building.lv skaitļos

Lietotāji online0
Aktīvie uzņēmumi19829
Nozares ziņas33032
Kā salabot plaisas skurstenī? : building.lv - par būvniecību Latvijā

Kā salabot plaisas skurstenī?

Kā salabot plaisas skurstenī?
Autors: thatpossum/flickr.com

Mūra kamīni neapšaubāmi ir siltuma un omulības simbols, tomēr plaisas skursteņa ķieģeļos vai javā starp tiem ir agrīnas brīdinājuma zīmes, ka skursteņa stāvoklim nepieciešams pievērst pastiprinātu uzmanību. Plaisu laicīga novēršana var aiztaupīt simtiem eiro vērtu remontu vēlāk, kā arī krietni samazināt skursteņa aizdegšanās risku.

Nelielas plaisas pēc aktīvas kurināšanas sezonas var izplesties, turklāt, ja tās paliek bez ievērības, tās vērsīsies plašumā arī lietus, vēja, sniega un ledus ietekmē, atbrīvojot ceļu ūdenim.

Kāpēc plaisu salabošana ir tik būtiska?

Pat tad, ja mūrēšanai tikuši izmantoti viskvalitatīvākie ķieģeļi, nepienācīgi sajaukta java un neprasmīga mūrēšanas tehnika var sabojāt gala rezultātu. Izdrupusi java var būt par iemeslu plaisām, kas, savukārt, var kļūt par mitruma izplatīšanās iespēju mājā. Jāņem vērā, ka java ir krietni mīkstāka substance nekā ķieģeļi, tāpēc tajā laikā gaitā parādīsies apkārtējās vides iedarbībā radītie bojājumi.

Skursteņa tīrīšana

Pirms remonta uzsākšanas nepieciešams no skursteņa iztīrīt gružus un atbrīvot to no putnu ligzdām, ja tādas ir. Lai atbrīvotos no kreozota, darvai līdzīga materiāla, ko rada degoša koksne, kā arī citiem degšanas procesā radušamies sārņiem, būs nepieciešama skursteņa birste. Vislabāk šo darbiņu ieteicams uzticēt profesionālam un sertificētam skursteņslauķim. Tāpat ieteicams skursteņa tīrīšanu un remontu veikt siltā un sausā laikā – no pavasara līdz rudenim (novembrim), atkarībā no laika apstākļiem.

Kādu saistvielu izmantot?

Autors: Robin Tell/flickr.com
Autors: Robin Tell/flickr.com

Ja ķieģeļu šuvju vietās konstatētas plaisas, tās ir pietiekami viegli novēršamas. Lai to izdarītu, attīra vietu ap plaisu un pēc tam aizpilda to ar javu un izlīdzina. Mūsdienās iespējams izmantot dažādas tekstūras un krāsas javas, tomēr visbiežāk izmantotā ir kaļķa java. Cementa izmantošana šuvju atjaunošanas maisījumos nav ieteicama, jo tas sadrūp ātrāk nekā kaļķa java, līdz ar to pastāv lielāka iespēja, ka pavērsies ceļš mitrumam.

Šuvju atjaunošana

Vispirms no šuvju vietām nepieciešams izkalt veco, sadrupušo javu; ja tā nāk ārā viegli, var izmantot plakano skrūvgriezi, pretējā gadījumā noderēs āmurs un kalts. Vispirms izkaļ vertikālās šuves (aptuveni astoņus līdz 12 milimetrus no šuvju virspuses), lai nejauši nesabojātu ķieģeli, bet pēc tam ar birsti attīra šuves no javas putekļiem un gružiem.

Sajauc nelielu daudzumu javas, lai nenāktos to izmest, jo java salīdzinoši ātri sacietē. Tās ieklāšanai izmanto ķelli un špakteļlāpstiņu: izmantojot ķelli, paņem nelielu daudzumu javas un novieto to pie ķieģeļiem, tad ar špakteļlāpstiņu iespiež horizontālajās šuvēs. Kad saistviela nožuvusi, ar asu saru birsti notīra tās pārpalikumus no ķieģeļiem. Ja šuve aizpildīta nelīdzeni, jau sacietējušo kaļķa javu pieslīpē ar smilšpapīru.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.