Kā rīkoties, ja regulāri aizsvīst telpas logi?
Ja katru rītu pamostoties tu konstatē, ka logi atkal ir aizsvīduši, tad tam var būt vairāk nekā viens iemesls. Ārā atkal kļūstot aukstākam, uz logiem arvien biežāk parādās kondensāts, kas ne tikai izskatās neglīti, bet arī var veicināt pelējuma veidošanos mājās. Kā tad rīkoties, ja regulāri aizsvīst telpas logi?
Kāpēc kondensāts uz logiem rodas?
Galvenie kondensāta veidošanās iemesli uz stikliem ir augstais mitrums mājā, nepietiekama vai neesoša siltumizolācija, kā arī aukstuma tilti. Kad gaisa mitrums iekštelpās pārsniedz 55%, uz stikliem uzkrājas kondensāts, kura temperatūra ir nedaudz zemāka par gaisa temperatūru mājā. Jāņem arī vērā, ka dažādām ventilācijas ierīcēm un telpā sakarsētā gaisa temperatūrai (piemēram, cepeškrāsns) ir milzīga ietekme uz gaisa mitrumu.
Vienkāršiem vārdiem sakot, kad siltais, mitrais gaiss (piemēram, guļamistabā) saskaras ar auksto virsmu jeb stiklu, mitrums uz tā kondensējas un logi “svīst”. Rudenī un ziemā, kad tiek pieslēgta apkure, temperatūra mājoklī ir daudz augstāka nekā ārā; sakarā ar ārkārtējām temperatūras atšķirībām, kondensāts uz logiem var veidoties pastiprināti.
Viens no galvenajiem iemesliem – slikta ventilācija
Autors: Berhana Kinoti/flickr.com
Viens no izplatītākajiem logu aizsvīšanas iemesliem ir slikta vai pat neesoša ventilācija, kā arī augsts mitruma līmenis telpā. Gadījumos, ja telpā nav ventilācijas restes vai arī tā ir aizsērējusi, nenotiek gaisa apmaiņa, tādējādi paaugstinot kondensāta veidošanās risku. Ir ieteicams iztīrīt ventilācijas restes, kā arī ik dienu vēdināt telpas vismaz 10 minūtes.
Kā novērst kondensāta veidošanos uz logiem naktī?
Atšķirībā no vasaras, kad logi bieži vien ir atvērti telpas vēdināšanai un atdzesēšanai, gada aukstākajos mēnešos logs nakts laikā, visticamāk, būs cieši aizvērts. Te gan der atcerēties, ka arī pirms gulētiešanas telpa būtu jāizvēdina, lai tajā ieplūstu svaigs gaiss un būtu iespēja izplūst mitrajam gaisam.
Lai vismaz daļēji novērstu kondensāta veidošanos, ir ieteicams izmantot vannas istabā vai virtuvē esošos tvaika nosūcējus katru reizi, kad tiek gatavots ēdiens vai izmantota duša, jo šie procesi gaisā izdala daudz mitruma.
Gaisa sausinātājs
Viens no efektīvākajiem veidiem, kā novērst kondensāta veidošanos uz logiem, ir gaisa sausinātāja izmantošana. Ja mitruma līmenis iekštelpās sasniedz 65%, ir ieteicams iegādāties gaisa sausinātāju jeb mitruma savācēju.
Šīs ierīces darbības princips ir gana vienkāršs: ventilators iesūknē mitro gaisu no telpas, kas tiek īpaši atdzesēts, tādējādi mitrums no gaisa kondensējas un nonāk kondensāta savākšanas tvertnē; pēc tam sausinātais gaiss nonāk kondensatorā, kur tiek uzsildīts un nokļūst atpakaļ telpā. Ir pieejami gan pārnēsājamie, gan stacionārie mitruma savācēji, gan daudzkomponentu gaisa sausināšanas sistēmas.
Plata palodze ar radiatoru zem tās
Autors: Daniel Jones Cleaning/flickr.com
Gadījumā, ja radiatoru pilnībā nosedz palodze, tiek traucēta pareiza gaisa cirkulācija, kā rezultātā augšējā stikla daļa saņem siltumu, savukārt apakšējā – nē. Šādas temperatūras svārstības veicina stikla aizsvīšanu. Lai to nepieļautu, nepieciešams uzstādīt šaurāku palodzi, kas radiatoru nosegs tikai daļēji vai arī radiators jāizvieto citā vietā.
Vienkameras stikla paketes
Rudens un ziemas laikā kondensāts uz vienkameras stikla paketēm veidosies regulāri. Lai atrisinātu šo problēmu, to vietā ir ieteicams uzstādīt divkameru stikla paketes. Veikt visa loga nomaiņu nepieciešamības nav, pietiek ar stikla paketes nomaiņu.