaksas: pieslēguma maksa, pievada garums, arī apkures katla jauda un citi būtiski faktori.
Gāzes pieslēgšanas varianti
Pati vienkāršākā situācija ir tad, ja sadales gāzesvads ir jau izbūvēts, pastāv arī atsevišķs pievads ēkai – atliek vien ierīkot gāzesvadus privātmājas iekšienē. Šajā gadījumā personai, kam ir objekta īpašuma, lietošanas vai valdījuma tiesības, jādodas uz gāzes piegādātāja struktūrvienību, kura apkalpo attiecīgo teritoriju, lai noskaidrotu, kādas ir gazifikācijas iespējas un noteikumi.
Pēc visu nepieciešamo dokumentu sagatavošanas un apstiprināšanas var uzsākt būvdarbus, ko veic licencēta gāzes apgādes būvorganizācija. Pēc tam jaunais gāzesvads tiek pārbaudīts un pieņemts, pēc kā slēdz dabasgāzes piegādes līgumu.
Ja tuvumā ir izbūvēts sadales gāzesvads, bet nav atsevišķa pievada ēkai, atšķirībā no pirmā varianta, papildus nepieciešams veikt teritorijas topogrāfisko uzmērīšanu, jo pievads mājai nav pievilkts. Šai gadījumā arī izstrādātais projekts jāsaskaņo ar visiem komunikāciju turētājiem, kam var būt komunikācijas šajā teritorijā – elektrības, ceļu, kanalizācijas un ūdensapgādes, kā arī citiem.
Ja privātmāja neatrodas tuvu sadales gāzesvadam, tas nozīmē, ka nepieciešams izbūvēt atsevišķu sadales gāzesvadu līdz pat ēkai. Tāpat kā abos augšminētajos gadījumos, gāzesvadus būs nepieciešams ierīkot arī ēkas iekšienē.
Kāds ir gāzes saņemšanas process?
Pirms iekšvadu būvniecības ir jānodrošina ēkas dūmvada un ventilācijas pārbaude, ko veic licencēts dūmvadu tīrītājs. Pēc būvdarbu pabeigšanas attiecīgajai būvfirmai ir jāsaņem GASO apliecinājums par darbu kvalitatīvu izpildi un atzinums par gāzesvadu gatavību ekspluatācijai.
Kad tas paveikts, atliek izvēlēties dabasgāzes tirgotāju un noslēg tirdzniecības līgumu. Tirgotājs informēs GASO, ka jaunais pieslēgums ir gatavs saņemt pakalpojumu. Dabasgāzes sadales sistēmas operators AS “Gaso” ar 2019. gada 1. janvāri ieviesis divpakāpju tarifu dabasgāzes sadales pakalpojumiem, ko veidos divas daļas – fiksētā un mainīgā, kas būs atkarīga no patērētās dabasgāzes apjoma.